آیا سئو سایت در سال 2023 منسوخ  شده

با پیشرفت دنیای وب و افزایش روش های مطرح شدن در میان مخاطبان وب­گرد، برخی معتقد هستند که سئو منسوخ شده است! ما در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

آیا سئو سایت در 2023 منسوخ شده است؟

در ابتدا باید بیان کنیم که سئو، روشی ثابت و همیشگی نیست! سئو با توجه به تحولات موتورهای جست و جوگر و الگوریتم ها، تغییر می کند. تمامی راهکارهایی که در سئو بیان می شود، در طی بازه های زمانی (گاهاً بسیار کوتاه) ممکن است تغییر کند و جای خود را به روش های بسیار پیشرفته تر بدهد. بنابراین، سئو را نمی توان روشی ثابت قلمداد کرد که بخواهیم از منسوخ شدن تمامی فرایند های آن صحبت کنیم. در عوض، باید توجه داشته باشیم که برخی از روش های قدیمی سئو سایت دیگر قابل استفاده نمی باشد و باید جای خود را به روش های جدید بدهند. در ادامه، به برخی از روش های سئو منسوخ شده می پردازیم.

کلید واژه پر کردن

یکی از رایج‌ترین و کم‌اثرترین روش‌های سئو، پر کردن کلمات کلیدی است. این روشی بسیار منسوخ شده است که متاسفانه هنوز هم توسط برخی از وب سایت ها به کار گرفته می شود. اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که هنوز هم از این روش استفاده می کنید، باید بدانید که مخاطبان موثر خود را در آینده از دست خواهید داد. مخاطبان امروز دیگر به دنبال لغت نیستند! آن ها به دنبال سریع ترین و بهترین پاسخ به پرسش های خود هستند. به علاوه، این روزها الگوریتم های گوگل به اندازه کافی پیچیده هستند تا کلمات کلیدی پر شده را شناسایی کنند.

خرید لینک، یک روش سئو منسوخ شده!

یکی دیگر از روش‌های رایج و مسلماً بی‌اثر سئو، خرید بک لینک است. لینک سازی شما باید کاملاً ارگانیک شکل بگیرد و روش های مثل خرید لینک، می تواند اعتبار شما را زیر سوال ببرد. توجه داشته باشید که مخاطبان امروزی، دارای سواد مجازی بالایی هستند و از اغلب روش هایی که شما شاید تصور کنید فقط خود مطلع هستید، اطلاع دارند!

نزدیک شدن به روش های جست و جوی صوتی

اگرچه محتواهای متنی هنوز هم جایگاه بسیار بالایی دارند و مورد استفاده ی بسیاری هستند اما دنیای وب، در حال پیشروی به سمت صوت است. جست وجوی های صوتی ... پادکست های جدید و حرفه ای ... کتاب های صوتی ... آموزش های صوتی و بسیاری از موارد دیگر.

تبلیغات پولی یا سئو؟

اگرچه اهل فن می دانند که پاسخ این سوال چیست اما بهتر است بار دیگر به آن اشاره کنیم. تبلیغات پولی می تواند برای وب سایت شما بسیار مفید واقع شود اما ارتباطی با سئو ندارد! سئو، یک روش بسیار گسترده است که تمامی جوانب فضای و شما را شامل می شود. تبلیغات پولی روشی موثر است که می تواند در کنار سئو اجرا شود اما به هیچ وجه نمی تواند جای آن را بگیرد! برخی این گونه تصور می کنند که سئو منسوخ شده است و جای خود را به تبلیغات داده است اما به خاطر داشته باشید که حتی اگر شما سرمایه بسیاری را برای تبلیغات صرف کنید، باز هم نیازمند روش های سئو خواهید بود. روش های سئو می تواند رد بلند مدت، وب سایت شما را پشتیبانی کند.

فریب، از روش های سئو منسوخ شده

فریب مخاطب که یکی از اولین روش های سئو منسوخ شده است، می تواند به چندین طریق انجام شود.

برخی از وب سایت ها که از تبلیغاتی درون صفحات خود استفاده می کنند، مخاطب را با حربه های زبانی، مجبور می کنند که تا آخرین پاراگراف برود! برای مثال اگر محتوای متنی را به 3 بخش تقسیم کنید، در بخش اول و دوم اطلاعات بسیار ناچیزی می گویند (که مخاطب را تشویق به خواندن ادامه متن کند) و در آخر و حتی گاهاً در خط آخر، پاسخ اصلی را به مخاطب می دهد. شاید در قدیم این روش ها به شما پاسخ می دادند اما اکنون، مخاطب اگر به سرعت پاسخ خود را دریافت نکند، صفحه ی شما را به راحتی ترک می کند و مطمئن باشید که به سرعت می تواند صفحه ی دیگری را پیدا کند و که پاسخش را در همان پاراگراف اول داده باشد. این روش حتی در ویدئو ها (مخصوصاً ویدئو های یوتیوب) مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از یوتیوبرها سعی می کنند جواب اصلی مخاطب را دقیقاً در قسمت سوم صحبت هایشان بدهند تا مخاطب مجبور شود تا آخر ویدئو منتظر بماند! اگرچه این روش هنوز هم در یوتیوب مطرح است (مطرح تر از محتوای متنی موتورهای جست و جوگر)، اما به زودی جایگاه خود را از دست می دهد. همیشه به خاطر داشته باشید که مخاطب امروزی، به دنبال لقمه های بسیار راحت است و می خواهد آن را به راحتی به دست آورد.

پاسخ های نا مفهوم نیز یکی دیگر از روش های فریب است. برای مثال، تصور کنید که کنکور سراسری کارشناسی به اتمام رسیده است و هنوز دفترچه های آن توسط سازمان سنجش منتظر نشده است. شما به عنوان مخاطب اسن عبارت را سرچ می کنید: "دانلود دفترچه سوالات کنکور کارشناسی". سپس با وب سایتی مواجه می شوید که عیناً از همین عبارت استفاده کرده است و حتی در محتوای خود نیز کاملاً اشاره کرده است که دفترچه ی سوالات آماده ی دانلود است. اما زمانی که مشتاقانه به پایان متن می رسید، با این عبارت مواجه می شوید: "بلافاصله بعد از انتشار، دفترچه ی سوالات داخل وب سایت قرار می گیرد". این نیز نوعی فریب است که می تواند اعتبار وب سایت شما را بسیار زیر سوال ببرد.

روش های فریب بسیاری وجود دارد. برای شناسایی این روش های سئو منسوخ شده، ابتدا از خود سوال بپرسید که آیا شما به عنوان یک مخاطب، با دیدن این محتوا چه احساسی خواهید داشت؟ آیا احساس خواهید کرد که پاسخ سوال خود را به راحتی گرفته اید و یا احساس خواهید کرد که نویسنده وب سایت به دنبال فریب شما برای ماندن در صفحه است؟

سوالات متداول

آیا تکنیک های سئو هنوز در سال 2023 جوابگو هستند؟

بسیاری از تکنیک های قدیمی سئو در سال 2023 دیگر جوابگو نبوده و می بایست حتما استراتژی های خود را عوض نمایید.

آیا سئو در سال 2023 نابود می شود؟

با توجه به تغییرات فراوان در موتورهای جستجو مخصوصا در سال 2023 و بروزرسانی آنها دیگر این اتفاق بعید خواهد بود اتفاق بیفتد

آیا روش پرکردن کلمات کلیدی همچنان سودآور است؟

خیر. این روش مدت زیادی است که منسوخ شده و به راحتی توسط الگوریتم های پیچیده گوگل قابل مشاهده است.