تکنیک های پیشرفته سئو

تکنیک‌های مبتدی سئو به راحتی در گوگل یا کتاب‌های مختلف در دسترس هستند. اما مهم‌ترین چیزی که مدیران وب سایت و سئو کاران باید در رابطه با اطلاعات داشته باشند، تکنیک‌های پیشرفته سئو است. تنها روشی که در عصر امروز به ارتقاء رتبه بندی وب سایت شما کمک می‌کند، به‌کارگیری استراتژی‌ها و تکنیک‌های جدید سئو است.

روش‌های قدیمی بهینه سازی سایت بسیار ساده هستند و نمی‌توانند در فضای رقابتی امروز مورد استفاده قرار گیرند. البته توجه داشته باشید که قبل از یادگیری تکنیک‌های پیشرفته، باید اصول اولیه و پایه و اساس بهینه سازی موتورهای جستجو را آموزش ببینید. یادگیری برخی اصول اولیه مثل معنی ترافیک سایت، نرخ تبدیل و نرخ کلیک و مواردی مانند این الزامی است. به همین دلیل در ادامه قصد داریم درباره تکنیک‌های پیشرفته سئو برای متخصص‌ها و سئو کاران حرفه‌ای صحبت کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

1. یک بررسی SEO در وب سایت خود انجام دهید

یکی از تکنیک‌های پیشرفته سئو برای متخصص سئو این است که سئو وب سایت را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهند. اگر قصد دارید یک وبسایت را با استفاده از بهینه سازی سئو ارتقا دهید، ابتدا باید بخش‌های مختلف سایت را کنترل کرده و یک بررسی کلی در تمامی قسمت‌های وبسایت داشته باشید. با انجام این کار، اطلاعات مفید و جامعی درباره وب سایت بدست خواهید آورد. به عنوان مثال، متوجه خواهید شد کدام بخش از وب سایت نیاز بیشتری به بهینه‌سازی دارد. در نتیجه تمرکز بیشتری روی بخش مورد نظر گذاشته و فرایند بهینه سازی سایت را با سرعت بالاتری انجام می‌دهید. مهم‌ترین چیز قبل از بررسی وبسایت، تهیه چک لیست است.

فهرستی از تمامی فرآیندهای سئو که باید در وبسایت اجرا شود را تهیه کنید. به عنوان مثال، سئو داخلی یا سئو محتوا هر کدام شامل نکات و اقدامات خاصی هستند. به این ترتیب، تمامی تکنیک‌های سئو سایت مانند یک پازل در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و فرایند بررسی سایت را برای شما ساده می‌سازند. برای دستیابی به نتیجه بهتر، می‌توانید از ابزارهای بهینه سازی سایت مثل احرف یا سمروش استفاده کنید. برخی ابزارهای سئو به صورت رایگان در دسترس هستند.

اما برخی دیگر با خرید اشتراک ماهانه تهیه می‌شوند. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا هنگام بهینه سازی سایت دقیق‌تر عمل کنید. چند افزونه عالی سئو برای وردپرس وجود دارد که به صورت اختصاصی برای بررسی و ارزیابی سایت طراحی شده است. این افزونه‌ها می توانند آمار دقیق بک لینک‌ها یا نرخ کلیک را برای شما محاسبه کنند و ابزارهای کاملا مناسبی برای بررسی سایت هستند.

2. کلمات کلیدی Long-Til را اضافه کنید

حتی سئوکاران مبتدی به خوبی می‌دانند کلمات کلیدی تا چه اندازه هنگام بهینه سازی وب سایت دارای اهمیت هستند. کلمات کلیدی انواع مختلفی دارند و روش‌های مختلفی برای دستیابی به کلمات کلیدی متعدد وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید از ابزارهای یافتن کلمات کلیدی استفاده کنید. این ابزارها صدها یا هزاران کلمه کلیدی مشتق شده از کلمه کلیدی اصلی شما تولید می‌کنند. به راحتی می‌توانید از این کلمات برای افزایش نرخ کلیک و بهینه سازی سایت خود استفاده کنید. اما مهم‌ترین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید، تهیه کلمات کلیدی دم بلند است.

این کلمات به صورت یک جمله یا عبارت طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کلمات کلیدی دم بلند ممکن است پرسشی یا غیر پرسشی باشند. اگر تاکنون کلمه‌های کلیدی کوتاه را مورد استفاده قرار می‌دادید، وقت آن رسیده است که استراتژی سئو خود را تغییر داده و از جملات طولانی‌تری استفاده کنید. زیرا پژوهش‌ها نشان می‌دهد کلمات کلیدی طولانی‌ نرخ کلیک بالاتری دارند و شما را به یک سایت با محتوای اختصاصی تبدیل می‌کنند.

این کلمات کلیدی حدود ۹۱% از سرچ‌های موتور جستجوی گوگل را تشکیل می‌دهند. نکته مهمی که باید مورد توجه قرار دهید، این است که کلمات کلیدی دم بلند به تنهایی تاثیری روی ارتقاء رتبه بندی وبسایت شما ندارند. اما اگر از یک مجموعه‌ کلمات کلیدی دم بلند در یک بازه زمانی طولانی مدت استفاده کنید، خیلی زود به نتیجه مطلوبی می‌رسید.

3. ابزار Schema Markup را به وب سایت خود اضافه کنید

ابزار (Schema Markup) با عنوان نشانه گذاری طرحواره نیز شناخته می‌شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که این ابزار را به وب‌سایت خود اضافه کنید. البته برای کار با این افزونه باید به کدگذاری یا برنامه نویسی مسلط باشید. اگر تجربه برنامه نویسی ندارید، ممکن است استفاده از این ابزار برای شما سخت باشد. نشانه گذاری طرحواره نوعی ابزار پیشرفته است که به موتور جستجوی گوگل کمک می‌کند تا درک بهتری از مفهوم محتوای وب سایت شما داشته باشد.

به این ترتیب، موتورهای جستجو می توانند وب سایت شما را در فهرست نتایج جستجو به کاربران نشان دهند. برای استفاده از این ابزار باید به دنبال چند برچسب پربازدید باشید. به این ترتیب، راحت‌تر در معرض دید موتورهای جستجو قرار خواهید گرفت. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از این ابزار این است که قادر است داده‌های وب سایت شما را در معرض دید سایر موتورهای جستجو مثل یاهو قرار دهد. بنابراین سایت شما نه تنها در موتور جستجوی گوگل، بلکه در تمامی بخش‌های اینترنت قابل نمایش خواهد بود.

4. رتبه برای کلید واژه های روزنامه نگار

به عنوان یک متخصص سئو، باید محتوای سایت خود را در اختیار تمامی افراد قرار دهید. یعنی حتی ناشران و روزنامه‌نگاران نیز باید یکی از بازدیدکنندگان سایت شما باشند. منظور از کلید واژه‌های روزنامه نگار، کلمات کلیدی هستند که روزنامه‌نگاران به صورت روزانه آن‌ها را در موتور جستجوی گوگل سرچ می‌کنند. ناشران و روزنامه‌نگاران برای دسترسی به اخبار مهم و ارائه مطالب جذاب، چندین ساعت از وقت خود را در گوگل جستجو می‌کنند. بنابراین بهتر است از تکنیک‌های پیشرفته استفاده کرده و در معرض دید روزنامه‌نگاران قرار بگیرید.

به این ترتیب، نام سایت شما به عنوان یکی از منابع خبری در مجلات و روزنامه‌ها منتشر می‌شود. از نظر متخصصین سئو، کلید واژه‌های روزنامه‌نگار یک روش فوق العاده برای ایجاد بک لینک و افزایش تعداد بازدیدکنندگان وب سایت است. تقریباً تمامی روزنامه‌نگاران برای چاپ مقاله خود به آمار و اعداد دقیق نیاز دارند.

به همین دلیل، سایت‌هایی با محتوای قدیمی انتخاب این دسته از افراد نیستند. می‌توانید با به روز رسانی محتوای وبسایت و استفاده از آمار و اطلاعات دقیق، همیشه جایگاه مناسبی در فهرست نتایج جستجو داشته باشید. البته کلید واژه‌های روزنامه‌نگار نباید با کلمات کلیدی اصلی وبلاگ ادغام شوند. همچنین استفاده افراطی از کلید واژه‌های روزنامه نگار آسیب بسیار زیادی به سایت شما وارد می‌کند. بهتر است هر کلمه کلیدی را حدود ۲ الی ۳ بار در وبلاگ خود تکرار کنید.

5. از تصاویر متحرک برای افزایش ترافیک سایت استفاده کنید

یکی از تکنیک‌های پیشرفته سئو برای متخصص‌ها که کمتر کسی از آن اطلاع دارد، استفاده از تصاویر متحرک یا گیف است. بیشتر از ۸۰ درصد وب سایت‌ها صرفاً از تصاویر یا اینفوگرافیک برای افزایش جذابیت بصری وب سایت خود استفاده می‌کنند. در حالی که روش‌های پیشرفته‌تری برای بهبود ظاهر وب سایت و افزایش ترافیک آن وجود دارد. اخیراً یک پژوهش روی عوامل رتبه بندی موتورهای جستجو انجام شد. نتیجه این پژوهش نشان داد که مدت زمان ماندگاری کاربر در وب سایت به صورت مستقیم با رتبه بندی گوگل مرتبط است.

بنابراین، هر چقدر کاربر برای مدت زمان طولانی‌تری در وبسایت باقی بماند، ترافیک بیشتری به سایت مورد نظر تعلق خواهد گرفت و رتبه بندی آن افزایش می‌یابد. روش‌های مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کند مدت زمان ماندگاری کاربر را در وبسایت خود افزایش دهید. تجربیات متخصصان سئو نشان می‌دهد ساده‌ترین راه، استفاده از تصاویر متحرک یا گیف است.

به جای اینکه برای آموزش یک مطلب از ویدیو استفاده کرده یا مطالب آموزشی را در قالب عکس یا محتوای متنی بارگذاری کنید، تصاویر متحرک را مورد استفاده قرار دهید. البته این تصاویر متحرک باید وضوح بالایی داشته باشند و از سایت‌های دیگر کپی نشده باشند. تصاویر متحرک باعث می‌شوند کاربران برای مدتی در سایت باقی بمانند و درگیر تماشای گیف‌های متحرک شوند.

6. هاب محتوا ایجاد کنید

شاید برای شما جالب باشد بدانید که حدود ۲۸ درصد از ترافیک ارگانیک وب‌سایت، مربوط به هاب محتوا است. هاب محتوا تفاوت بسیار زیادی با وبلاگ دارد. هاب محتوا، در واقع یک ویکی پدیای کوچک در وبسایت شما است که به کاربران کمک می‌کند به پاسخ سوالات خود دست یابند یا مشکلات خود را برطرف کنند. شما می‌توانید در رابطه با هر موضوع خاصی هاب محتوا تولید کنید. محتوایی که به این صورت تولید می‌شود، باید کاملاً سازمان یافته باشد و دقیقاً در رابطه با یک موضوع خاص صحبت کند.

هدف از تولید هاب محتوا، ارائه نکات مهم و خاص به کاربران است که به رفع مشکلات آن‌ها کمک می‌کند. دقیقا مانند ویکی پدیا، هاب محتوا باید دارای نکات آماری و اطلاعات درست باشد. می‌توانید در این محتوا از انواع ویدیو، محتوای متنی، تصاویر، فایل صوتی، اشکال اینفو گرافیک و مواردی مانند این استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که ویدیو، تصاویر یا هر نوع محتوای دیگری باید کاملاً با موضوع اصلی محتوای مرتبط باشند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هاب محتوا این است که به صورت کلی درباره یک موضوع خاص صحبت می‌کند.

اما وبلاگ هر مسئله را به صورت جزئی شاخ و برگ داده و مطالب متفاوت را درباره یک موضوع بیان می‌کند. علاوه بر این، انتشار پست وبلاگ از نظم خاصی پیروی نمی‌کند. به عنوان مثال، ممکن است امروز وبلاگ «روش‌های موفقیت در سئو را بارگذاری کنید» و فردا وبلاگ «بازاریابی دیجیتال چگونه انجام می‌شود» را در وب سایت قرار دهید. ولی انتشار هاب محتوا قوانین خاص خود را دارد و به صورت مرحله به مرحله انجام می‌شود. یعنی نمی‌توانید درباره موضوعات پراکنده صحبت کنید.

7. از پارامترهای دینامیک برای صفحه بندی استفاده کنید

اگرچه سئو داخلی وبسایت اهمیت بسیار زیادی دارد و بر افزایش رتبه بندی وب سایت موثر است، اما نباید از سئو فنی و ویژگی‌های ظاهری سایت غافل شد. یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های پیشرفته سئو برای متخصص‌ها این است که از پارامترهای دینامیک برای صفحه بندی استفاده کنید. اخیراً یکی از سئوکاران تحقیقی در این زمینه انجام داد.

او چند وبلاگ با محتوای باکیفیت و سئو شده را در وبسایت خود بارگذاری کرد. اما بعد از چند روز متوجه شد وبسایت با یک مشکل سئو فنی کاملاً جدی روبرو شده است. مشکل اصلی این بود که چند روز طول می‌کشید تا صفحه جدید ایندکس شود. این مسئله برای سایت‌هایی که پیوسته در حال بارگذاری محتوا هستند یک مشکل بزرگ است.

دلیل اصلی این مشکل، کاهش سرعت خریدن موتورهای جستجو در صفحات یک وب سایت است. یعنی چندین روز یا چندین هفته طول می‌کشد تا خزنده‌های گوگل بتوانند صفحات جدیدی که توسط شما بارگزاری شده است را مورد بررسی قرار دهند. یکی از بهترین راه حل‌ها برای رفع این مشکل، تغییر آدرس (url) است. به عنوان مثال می‌توانید آدرس خود را از این حالت:

https://explodingtopics.com/business-topics/page/2

به این حالت تغییر دهید:

https://explodingtopics.com/business-topics?page=2

به عبارت دیگر، قالب وب سایت شما با تغییر آدرس (url) عوض می‌شود. به این ترتیب، موتورهای جستجوی گوگل می‌توانند به راحتی الگوهای (URL) هر صفحه را شناسایی کنند. علاوه بر این، موتور جستجوی گوگل می‌تواند با صرف زمان کمتر فرایند خزیدن در صفحات مختلف را انجام دهد.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره تکنیک‌های پیشرفته سئو برای متخصص‌ها صحبت شد. دنیای سئو بسیار وسیع و پیچیده است. بگونه‌ای که هر روز می‌توانید یک نکته جدیدی را آموزش ببینید. اگر یک فرد تازه کار هستید و اخیراً فرآیند سئو یا بهینه سازی سایت را شروع کرده‌اید، بهتر است ابتدا در رابطه با مفاهیم پایه‌ای مثل نرخ کلیک، نرخ تبدیل، برچسب عنوان و مواردی مانند این اطلاعاتی به دست آورید.

بعد از یادگیری و تمرین کافی، آماده آشنایی با تکنیک‌های پیشرفته سئو خواهید بود. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که پیوسته اطلاعات خود را به روز رسانی کرده و سایت را بر اساس جدیدترین قوانین و الگوریتم‌های گوگل  سایت خود را بهینه سازی کنید.