انکر تکست

انکر تکست ، کلمه ای است که اگر در زمینه بازاریابی اینترنتی فعالیت می کنید حتما نام آن و تاثیرش را بر بهینه سازی سایت شنیده اید. اگرچه " انکر تکست " توسط گوگل مورد ارزیابی قرار می گیرد اما هنوز خیلی از بازاریابان و تولید کنندگان محتوا در خصوص ماهیت آن اطلاعات درست و دقیقی ندارند. امروزه انکر تکست ها نقش مهمی در سئو و افزایش رتبه سایت در گوگل دارند.

اگر شما به درستی از انکر تکست ها استفاده کنید، شاهد افزایش بهتر و سریع تر رتبه وب سایت خود خواهید بود و اگر برعکس، آن را به درستی به کار نبرید گوگل سایت شما را جریمه خواهد کرد. پس باید به خوبی انکر تکست را بشناسید و روش های صحیح و اصولی به کار بردن آن را بدانید.

در این مقاله، قصد داریم که در خصوص انکر تکست و روش های درست استفاده و بهینه سازی آن را بیان کنیم.

انکر تکست چیست و چرا مهم است؟

متن هایی که به دیگر موقعیت ها و مکان ها به داخل یا خارج سایت لینک داده می شوند را انکر تکست می گویند. به طور خلاصه، متن قابل کلیک را گویند. برای مثال " تولید محتوا ، امروزه یکی از روش های اصلی بهبود رتبه سایت در گوگل است" همانطور که مشاهده می کنید، کلمه تولید محتوا به صورت یک عبارت قابل لینک به یکی از صفحات داخلی بلاگ سئوکار است. این عبارت قابل کلیک را انکر تکست می گویند.

اگر بخواهیم به صورت کد HTML آن را بررسی کنیم، شکل آن به صورت زیر خواهید بود:

</a>انکر تکست<a href="https://seokar.com"> که در اینجا عبارتی که می خواهیم به قسمت دیگر سایت لینک داده شود در قسمت انکر تکست قرار می گیرد. همانطور که بیان کردیم، انکر تکست ها هم در بک لینک که شما از سایت های دیگر نیز دریافت می کنید وجود دارد.

امروزه با استفاده از انکر تکست موتورهای جستجو می توانند محتوای سایت لینک داده شده را متوجه شوند و اگر ارتباطی بین دو صفحه وجود نداشته باشد یا لینک مورد نظر اسپم باشد، آن را جریمه خواهند کرد.

انواع انکر تکست

برای اینکه بتوانید بازخورد بهتری را از انکر تکست دریافت کنید، بهتر است که عبارت لینک داده شده، کلمه کلیدی آن صفحه باشد تا به گوگل بگویید شما به دنبال دریافت لینک به روش قانونی هستید. در واقع در انکر تکست حتما باید از کلمه کلیدی آن صفحه مورد نظر استفاده شود، اما به هر حال این مساله همیشه امکان پذیر نیست. در ادامه انواع انکر تکست را به شما در افزایش رتبه وب سایت کمک می کند را معرفی می کنیم:

انکر عمومی

همانطور که از نام آن پیدا می باشد، انکر تکست عمومی از عبارت های معمولی استفاده می کنند مانند " در اینجا کلیک کنید" که هیچ عبارت یا کلمه کلیدی خاصی در آن مد نظر نمی باشد.

انکر برند

استفاده از نام برند به عنوان انکر تکست برای ارتباط و اتصال به صفحه اصلی سایت. برای مثال از سئوکار که نام برند این سایت است برای اتصال به صفحه اصلی استفاده می کنیم.

انکر بدون متن و با لینک

استفاده کردن از لینک سایت به جای متن در انکر تکست برای مثال https://seokar.com به صورت لینک شده است.

انکر نام برند با کلمه کلیدی

ترکیب نام برند با کلمه کلیدی را می گویند برای مثال سئو سایت سئوکار که هم کلمه کلیدی "سئو سایت" را دارد و هم نام برند اصلی سایت در آن وجود دارد.

انکر تصویر

تصویری را به عنوان لینک به صفحه دیگر در نظر بگیریم. البته ممکن است بیان کنید که در تصویر عبارتی وجود ندارد ولی در ویژگی alt تصویر می توان عبارت انکر تکست را به کار برد.

انکر هم معنی یا LSI

در این نوع انکر تکست شما به جای اینکه از خود کلمه کلیدی اصلی را به کار ببرید، از هم معنی یا مشتقات آن استفاده می کنید. قبل از اینکه این مثال را بیان کنیم، لازم است که این نکته خیلی مهم را بیان کنیم. هر کلمه کلیدی در صفحه فقط یک بار مجاز است که به عنوان انکر تکست به سایت یا صفحه دیگر لینک داده شود و برای بار دوم از مشتقات یا هم معانی آن استفاده کنید.

برای مثال کلمه کلیدی کتاب به صفحه اصلی سایت فروشگاهی لینک داده شده است و شما می خواهید که این کلمه را به صفحه ای دیگر لینک بدهید. استفاده از مجدد از کلمه کتاب به عنوان انکر تکست درست نمی باشد و باید از مشتقات یا هم معانی آن مانند کتاب علمی استفاده کنید.

انکر حضور نسبی یا Partial Match

حضور نسبی کلمه کلیدی در انکر تکست را حضور نسبی می گویند. برای مثال "افزایش سئو سایت سئوکار" یک انکر حضور نسبی است.

انکر طولانی

این نوع مانند انکر حضور نسبی است با این تفاوت که جمله آن طولانی تر است یعنی گاهی یک جمله را به عنوان انکر تکست به کار می بریم.

انکر دقیق

این همان هدف اصلی انکر تکست است که قبل از این توضیح دادیم که شما با استفاده کلمه دقیق کلیدی به آن صفحه لینک می دهید.

توصیه هایی برای بهینه سازی انکر تکست

متن انکر تکست ها باید مرتبط باشد

بهترین انکر تکست، انکری است که متن آن کلمه کلیدی صفحه مورد نظر باشد. هر چه این ارتباط بین کلمه انکر و کلمه کلیدی صفحه نزدیک تر باشد، تاثیر مثبت بیشتری بر رتبه سایت شما در گوگل خواهد داشت. برای مثال کلمه " لینک بیلدینگ" که خود یک کلمه کلیدی پرجستجو در گوگل است، به یکی از صفحات اصلی فرود ما که در گوگل رتبه خوبی دارد، لینک داده شده است.

انواع انکر را به درستی به کار ببرید

فقط از یک نوع انکر تکست استفاده نکنید و سعی کنید که در محتوای خود انواع آن را ولی به درستی به کار ببرید. توزیع انواع انکر تکست در صفحه به صورت زیر است:

  • انکر برند : 40%
  • دیگر انکر ها یا انکر واحد: 25%
  • انکر بدون متن و با لینک: 15%
  • انکر برند با کلمه کلیدی: 5%
  • انکر حضور نسبی:5%
  • انکر عمومی: 1-5%
  • انکر طولانی : 2 – 4%
  • انکر دقیق: کمتر از 1%

به سایت های اسپم لینک ندهید

لینک دادن به سایت های اسپم یعنی اینکه شما آن را تایید کرده اید. سایت های اسپم چون قبلا مورد جریمه قرار گرفته اند، گوگل سایت شما را هم نیز مورد جریمه قرار می دهد.

بدون عبارت کلمه کلیدی به صفحات دیگر سایت خود لینک ندهید

تا جایی که می توانید در برای ارتباط داخلی بین صفحات سایت خود، از کلمات کلیدی در انکر تکست به کار ببرید. برای لینک های خارجی نیز انواع دیگر توصیه می شود.

پست مهمان بنویسید

پست مهمان یکی از بهترین روش های دریافت بک لینک است. در پست مهمان، در انکر تکست بهتر است که از کلمه کلیدی مرتبط با صفحه فرودی خود استفاده کنید.

سوالات متداول

انکر تکست در وبلاگ چیست؟

Anchor text به کلمات قابل کلیکی اشاره دارد که برای پیوند دادن یک صفحه وب به صفحه دیگر استفاده می شود

انکر تکست چیست و چرا مهم است؟

چرا انکر تکست مهم است؟ به زبان ساده، متن لنگر زمینه را هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو فراهم می کند. برچسب پیوند نشان می دهد که اگر کاربر تصمیم بگیرد روی صفحه پیوند داده شده چه چیزی را ببیند. از سوی دیگر، موتورهای جستجو از متن لنگر برای فهرست بندی و رتبه بندی صفحات وب استفاده می کنند.

رایج ترین نوع انکر تکست چیست؟

متن لنگر زیر خط آبی متداول ترین نوع است زیرا استاندارد وب است. کلمات کلیدی در متن لنگر یکی از سیگنال های بسیاری هستند که موتورهای جستجو برای دانستن موضوع صفحه وب استفاده می کنند.