ریدایرکت 301

ریدایرکت 301 یکی از مهمترین کارهایی است که باید در هنگام تغییر آدرس صفحه انجام شود. هنگامی که آدرس صفحه شما به هر دلیلی تغییر می کند و آدرس قبلی دیگر موجود نیست، از تکنیک ریدایرکت 301 به منظور انتقال کاربران و موتورهای جستجو به آدرس جدید استفاده می کنند. در این مقاله آموزش سئو قصد داریم که تا در مورد ریدایرکت 301 و زمان دقیق استفاده از آن صبحت کنیم. پس با سئوکار باشید.

ریدایرکت 301 چیست؟

ریدایرکت 301 به معنای تغییر آدرس صفحه است. از این تکنیک برای انتقال کاربران و موتورهای جستجو به آدرس صفحه جدید استفاده می شود. از این ریدایرکت در هنگامی که آدرس قبلی به هر دلیلی تغییر پیدا کند، استفاده می شود و باعث می شود که تمامی ترافیک آدرس قبلی به URL جدید انتقال پیدا نماید.

بارها برای شما اتفاق افتاده است که URL خاصی را تایپ کرده اید اما ناگهان شاهد تغییر آدرس به یک URL دیگر بوده اید. این در واقع همان تکنیک ریدایرکت 301 است. این تکنیک باعث می شود که تمامی ترافیک سایت قبلی مخصوصا اگر مثبت باشند، به آدرس جدید انتقال پیدا کنند و همچنین باعث هدایت کاربران و موتورهای جستجو به آن می شود.

یکی از جاهایی که از ریدایرکت 301 استفاده می شود، تغییر http به www در سایت است. گوگل یک دامنه را به عنوان دامنه اصلی سایت می شناسد و از نظر آن بین دو آدرس www.test.com و http://test.com تفاوت وجود دارد و آن را دو سایت مجزا می شناسد و بدین دلیل جریمه گوگل ممکن است شما حال شما شود. در اینجا از تکنیک ریدایرکت 301 به منظور هدایت آن ها به یک دامنه اصلی استفاده می شود.

چرا باید از ریدایرکت 301 استفاده کنیم؟

مهمترین دلایلی که باید از این تکنیک استفاده کنید، عبارتند از:

  • برای اجتماع تمامی لینک های دسترسی به صفحه اصلی سایت، همانطور که در بالا گفته شد شما باید یک نوع حالت نوشتن اصلی برای لینک های سایت خود تعیین کنید.
  • برای دوباره برندسازی شرکت خود با یک URL متفاوت
  • برای هدایت ترافیک مستقیم به آدرس صفحه سایت اصلی از چندین دامنه ای دامنه مختلفی که سازمان دارد.

هنگامی که یک برند، نام وب سایت یا شرکت خود را تغییر می دهد، ریدایرکت 301 باعث یکپارچه سازی قدرت لینک ها به یک URL واحد می شود. علاوه براین، این تکنیک باعث هدایت مستقیم و درست کاربران به آدرس صفحه اصلی سایت می شود و از هدایت آن ها به URLهای اشتباه جلوگیری می کند.

بعضی اوقات، بعضی از برندها، آدرس صفحاتی را که مشابه سایتشان است را خریداری می کنند. برای مثال آدرس صفحه سایتی به صورت physics.com است، صاحب شرکت اقدام به خرید دامنه با نام physic.com می کند و با استفاده از تکنیک ریدایرکت 301،دامین دومی را به اولی انتقال می دهد. این تکنیک باعث می شود که هویت اصلی شرکت و سازمان پابرجا بماند و تمامی راه های فرعی را که به آدرس های اشتباه منجر می شود را بسته نگه می دارد.

تفاوت بین ریدایرکت 301 تا بقیه ریدایرکت ها چیست؟

ریدایرکت 301 از نظر بهینه سازی بودن برای سئو، نسبت به بقیه نوع ریدایرکت های موقتی بهتر است زیرا باعث انتقال کامل آدرس صفحه و تمامی ترافیک موجود در آن می شود. برای همین است که همیشه تاکید می شود قبل از استفاده از آن ها کاملا دقت کنید. هیچگاه ها از موارد موقتی استفاده نکنید، زیرا نه تنها انتقال کاملی در آن ها انجام نمی شود بلکه ممکن است از نظر سئو هم بعدا به مشکلات فنی بربخورید که باید تازه به اصلاح لینک ها بپردازید.

اشتباهاتی که در ریدایرکت 301 ممکن است مرتکب شوید؟

حالا که اهمیت این نوع تکنیک را متوجه شده اید، بهتر است تا اشتباهاتی را که اغلب افراد در استفاده از آن مرتکب می شوند را بدانید تا از انجام مجدد، جلوگیری نمایید:

1. تفاوتی بین //:http و http://www قائل نشوید. همانطور که در بالا بیان کردیم، گوگل فقط یک آدرس دامنه را به عنوان اصلی قبول می کند، برای همین از نظر او بین دو عبارت لینک شده، تفاوت وجود دارد و آن را دو URL مجزا می داند. از آنجا که محتویات این دو لینک یکی است، گوگل آن را کپی شده می داند و جریمه می کند. پس اول از همه، تکنیک ریدایرکت 301 را برای این دو لینک در نظر بگیرید.

2. هیچگاه بدون انجام ریدایرکت 301، تمامی محتویات اصلی سایت خود را به دامنه جدید انتقال ندهید. زیرا گوگل آن را مورد خزش قرار می دهد و سریعا متوجه کپی بودن مطالب آن می شود و آنگاه سایت شما را جریمه خواهد کرد. حال باید کلی زحمت بکشید تا بتوانید این لکه ننگ را از روی دامنه سایت خود بردارید.

3. لینک های قدیمی سایت خود را فراموش نکنید. بعضی از افراد لینک های قدیمی را به جای اینکه با تکنیک ریدایرکت 301 به لینک جدید منتقل کنند، یک لینک در سایت قدیمی قرار می دهند و بیان می کنند که آدرس جدید به این سایت منتقل شده است. شما با این کار باید باز از صفر شروع کنید تا بتوانید رتبه های برتری را که قبل داشتید، باز بدست بیاورید.