ترکیب ایمیل مارکتینگ و سئو

هیچکدام از کانال های دیجیتال مارکتینگ نباید به صورت جداگانه استفاده شوند. این کانال ها به نحوی به هم مرتبطند و استفاده ی همزمان از چند کانال نتایج بهتری را در بردارد. متاسفانه برخی از مارکترها اصرار دارند که صرفا از یک یا چند کانال مخاطب جذب کنند و بسیاری از کانال های مهم را نادیده می گیرند. در حالی که برای ایجاد کمپین ها و جذب مخاطب حداکثری باید از تمام کانال های تاثیرگذار استفاده شود.

برخی مواقع رابطه ی میان این کانال ها چندان واضح نیست. به طور مثال چه رابطه ای بین ایمیل مارکتینگ و سئو وجود دارد؟

اگر این ارتباط نامشخص باشد باید یاد بگیرید چگونه رابطه ای میان آن ها ایجاد کنید تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید. در این مقاله به تاثیرات ایمیل مارکتینگ و سئو خواهیم پرداخت و به شما 5 روش یاد خواهیم داد که از ترکیب قدرتمند ایمیل و سئو استفاده کنید.

1. جذب ترافیک باکیفیت

یکی از مهم ترین مزایای کمپین های ایمیل مارکتینگ این است که ترافیکی که برای وبسایت جذب می کند کیفیت بالایی دارد و نرخ تبدیل آن هم بیشتر از سایر کانال های بازاریابی است و تاکید بر ترافیک باکیفیت یک نکته اساسی برای هر وبسایت و کسب و کاری است. شخصی سازی ایمیل ها می تواند تاثیر زیادی در جذب این ترافیک داشته باشد و ایمیل دقیقا جایی است که می توان از این شخصی سازی نهایت استفاده را برد.

مسلما کاربران و مشتریان شما که در خبرنامه عضو شده اند تمایل دارند ایمیل هایی که دریافت می کنند با علایق آ ن ها سازگار باشد. نتایج یک تحقیق نشان می دهد که اکثر افرادی که در خبرنامه ی ایمیلی عضو می شوند دوست دارند مطالب مرتبط یا مشابهی که در وبسایت شما منتشر می شود را دریافت و مطالعه کنند. اگر بتوان نسبت به علایق و دسته بندی های خاصی که خود افراد مشخص می کنند این ایمیل ها را برای آن ها طبقه بندی و سپس ارسال کرد و موارد غیرمرتبط حذف شود مسلما تاثیرگذاری آ ن نیز بیشتر است. اگر ایمیل هایی که برای کاربران خود ارسال می کنید دقیقا آن چیزهایی باشند که کاربران شما انتظار داشته باشند در حقیقت می توانید ترافیک باکیفیت و هدفمند به وبسایت خود تزریق کنید. ترافیکی که باعث می شود افراد مطالب شما را به اشتراک بگذارند و باعث بهبود رتبه ی شما در موتورهای جستجو شود.

مسلما هر هدفی که برای استراتژی سئو خود تعیین می کند منطبق بر جذب مشتری و کسب درآمد بیشتر است و اگر هنوز طبقه بندی ایمیل های ارسالی خود را شروع نکرده اید باید بدانید که کار سختی نیست. بهترین راه این است که در همان ابتدای کار از کاربران خود بخواهید تا موضوعات موردنظر خود را انتخاب کنند تا متناسب با آن ها موضوعات و پست های مرتبط ارسال شود. با این کار مخاطبان شما صرفا ایمیل هایی دریافت می کنند که به درد آن ها می خورد و یا به آن علاقه دارند در نتیجه امکان لغو اشتراک هم کمتر است.

2. بهبود مشارکت یا تعامل در سایت

جذب ترافیک باکیفیت و هدفمند به سایت چند مزیت عمده دارد و یکی از اصلی ترین مزیت های آن این است که کاربران را جذب می کند و آن ها وقت بیشتری را در وبسایت شما خواهند گذراند چرا که مطالب موردنیاز خود را از طریق ایمیل دریافت می کنند و با کلیک بر روی آن می توانند آن را مطالعه کنند.

با این کار مدت زمان حضور کاربران در سایت خود را افزایش می دهید که یک فاکتور کلیدی در الگوریتم گوگل می باشد.

اما مهمترین فایده ی ایمیل و جذب ترافیک باکیفیت و هدفمند چیست؟ به نظر می رسد میزان تعامل مخاطب به وبسایت می تواند منجر به افزایش نرخ تبدیل شود و هدفی که بازاریابی محتوا دارد نیز کاملا منطبق با این مسیر است. تعامل و مشارکت افراد در سایت می تواند باعث بهبود استراتژی سئو و جذب مخاطب شود و شاخص عملکردهای کلیدی سایت را بهینه سازی کند. وقتی شما کاربرانی را به وبسایت خود می کشانید که مطالب آن منطبق با علاقه و یا تخصص آن هاست می توانید راحت تر آن ها را به صفحات دیگر خود ببرید و یا محصولات و خدمات خود را به آن ها بفروشید.

3. یک استراتژی محتوایی قدرتمند

ایمیل مارکترهای باتجربه می دانند که چه المان ها و عناصری در یک ایمیل تاثیر بیشتری بر مخاطب دارند و معمولا این داده ها و المان ها را در ایمیل های خود به کار می برند و نتایج آن را تست می کنند. و این داده ها یک نمای کلی از ساختار و بخش های استراتژی بازایابی آن ها را مشخص می کند. بهینه سازی محتوای سایت یکی از این موارد است که هم در سئو  و هم جذب مخاطب و تعامل مخاطبان و مشتریان با وبسایت شما تاثیر بسزایی دارد.

به طور مثال اگر شما مشاهده می کنید که کاربران به هدلاین ها یا تیترهای انتخابی شما که در ایمیل های ارسالی استفاده می کنید توجه ویژه ای نشان می دهند و تاثیر زیادی روی آن ها می گذارد می توانید از استراتژی مشابهی در تیترهای داخل سایت هم استفاده کنید تا نرخ کلیک آن بیشتر شود. اگر Call-to-action هایی که در ایمیل های خود استفاده می کنید قدرتمند هستند و کاربران را جذب می کند  و روی آن ها کلیک می کنند می توانید این CTA ها را در وبسایت خود نیز پیاده سازی کنید. در حقیقت می توانید از ایمیل برای کسب اطلاعات بیشتر از مخاطبان خود بهره ببرید.

4. ایمیل های قدرتمند و محتوای جدید سایت

برای ارسال ایمیل یا اجرای کمپین های ایمیلی چند رویکرد وجود دارد. یکی از این رویکردها این است که محتوایی یونیک را صرفا برای اعضای خبرنامه ی خود بفرستید و بهتر آن است که این محتوا با علایق و نیازهای مخاطبان همخوان باشد. اگر ایده ای برای این کار ندارید بهتر است با یک محتوا در ایمیل شروع کنید و هربار آن را تست کنید.

می توانید هر بار محتوایی تازه برای کاربران ایمیلی خود تولید کنید تا نسبت به سایر کاربران امتیازات ویژه ای داشته باشند. به کاربران خود کدهای تخفیف فروشگاه بدهید تا نرخ تبدیل شما بالاتر برود و پیشنهادهایی به کاربران بکنید که نتوانند آن ها را رد کنند و بر روی لینک ایمیل شما کلیک کنند و وارد وبسایت شما شوند. باید توجه داشته باشید که تولید محتوای مجزا برای ایمیل حجم کاری شما را بیشتر می کند اما می توانید نتایج قدرتمند تری از آن بگیرید.

5. افزایش به اشتراک گذاری مطالب

همانطور که اشاره شد اگر مطالب خود را به مخاطبین و کاربران خود برسانید شانس به اشتراک گذاشته شدن آن را بهبود می بخشید. اگر کاربران ایمیلی خود را تشویق کنید که مطالب وبلاگ شما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند می توانید کانال ایمیل مارکتینگ را به کانال شبکه های اجتماعی نیز متصل کنید و از این طریق یک لینک در شبکه های اجتماعی برای مطلب یا پست شما ایجاد می شود که در الگوریتم های گوگل هم برای رتبه بندی تاثیر دارد. هر چند گوگل مشخصا لینک های شبکه های اجتماعی را مستقیما در رتبه بندی تاثیر نمی دهد اما به طور غیرمستقیم سئو وبسایت شما را بهبود می بخشد چرا که:

  • امکان دریافت بک لینک طبیعی و باکیفیت را ایجاد می کند.
  • می تواند باعث برندسازی شود.
  • ترافیک طبیعی و باکیفیت می گیرید.

علاوه بر آن شواهد نشان می دهد که هر چه میزان به اشتراک گذاری یک پست بیشتر باشد در SERP گوگل وضعیت بهتری پیدا می کند  و در حقیقت آمار به اشتراک گذاری یک شاخصه از کیفیت محتوا محسوب می شود. نتایج آماری نشان می دهد که صفحات به اشتراک گذاشته شده 12 درصد بیشتر صفحات بدون اشتراک گذاری رتبه ی بهتری پیدا می کنند و نرخ ترافیک آن هم 22 درصد بهبود پیدا می کند.

جمع بندی

اگر می خواهید سئو سایت خود را بهبود ببخشید باید سایر کانال های بازاریابی را به نحوی در ارتباط با آن قرار دهید. یکی از مهم ترین کانال های بازاریابی دیجیتال ایمیل مارکتینگ است که اگر در ارتباط با سئو عمل کند می تواند نتیجه ای شگفت انگیز در بر داشته باشد.