خرید بک لینک

خرید بک لینک یعنی اینکه شما با دادن پول به سایت های دیگر از آنها تقاضای لینک ورودی نمایید. خرید بک لینک از نظر گوگل جریمه محسوب می شود و هر وب سایتی که برای افزایش ورودی و بهینه سازی سایت خود از چنین روشی استفاده نماید، مورد جریمه سنگینی قرار خواهد گرفت. اگر به دنبال این هستید که سایت خود را به حالت طبیعی در صفحه اول گوگل قرار دهید، خرید بک لینک می تواند ضرر جبران ناپذیری را برای شما به وجود بیاورد.

در این مقاله آموزش سئو ما قصد داریم که در این خصوص صحبت کنیم که چرا خرید بک لینک، سئو سایت را مورد جریمه گوگل قرار می دهد و در واقع چه بک لینک های مفید و کدام یک مضر هستند.

چرا خرید بک لینک برای سئو سایت ضرر دارد؟

بر اساس الگوریتم پنگوئن، گوگل وب سایت هایی را که قصد دارند با خرید بک لینک، سئو سایت خود را بهبود دهند، جریمه می کند. لینک ها همانند رای به سایت برای معرفی به گوگل هستند. همانطورکه در انتخاب هرکسی آرای بیشتری بدست بیاورد، انتخاب می شود؛ در گوگل هم سایت هایی که لینک یا همان رای های آن بیشتر باشد، محبوبیت دارند. متاسفانه بعضی از افراد فکر می کنند که می توانند برای سایت خود رای بخرند یعنی به ازای پرداخت پول، لینک دریافت کنند. در صورتی که نمی دانند الگوریتم گوگل فوق العاده باهوش و سایت هایی را که اقدام به خرید بک لینک می کنند را سریعا شناسایی و جریمه می کند.

در واقع، از نظر گوگل اگر مالک وب سایتی اقدام به خرید بک لینک نماید، یعنی اینکه او قصد دارد تا بتواند از راه میانبر، سریعا رتبه سایت خود را افزایش دهد. گوگل این راه میانبر را نه تنها قبول ندارد بلکه یک نوع نوع جرم تلقی کرده است و سریعا آن سایت را جریمه خواهد کرد.

انواع بک لینک چیست؟

به صورت کلی بک لینک ها را می تواند به سه دسته تقسیم بندی کرد:

بک لینک های خوب

بعضی از بک لینک ها نشان از این دارد که مطلب شما مفید بوده است و کاربر قصد داشته است که آن ها برای دیگر دوستان خود به اشتراک بگذارد. اصولا بک لینک های که از شبکه های اجتماعی بدست می آید، بیشتر تاثیر را در افزایش رتبه سایت در گوگل دارند.

بک لینک های بد و مخرب

لینک هایی که از سایت هایی با ارزش پایین تر از سایت شما یا اسپم شده، وارد سایت شما می شوند را بک لینک سیاه گویند. از همه بدتر اینکه شما اقدام به خرید بک لینک نمایید.

همیشه بعضی از لینک بین متخصصان سئو مورد اختلاف است که آیا بک لینک خوب است یا مخرب. یکی از این موارد، دریافت بک لینک از ایمیل است. در حال کلی اگر ایمیل هایی که شما برای کاربرانتان ارسال می کنید، بیشتر آن ها در پوشه اسپم قرار بگیرد باید گفت که گوگل متوجه می شود که شما با استفاده از پنل های فروش ایمیل مارکتینگ قصد دریافت بک لینک را داشته اید و این را یک نوع خرید بک لینک می داند و در نتیجه سایت شما را جریمه می کند.

برای همین در بازاریابی اینترنتی تاکید می شود که اگر قصد استفاده از ایمیل را دارید، به افرادی که خودشان ایمیل خود را در قسمت خبرنامه ثبت کرده اند یا عضو سایت شما شده اند، ارسال نمایید.

چگونه خرید بک لینک می تواند بر رتبه بندی سایت من اثر بگذارد؟

گوگل و دیگر موتورهای جستجو، دارای یک خزنده عنکبوتی هستند که سایت ها را مورد پیمایش قرار میدهند. این خزنده مانند شخصیت اسپایدرمن نیست بلکه یک الگوریتم است که دستورات آن برای همه ناشناخته است و تمامی کدها و دستوراتی را که شما نوشته اید و اینکه از چه روش های برای افزایش رتبه سایت خود استفاده کرده اید، مورد بررسی قرار خواهد داد.

آن ها زمانی که با یک بک لینک مواجه می شوند، سایت منبع آن را بررسی می کنند. اگر لینک داخی یا بک لینک های از سایت های معتبر مانند شبکه های اجتماعی باشد، یک امتیاز مثبت برای شما در نظر می گیرند و همچنین در مورد لینک های داخلی، آن ها را هم نیز مورد پیمایش قرار می دهند.

اما اگر از سایت هایی باشند که اسپم شده باشند( ممکن است قبلا به خاطر فروش بک لینک جریمه شده باشند یا از محتوای تکراری استفاده می کردند) یا ارزش پایین تری نسبت به شما داشته باشند، آن را خرید بک لینک در نظر می گیرند و در نتیجه وب سایتتان جریمه خواهد شد.

این جریمه یک نمره منفی برای شما در نظر گرفته می شود و هر چه نمره منفی بیشتر باشد اعتبار شما در گوگل از بین خواهد رفت. از این رو گوگل سایت هایی را دارای اعتبار پایینی نزد آن هستن، اجازه نخواهد داد که در صفحه اول قرار بگیرند چونکه قصد داشتند با تقلب بتوانند برای بک لینک دریافت نمایند.

به جای خرید بک لینک بهتر است چه اقداماتی انجام دهیم:

  • تولید محتوای ارگانیک که باعث شود کاربران مطالب شما در دیگر شبکه های به اشتراک بگذارند.
  • قرار دادن پست مهمان در دیگر سایت ها
  • قرار دادن کامنت در سایت های معتبر که شبیه خرید بک لینک نباشد.
  • عضویت در شبکه های و فروم ها و فعالیت در آنها و به اشتراک گذاری مطالب در آنجا
  • ثبت سایت در دایرکتوری ها