صفحه اول گوگل

صفحه اول گوگل ، آرزوی هر مالک وب سایتی است که لینک سایت خود را در آن قرار دهد، از این رو همیشه سعی می کنند بهترین متخصصان سئو را برای دستیبابی به این هدف استخدام کنند. اما همانطور که می دانید، در هر صفحه نتایج گوگل فقط ده لینک نمایش داده می شوند و برای اینکه در صفحه اول گوگل قرار بگیرید، باید کاملا اصولی مراحل سئو را بپیمایید، مخصوصا اینکه اگر کلمه کلیدی که انتخاب می کنید، جز کلمات پربازدید و تک کلمه ای باشد.

صفحه اول گوگل چیست؟

صفحه اول گوگل چیست؟ صفحه اول گوگل جایی است که هر کسی ارزو دارد در آن قرار بگیرد. برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل تکتیک های زیادی وجود دارد که مهمترین این تکنیک ها در این مقاله آموزشی معرفی شده است.

برای قرار گرفتن لینک در صفحه اول گوگل ، باید سایت شما براساس موتورهای جستجو بهینه شود. گوگل در چند سال الگوریتم های متعددی را معرفی کرده است که مطابق بودن با هر الگوریتم به شما کمک می کند به راحتی و در سریع ترین زمان رتبه سایت خود را افزایش داده و بعد از مدتی درصفحه اول گوگل قرار بگیرید. البته باز هم تاکید می کنیم که این مساله به نوع انتخاب کلمه کلیدی شما بستگی دارد.

در این مقاله آموزش سئو، قصد داریم که ده تکنیک را به شما کمک می کند تا لینک سایت خود را در صفحه اول گوگل قرار بدهید، بیان کنیم.

ده تکنیک برای قرار گرفتن لینک در صفحه اول گوگل

نام دامنه وب سایت

نام دامنه باید کوتاه باشد. البته همیشه این مساله امکان پذیر نیست، برای مثال سایت www.boardgamegeek.com هرچند دارای نام دامنه بلند است، اما ازنظر مفهوم کمک بسیاری می تواند به برندینگ آن کند.

اما مهمتر از کوتاه بودن نام دامنه، تطابق مفهومی آن با محتوای سایت است، یعنی استفاده از کلمات کلیدی اصلی به موتورهای جستجو و کاربران کمک می کند تا بتوانند علاوه بر فهمیدن موضوع صفحه، راحت تر آن را به حافظه بسپارند. امروزه موتورهای جستجو علاوه بر اینکه محتوای سایت شما را در هنگام جستجوی کاربر بررسی می کنند، دامنه را هم نیز مورد کاوش قرار می دهند. استفاده کلمات کلیدی معادل انگلیسی آن، به بهینه سازی سایت شما کمک می کند، زیرا اولین مکانی که گوگل بررسی می کند، نام دامنه است تا اگر اسپم باشد آن را نشان ندهد.

برای مثال ما در سایت سئوکار، نام یکی ازصفحه ها، https://seokar.com/news/what-is-linkedin است. در این صفحه ما در خصوص شبکه اجتماعی لینکدین توضیحاتی را ارائه کرده ایم. همانطور که مشاهده می کنید علاوه بر کلمه فارسی که در عناوین داخلی به کار رفته است، در نام دامنه که البته توصیه می شود خیلی کوتاه باشد، کلمات کلیدی معادل آن را نیز به کاربرده ایم. این مساله کمک بسیاری به مالکان می کند تا سایت خود را در صفحه اول گوگل قرار بدهند.

متا تگ عنوان

یکی از مهمترین متاتگ در سئو که تاثیر مهمی برای قرار گیری سایت در صفحه اول گوگل دارد، متاتگ عنوان یا همان title است. یکی از اولین مکان هایی که هم توسط گوگل بررسی می شود، عنوان صفحه است. عنوان صفحه باید بین 30 تا 60 کاراکتر باشد و کلمات کلیدی اصلی نیز در آن به کار رود. بهتر است که بین کلمات کلیدی با کاراکترهای خاصی مانند – یا | فاصله انداخته شود.

اگر این متاتگ را خالی بگذارید، گوگل براساس محتویات شما عبارت خاصی را حدس می زند و جایگزین می کند. همچنین سعی کنید بیشتر از 60 کاراکتر نشود، زیرا گوگل 512 پیکسل برای این مکان در اختصاص داده است و بیشتر از آن نیز باعث نشان دادن به صورت نقطه چین خواهد شد. البته تا 65 براساس آخرین بروزرسانی هایی که انجام شده است هم می توان استفاده کرد.

متا تگ توضیحات

متا تگ توضیحات در صفحه سایت شما نشان داده نمی شود اما یکی از عوامل مهم در قرارگیری آن در صفحه اول گوگل است. این متاتگ فقط در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شود و باید در آن شما بیان کنید که محتوای اصلی این سایت در مورد چه چیزی است.

طول کاراکتر این متا تگ باید که بین 70 تا 150 کاراکتر باشد و بیشتر از آن باعث نمایش آن به صورت نقطه چین خواهد بود و تاثیر منفی می تواند در رتبه شما برای قرارگیری درصفحه اول گوگل باشد. هچنین بهتر که کلمه کلیدی اصلی را دوبار در آن به کار ببرید.

تگ عنوان H1

این عنوان مقاله شماست و در بالا محتوای سایت قرار می گیرید مانند عنوان همین مقاله. این باید با متاتگ عنوان شما متفاوت باشد و نباید به صورت سئو نوشته شود، البته کلمه کلیدی باید در آن نوشته شود اما باید کاربرپسند باشد.

نکته خیلی مهم، این است در هر صفحه باید فقط یکبار از تگ H1 استفاده کنید و برای زیر عنوان ها به ترتیب از h2 و h3 استفاده می شود. تگ H1 به گوگل و کاربران سایت بیان می کند که محتوای سایت شما در خصوص چه چیزی است و اگر مکان متاتگ تایتل را خالی بگذارید، گوگل به صورت خودکار آن در نتایج جستجو نشان خواهد داد. در واقع یکی از تگ های اولیه و مهم در محتوای سایت که تاثیر بسزایی می تواند برای نشان دادن سایت شما در صفحه اول گوگل داشته باشد، تگ H1 است.

کلمات کلیدی داخل متن

مهمترین مساله برای افزایش رتبه سایت و قرارگیری آن در صفحه اول گوگل، استفاده مناسب ازکلمات کلیدی در متن است. چگونگی استفاده از کلمات کلیدی در محتوای سایت خیلی مهم است. استفاده بیش از حد، مورد جریمه گوگل می شود و استفاده خیلی کم هم اثری در سایت شما برای قرار گیری در صفحه اول گوگل نخواهد داشت.

محتوا حداقل باید 500 کاراکتر باشد تا گوگل آن را به عنوان یک مقاله در نظر بگیرد ولی اصولا توصیه می شود که اگر می خواهید نتیجه بهتری از گوگل دریافت کنید، تعداد کاراکترهای محتوا بهتر است بین 1200 تا 1600 باشد. همچنین، چگالی کلمات کلیدی باید بین 1 تا 3 درصد باشد و تمرکز استفاده از آن ها در پاراگراف های اولیه هرچه بیشتر باشد، بهتر است.

تگ ALT برای عکس ها

تگ alt مشابه متا تگ عنوان و توضیحات است. این تگ به گوگل برای جستجوی عکس ها کمک می کند. هنگامی که کاربر عکسی را در قسمت image گوگل جستجو می کند، این شانس برای شما وجود دارد عکس شما در قسمت های ابتدایی نشان داده شود.

مهمترین نکته این است که حتما محتوای این تگ و عکس ها مرتبط با موضوع اصلی سایتتان باشد و همچنین کلمات کلیدی اصلی که مربوط به این مقاله است را در آن به کار ببرید. زمانی که عکسی بارگذاری نشود، این متن به جای آن نشان داده خواهد شد و از این رو باعث کمک به سایت برای قرارگیری در صفحه اول گوگل می شود. نکته خیلی مهم این است که تگ های alt هر عکس باید با یکدیگر متفاوت باشد.

لینک های داخلی

لینک های داخلی در واقع لینک های هستند که باعث اتصال داخلی صحفات مرتبط سایت به یکدیگر می شوند. به نوعی آن ها را نوعی بک لینک به حساب می آورند اما بک لینک داخلی. نکته ای که باید در آن ها در نظر بگیرید، این است انکر تکست لینک های داخلی باید کلمه کلیدی صفحه مورد نظر باشد و همچنین ارتباط محتوایی بین صفحات ارتباط داده شده باشد. مهمترین مزیت لینک های داخلی، باعث راحت تر شدن پیمایش کاربران در سایت می شود که این میتواند تاثیر مهمی در قرارگیری سایت شما در صفحه اول گوگل باشد.

لینک های خارجی

لینک هایی هستند که شما به دیگر سایت ها می دهید یا از دیگر سایت ها دریافت می کنید. تاثیر این لینک ها برای صفحه اول گوگل به مراتب خیلی مهمتر از لینک های داخلی است، مخصوصا اینکه اگر از شبکه های اجتماعی باشد. هرچه محتوای سایت شما مناسب باشد، شانس دریافت لینک های خارجی به سایت شما بیشتر خواهد بود.

سرعت سایت

سرعت سایت از عوامل مهمی است که نقش تعیین کننده در قرار گرفتن سایت شما در صفحه اول گوگل دارد. حتی اگر تمامی موارد به خوبی رعایت شود اما سرعت بارگذاری سایت بالا باشد، نتیجه منفی برروی رتبه شما خواهد داشت. سرعت بارگذاری زیاد نه تنها تاثیر منفی بر سئو سایت شما داشته باشد، بلکه باعث ترک کاربران خواهد شد. حتی تاخیر 1 ثانیه ای در بارگذاری، نتیجه به مراتب منفی خواهد داشت.

نقشه سایت

این نکته را در نظر داشته باشید که شما سایت خود را برای موتورهای جستجو اول از همه باید بهینه کنید و این کار به خوبی انجام نمی شود مگر با داشته یک نقشه سایت که به آن ها نقشه کلی مسیر پیمایش را معرفی کنید.

از این رو نقشه سایت باید واضح، قابل خوانا و به روز باشد و هر تغییری که در سایت لحاظ می کنید سریعا در فایل sitemap به روز شود و قرار گیرد. داشتن نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک می کند تا بهتر درسایت شما پیمایش کرده و ازاین رو در صفحه اول گوگل قرار بگیرید.

Mobile First

از آنجایی که اکثر جستجوها از سوی کاربران روی دستگاه تلفن همراه انجام می‌شود، گوگل از بهار 2020 به فهرست‌سازی Mobile First برای همه وب‌سایت‌ها روی آورد.

این اساساً به این معنی است که روش اولیه خزیدن آنها برای ارزیابی وب سایت شما استفاده از یک ربات خزنده تلفن همراه است. این بدان معناست که برای رتبه خوب در گوگل، وب سایت شما باید برای مشاهده در دستگاه های تلفن همراه مناسب باشد.

در اصل، این شامل استفاده از طراحی وب ریسپانسیو است، به این معنی که وب سایت شما با دستگاه های مختلف سازگار است و به آن پاسخ می دهد.

اما چگونه متوجه می شوید که وب سایت شما انتظارات گوگل را برآورده می کند؟

از کنسول جستجوی Google برای دامنه خود استفاده کنید و یک URL از وب سایت خود وارد کنید: کنسول جستجوی گوگل - URL را بررسی کنید. این صفحه به شما نشان می‌دهد که آیا Google صفحه را به‌عنوان موبایل‌پسند می‌بیند یا خیر

سرعت صفحه

سرعت صفحه می تواند تأثیر قابل توجهی بر روی اینکه آیا شما در صفحه اول گوگل قرار می گیرید یا خیر، به خصوص برای دستگاه های تلفن همراه که سرعت تأثیر مهم تری بر تجربه کاربر دارد.

برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل می بایست سرعت صفحات وب سایت شما بسیار عالی باشد تا بتوانید در نتایج گوگل در جایگاه های نخست قرار بگیرد.

سوالات متداول

صفحه اول گوگل چگونه تعریف می شود؟

امروزه یکی از روش های تبلیغات در دیجیتال مارکتینگ ، سئو است. سئو یعنی قرار گرفتن در صفحه اول گوگل و افزایش بازدید وب سایت است

چه روش هایی برای قرارگرفتن در صفحه اول گوگل وجود دارد؟

تکنیک های زیادی جهت قرار گرفتن در صفحه اول گوگل قرار دارد. در این مقاله آموزشی سئو به مهمترین این تکنیک ها اشاره شده است

آیا روش های سریعی جهت قرار گرفتن در صفحه اول گوگل وجود دارد؟

قرار گرفتن در صفحه اول گوگل بصورت کلی کار رمان بری است و می بایستدر این کار صبوری داشت. البته روشهای میان بری وجود دارد که جزو سئو سیاه بوده که پیشنهاد نمی شود

هزینه قرار گرفتن در صفحه اول گوگل چقدر طول می کشد؟

من با پاسخ یک کلمه ای به این سوال شروع می کنم، "هزینه وارد کردن وب سایت شما در گوگل چقدر است؟" رایگان! هیچ هزینه ای ندارد. گوگل شما را بدون هیچ هزینه ای در وب سایت خود قرار می دهد.

صفحه دوم گوگل چگونه تعریف می شود؟

اگر نیاز به مخفی کردن جسد دارید - از صفحه دوم در نتیجه جستجوی Google استفاده کنید، هیچ کس آن را پیدا نخواهد کرد! صفحه 2 جایی است که محتوا و وب سایت های فراموش شده در حال مرگ هستند. یک کاربر عادی وب هرگز از 5 لیست برتر در یک نتیجه جستجو عبور نمی کند، بیش از 70٪ از کل کلیک ها به این 5 نتیجه برتر می رود.

آیا می توانید برای قرار گرفتن در صدر صفحه اول گوگل هزینه کنید؟

نکته: هیچ راهی برای درخواست یا پرداخت هزینه برای رتبه بندی محلی بهتر در Google وجود ندارد

آیا قرار گرفتن در صفحه اول گوگل ارزش هزینه کردن را دارد؟

اگر استراتژی درستی داشته باشید و با شریکی کار کنید که می داند چگونه به نتیجه برسد، سئو , صفحه اول گوگل ارزشمند است. حدود 93 درصد از تجربیات آنلاین با یک موتور جستجو شروع می‌شود و نرخ نزدیک شدن به سئو سایت بسیار بالاتر از بازاریابی سنتی است. بنابراین، سئو بازگشت سرمایه (ROI) قابل توجهی را فراهم می کند.

ارزش صفحه اول گوگل در مقایسه با صفحات دیگر چقدر است؟

طبق گزارش Moz، صفحه اول گوگل 71 درصد از کلیک های ترافیک جستجو را به خود اختصاص می دهد و در سال های اخیر به حدود 95 درصد افزایش یافته است