6 ایده تولید محتوا

اگر در حوزه کسب ‌وکاری، در خصوص تمامی موضوعات مطالبی نوشته شده است و از این رو مشکل پیدا کردن ایده‌ای برای نوشتن مقاله‌ای را برای سایت خود دارید، مطالعه این مقاله به شما توصیه می‌شود. در این مطلب 6 روش برای پیدا کردن ایده‌های تولید محتوا به منظور غنی ‌تر و برجسته ‌تر شدن موضوعات مطالبتان آورده شده است.

از ابزارهای جدید برای پیدا کردن کلمات کلیدی استفاده کنید

کلمات کلیدی فقط برای سئو سایت نیست؛ در حقیقت هدف اصلی پیدا و استفاده کردن از کلمات کلیدی، عمیق‌تر کردن دید شما نسبت به کاربرانتان و علائق و پرسش‌های آن‌ها است. وقتی این موارد را به صورت دقیق و کامل جمع آوری کنید، برای همیشه می‌توانید موضوعات مختلف و جدیدی برای مطالب بلاگ خود داشته باشید که هر کدام به یک کلمه کلیدی اختصاص دارد.

حالا سؤال این است که چگونه این کلمات کلیدی را پیدا کنید؟ بعضی از مهم‌ترین ابزارها را حتماً می‌شناسید و بارها هم استفاده کرده‌اید. باید گفت در حال حاضر ابزار و سایت‌های زیادی وجود دارند که به شما در پیدا کردن کلمات و عبارات کلیدی مهم و با نرخ جستجوی متوسط و نسبتاً بالا کمک زیادی خواهند کرد.

هر کدام هم نتایج خروجی متفاوتی را به شما نشان می‌دهند. بعضی از این ابزارها ناشناخته هستند و کمتر کسی از وجودشان مطلع است؛ البته متخصص سئو حرفه‌ای، حتماً یک بار هم شده از این وبسایت‌ها استفاده کرده‌اند. بعضی از این سایت شامل موارد زیر است.

Kparser

این ابزار، اطلاعات جامع و زیادی در خصوص کلمات خاص می‌دهد. داده‌هایی که هر کدام می‌توانند یک موضوع برای نوشتن مقاله به حساب بیایند. فقط کافی است تا کلمه مورد نظر خود را در باکس بالا سمت چپ وارد کنید. تمامی موضوعات به صورت فهرست همانند شکل زیر نمایش داده خواهند شد. این ابزار نسخه رایگان هم دارد؛ اما پریمیوم آن 69 دلار است.

KeywordTool.io

این ابزار اطلاعات زیادی از منابع داده‌هایی مانند گوگل، یوتیوب، آمازون، اینستاگرام و توییتر می‌دهد. در حقیقت با استفاده از این سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، موضوعات پرکاربرد زیادی به شما معرفی خواهد شد. البته در حالت رایگان فقط می‌توانید ایده‌ها را مشاهده کنید. برای بررسی تحلیل هر کدام، باید ثبت نام کنید.

Answer the public

احتمالاً نام ابزار را نشنیده‌اید. در این نوع سایت، مردی کاوشگری وجود دارد که بی‌صبرانه منتظر سؤالات شما است. شما فقط نیاز است تا کلمات کلیدی را وارد کنید تا او به شما فهرستی از ایده‌های موضوعی را مشخص کند. یکی از مزیت‌های منحصر به فرد این ابزار، سازماندهی کلمات کلیدی است تا بهتر بتوانید موضوع را پیدا کنید. در حقیقت یک ساختار درختی تشکیل می‌دهد. استفاده عمومی و عادی آن رایگان است؛ اما برای دریافت ویژگی‌های بهتر، نیاز است که ماهی 79 دلار بپردازید.

ارتباط را با مشتریان واقعی بیشتر کنید

شما محتوا تولید نمی‌کنید که بگویید ما هم در سایت خود بخش بلاگ داریم. در حقیقت هدفتان قرار دادن چند کلمه کنار هم نیست؛ بلکه می‌خواهید نیاز کاربرانتان را با محتوا پاسخ دهید. به عبارتی هدف نهایی فقط دیده شدن نیست، بلکه به دنبال شنیده شدن بیشتر هستید.

متأسفانه در بعضی سایت‌ها، خود مدیر بر اساس تفکر خودش و تحقیق در ابزارهای گوگل و غیره، چند موضوع محتوایی را تعیین می‌کند. در صورتی که اصلاً معلوم نیست که آیا این‌ها سؤالات کاربرانشان هستند یا خیر. موضوع باید بر اساس سؤالات کاربران و مشتریان سایت شما باشد؛ نه مشتری سایت رقیبتان. باید ارتباط خود را مشتریان افزایش دهید و از آن‌ها بخواهید که سؤالات خود را بپرسند تا بتوانید موضوعات مختلف بلاگ را تعیین کنید.

 روش‌های زیادی برای این کار وجود دارد؛ انجام نظرسنجی در خصوص سؤالات و نیازهای کاربران، نوشتن سؤالات اولیه کاربر قبل از خرید، سؤالات و مشکلات آن‌ها در هنگام خرید و هر سؤالی که مشتریان و کاربران از شما در خصوص محصولات و خدماتتان می‌پرسند. هر پرسش برای خود یک مقاله خواهد شد.

موضوعات فصلی و روزهای خاص را در نظر بگیرید

منظور از موضوعات فصلی و روزهای خاص، در حقیقت موضوعاتی هستند که مربوط یک مناسبتی نوشته می‌شوند؛ برای مثال، فروشگاه‌های اینترنتی دوربین مداربسته، می‌توانند در اسفند ماه از موضوعات مربوط به افزایش امنیت خانه در سفر بنویسند.

همچنین قبل از شروع تابستان و در اردیبهشت، می‌توان موضوعاتی در خصوص نکات خرید کولر یا پنکه نوشت که یک عنوان فصلی برای تابستان به حساب می‌آید. همین الان یک تقویم جلوی بگذارید، مناسبت‌های زیادی در فصل‌های مختلف مشاهده خواهید که بسته به نوع کسب ‌وکار شما می‌توانند یک موضوع باشند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این روش، تعیین موضوعات از چند ماه قبل و برنامه‌ریزی برای چگونگی ساختار آن است.

همه چیز در اینترنت نیست

با اینکه دنیای اینترنت می‌تواند دریایی از اطلاعات و موضوعات مختلف را به شما بدهد؛ اما همه چیز نیست. اصلاً برای بعضی کسب ‌وکارهای خاص نمی‌توان موضوعاتی را پیدا کرد. بهترین راه رفتن در جامعه است.

 فروشگاه اینترنتی تخت دارید، به فروشگاه‌های فیزیکی سر بزنید و سؤالاتی را که مشتریان می‌پرسند، در یک برگه یادداشت کنید. البته خود شما بهتر است به نقش خریدار وارد شوید. برای کسب‌وکارهای کمی عمومی‌تر مانند سوپرمارکت آنلاین، می‌توان به همه جا رفت؛ خیابان، پارک، مترو و غیره. مهم این است که حواستان به گفت‌وگوی دو مشتری در خصوص خرید محصول خاصی باشد.

سؤالات آنلاین مشتریان را بنویسید

به دو روش می‌توانید سؤالات مشتریان مربوط به کسب‌وکار خود را در فضای اینترنت پیدا کنید. این سؤالات مهم‌ترین منبع موضوعات محتوایی می‌توانند باشند. روش اول، بررسی پرسش‌ها یا نظراتی است که در بخش تماس با ما یا زیر صفحه محصولات سایت شما یا مقالات پرسیده می‌شود.

برای همین است که به کامنت بلاگ ها و سؤالات تماس با ما، باید بیشتر از هر چیزی اهمیت دهید. در روش دوم نیاز است که سؤالات کاربران دیگر سایت‌ها را در کامنت ها بررسی کنید. بعضی از این کامنت ها می‌توانند بهترین جرقه ایده برای شما باشند.

مقالات قدیمی را بررسی کنید

برای اینکه بتوانید ساختار مناسبی را برای محتوای وبسایت خود تشکیل دهید، بهتر است که در ابتدا موضوعات کلی را بنویسید و بعد کم کم به بخش‌های پایین ساختار درختی بروید. برای مثال، دیجیتال مارکتینگ خود یک موضوع کلی است که موارد زیادی از جمله انواع آن معرفی می‌شوند. هر کدام از این انواع برای خود می‌توانند به زیرعنوان‌های بسیار زیادی تقسیم شوند. بعد هر زیرعنوان هم می‌تواند شامل زیرعنوان‌های ثانویه یا کلمات خاص باشند.

نتیجه‌ گیری

پیدا کردن ایده‌های ناب محتوایی برای بهبود بازاریابی شاید کار سختی باشد؛ اما نشدنی نیستند. فقط مهم این است که دقیقاً بر اساس رفتار کاربران سایت خود اقدام کنید؛ نه اینکه موضوعات شما تقلید از بقیه سایت‌ها باشد.