ابزار سئو

ابزار سئو چیست؟ وقتی بحث سئو پیش می آید مسلما تحقیق کلید واژه یک قدم اساسی و مهم به حساب می آید. محتوا هر چقدر هم که ارزشمند و قوی باشد بدون بهینه سازی و همخوانی با اصول سئو در موتورهای جستجو دیده نمی شود. شما باید بدانید مردم بیشتر در مورد چه چیزی جستجو می کنند و این کار را به چه شکلی و با چه کلماتی انجام می دهند.

شما باید این کلیدواژه ها را به نحوی شناسایی کنید، ابزارهایی نظیر Google Keyword Planner و یا Keyword Tools و … تا حد زیادی به صورت رایگان به شما کمک می کنند تا این کلیدواژه ها را پیدا کنید. اما در این مقاله ما به 6 ابزار سئو خاص در این زمینه خواهیم پرداخت که رایگان هستند و کمتر شناخته شده هستند اما به کار شما می آیند و امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می دهند.

1. TagCrowd

یکی از مهم ترین بخش ها در تحقیق کلید واژه این است که شما محتوای رقبای خود را بررسی کنید و ابزارهایی نظیر SEMrush و Ahrefs این کار را انجام می دهند اما پولی هستند و تا حدود ماهی 100 دلار بابت این کار هزینه دریافت می کنند. اما TagCrowd رایگان است و کارکرد ساده ای هم دارد. شما می توانید لینک مربوط به محتوای موردنظر خود را در این ابزار سئو آنلاین وارد کنید تا به شما ابر کلمات را و میزان استفاده از کلیدواژه ها را نمایش دهد. در ضمن انتخاب ها و تنظیمات خاصی هم دارد. مثلا می توانید کلیدواژه های دو کلمه ای یا سه کلمه ای را هم بررسی کنید و از این نظر بسیار کارساز است.

2. Keywords Everywhere

این ابزار سئو در حقیقت یک افزونه است که به مرورگرهای کروم و فایرفاکس اضافه می شود که داده های زیادی را از نرم افزارهای آنلاین نظیر گوگل آنالیتیکس و کنسول جستجو و مواردی از این دست دریافت می کند و به کاربر ارائه می دهد. وقتی شما یک عبارت را در قسمت جستجوی گوگل وارد می کنید Keywords Everywhere به شما داده های پایه ای اما مفیدی می دهد که بسیار راهگشا می باشد. در ضمن شما می توانید این داده ها را از طریق فایل پی دی اف یا اکسل نیز دریافت کنید و در تحلیل های خود به کار ببندید.

3. Merchant Words

این ابزار بیشتر برای کاربران آمازون می باشد و داده های بیش از یک میلیارد جستجو در سراسر جهان را در خود دارد. برای بهینه سازی محصولات و فروش و سئو محصولات بهترین راه استفاده از همین ابزار است تا بتوانید نوع جستجو و نحوه ی پیدا کردن محصولات در آمازون را کشف کنید. آمازون در حقیقت پربازدیدترین سایت فروشگاهی جهان است و این امر ناشی از قدرت سئو بالای این مجموعه است.

4. PinterestKeywords

دیده شدن در شبکه های اجتماعی نیز یک شرط اساسی در سئو است، پینترست شبکه ی محبوب اشتراک گذاری عکس است که کسب و کارهای زیادی از آن استفاده می کنند. این ابزار اطلاعات و داده های جستجو در این شبکه اجتماعی را جمع آوری کرده و رایگان در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید به راحتی از این شبکه ی اجتماعی در راستای اهداف خود استفاده کنید. اگر بدانید کدام کلیدواژه ها در پینترست مهم تر هستند و بیشتر سرچ می شوند مسلما نتیجه ِ ِ ی بهتری از آن خواهید گرفت

5. Guru

این ابزار آنلاین سئو نتایج جستجو را از تمام موتورهای جستجو و همچنین فروشگاه ها جمع آوری می کند و در اختیار شما قرار می دهد. کافیست اسم یک محصول را وارد کنید تا ببینید چه کلیدواژه هایی برای پیدا کردن آن مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار صرفا داده ها را منتشر می کند و هیچ ترتیبی برای آن ها قائل نیست اما می توانید به کمک سایر ابزارها نظیر Google Trend میزان اهمیت هر کلیدواژه را بسنجید. آشنایی با اصطلاحاتی که غالبا در فروش محصولات استفاده می شود باعث می شود بتوانید محصولات خود را برای نمایش در موتورهای جستجو بهینه سازی کنید.

6. Keyword Shitter

این ابزار از Google Autocomplete استفاده می کند تا کلیدواژه های پرمصرف در یک حوزه را نمایش دهد. مقاله ای در سایت Ahrefs به این ابزار پرداخته است و اثر آن را در تشخیص کلیدواژه ها و سیستم حدس کلمه ی گوگل بررسی کرده است. دلیل اهمیت این ابزار این است که بیشتر افراد حین جستجوی یک محصول از کلماتی که خود گوگل پیشنهاد می دهند استفاده می کنند و کل عبارت ها را تایپ نمی کنند. از این رو این پیشنهادات گوگل تاثیر زیادی دارد و Keyword Shitter این کلمات را بررسی و تولید می کند تا از آن ها در محتوای تولیدی وبسایت ها استفاده شود.

جمع بندی

تحقیق کلمه کلیدی بسیار مهم است و اگر از ابزارهای حرفه ای برای این کار استفاده نکنید مطمئنا در این زمینه موفق نخواهید بود. اگر دوست ندارید ماهانه پول زیادی را بابت ابزارهای پولی بپردازید می توانید از این ابزارهای رایگان و پراستفاده گفته شده استفاده کنید.