داشبورد گوگل آنالیتیکس

داشبورد گوگل آنالیتیکس (Google Analytics Dashboards)، رابط اصلی گوگل آنالیتیکس است. گوگل آنالیتیکس پلتفرمی است که بینش منحصر به فردی از عملکرد وب سایت شما به شما می دهد. این ابزار داده های زیادی را در مورد ترافیک، کلیک ها و موارد دیگر ارائه می دهد. داده های گوگل آنالیتیکس به صورت نمودار است. یکی از مفیدترین ویژگی های گوگل آنالیتیکس، داشبوردهای آن است که به شما یک نگاه فوری به نحوه عملکرد وب سایت می دهد. این داشبوردها مجموعه ای از داده های مربوط به وب سایت شما هستند. آن ها یک راه آسان و در دسترس برای مشاهده آمار و معیارهایی که فکر می کنید برای استراتژی شما مهم هستند، ارائه می دهند.

داشبورد گوگل آنالیتیکس چیست؟

داشبورد گوگل آنالیتیکس شامل تعداد زیادی نمایشگر، ویژگی ها و دکمه های مختلف برای فشار دادن است. از طریق داشبورد می توانید به گزارش هایی که Analytics از داده هایتان ایجاد می کند، دسترسی پیدا کنید. داشبوردها یک نمای کلی از دستچین تجزیه و تحلیل و معیارها را به شما نشان می دهند. می توانید شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) را مشاهده کنید، مانند:

 • تعداد کلی بازدید
 • جمعیت شناسی مخاطبان
 • صفحات فرود محبوب
 • عملکرد کمپین تبلیغات گوگل
 • نرخ تبدیل

داشبورد گوگل آنالیتیکس، معیارها را به وسیله ی ترکیبی از موارد زیر نمایش می دهند:

 • جدول زمانی
 • نقشه های جغرافیایی
 • جداول
 • نمودارهای دایره ای
 • نمودارهای میله ای

چرا داشبورد گوگل آنالیتیکس مهم است؟

ایجاد داشبورد گوگل آنالیتیکس دارای مزیت های زیر است:

سرعت: با داشتن معیارهایی که بیشتر به آن ها اهمیت می دهید در زمان خود صرفه جویی کنید. ویجت ها بینش هایی قابل هضم در مورد نحوه عملکرد وب سایت در هر لحظه به شما می دهند. با استفاده از این ویژگی ها، هر زمان که به Google Analytics وارد می شوید، می توانید بیشترین استفاده را از زمان خود ببرید.

تصاویر بصری: اگر شما یک یادگیرنده بصری هستید و اطلاعات را با نگاه کردن به نمودارها و تصاویر به بهترین شکل حفظ می کنید، داشبوردهای گوگل آنالیتیکس نمایش تصویری داده های شما را در اختیار شما قرار می دهند.

پیشرفت ها: مانند هر نرم افزار Google Analytics دیگر، داشبوردها نیز داده ها را نمایش می دهند و بینش های مشخصی را در مورد اینکه چگونه می توانید پیشرفت کنید به شما ارائه می دهد.

ارائه ی چند معیار به طور همزمان: دیدن چندین معیار به طور همزمان می تواند به شما کمک کند تا ارتباطات را موثرتر از نگاه کردن به هر یک به طور جداگانه ایجاد کنید.

سفارشی سازی: از داشبوردها برای نشان دادن اطلاعات مختلف به چندین عضو تیم خود بر اساس نقش آن ها در سازمان خود استفاده کنید.

قابلیت اشتراک گذاری: به راحتی معیارهای خود را با سایر اعضای تیم به اشتراک بگذارید یا داشبوردها را برای اشتراک گذاری ساده به PDF تبدیل کنید.

نحوه ی دسترسی به داشبورد گوگل آنالیتیکس

با دنبال کردن مراحل زیر می توانید از طریق حساب Google Analytics خود به داشبوردها بروید:

 • به حساب Google Analytics خود وارد شوید
 • به Appropriate View بروید
 • روی Reports در سمت چپ صفحه کلیک کنید
 • Customization را انتخاب کنید
 • Dashboards را انتخاب کنید. سپس از قسمت می توانید یک داشبورد جدید را از ابتدا ایجاد کنید یا از یکی از گزینه های پیش فرض گوگل استفاده کنید.

Google Analytics همچنین یک صفحه کامل پر از الگوهای داشبورد مفید را برای کمک به شما برای شروع ارائه می دهد. هنگامی که ویجت ها را به داشبورد خود اضافه می کنید، می توانید آن ها را هر طور که دوست دارید سازماندهی کنید. برای مثال می توانید تمامی معیارهای سئو سایت یا مربوط به کاربر را گروه بندی کنید یا آن ها را بر اساس نوع نمایش دسته بندی کنید. شما آزادی کامل دارید تا داشبورد خود را طوری سازماندهی کنید که برای شما مناسب باشد.

ویژگی های خاص داشبورد گوگل آنالیتیکس

داشبورد گوگل آنالیتیکس همچنین دارای ویژگی های زیر هستند تا نرم افزار را کاربر پسندتر کنند:

فیلترها: می توانید داده های نشان داده شده توسط یک ویجت خاص را با استفاده از یک فیلتر محدود کنید.

پیکربندی اندازه: این گزینه ممکن است به نوع ویجت بستگی داشته باشد، اما به طور کلی، شما می توانید اندازه را تغییر دهید.

قابلیت لینک: می توانید به یک ویجت در گزارش لینک دهید.

قابلیت های ویرایش: اگر هنگام ایجاد یک ویجت جدید اشتباه کردید، نگران نباشید! در صورت لزوم می توانید ویجت های خود را ویرایش و حذف کنید.

بخش ها: با بخش ها، می توانید معیارها را مقایسه کنید.

کنترل های کارت گوگل آنالیتیکس

بیشتر کارت ها دارای لینکی به گزارش کامل هستند که داده ها از آن مشتق شده اند. با کلیک روی آن لینک مستقیماً به گزارش هدایت می شوید. راه دیگر برای رسیدن به گزارش های فردی، کلیک کردن روی پنج برگه در سمت چپ داشبورد است. این برگه ها «Realtime»، «Audience»، ​​«Acquisition»، «Behavior» و «Conversions» نام دارند.

نمای کلی مخاطب داشبورد تجزیه و تحلیل گوگل

در تب مخاطبین (Audience)، می توانید منتخبی از نمودارهای مرتبط را با عنوان های جداگانه مشاهده کنید. با کلیک بر روی یک نمودار می توانید به اطلاعات اضافی در مورد آن متریک دسترسی پیدا کنید. در زیر مروری بر هر یک از این معیارها و چرایی اهمیت آن ها آورده ایم:

کاربران ( Users )

تعداد کل افرادی که در یک بازه زمانی از سایت شما بازدید کرده اند را نشان می دهد. بازدیدکنندگان بازگشتی نیز شامل این تعداد می شوند.

کاربران جدید ( New Users )

این تعداد افرادی است که برای اولین بار از سایت شما بازدید کرده اند. اگر نسبت کاربران بازگشتی به نسبت کاربران جدید بسیار کم است، ممکن است نیاز به بهبود محتوای سایت خود داشته باشید.

جلسات ( Sessions )

این تعداد کل دفعاتی است که افراد از وب سایت شما بازدید کرده اند. به عنوان مثال، یک کاربر بازگشته ممکن است در پنج موقعیت جداگانه از سایت شما بازدید کند.

تعداد جلسات به ازای هر کاربر Number Of Sessions Per User ))

این تعداد دفعاتی است که به طور متوسط ​​یک فرد به سایت شما بازگشته است.

بازدید از صفحه ( Pageviews )

تعداد کل صفحات یک سایت که در یک بازه زمانی مشخص بازدید شده است.

صفحات/جلسه ( Pages/ Session )

به طور متوسط ​​یک کاربر در هر جلسه چند صفحه را بازدید کرده است. هرچه این عدد بیشتر باشد، کاربر بهتر با وب سایت شما تعامل برقرار کرده است. اگر تعداد صفحات شما در هر جلسه بسیار کم است، ممکن است نیاز داشته باشید که محتوای خود را بهبود ببخشید یا دسترسی افراد به محتوای سایت خود را آسان تر کنید.

میانگین مدت زمان جلسه ( Average Session Duration )

این مقدار، زمانی است که به طور متوسط ​​یک فرد در طول بازدید از سایت شما صرف می کند. شما می خواهید این عدد بسیار بالا باشد. اگر کمتر از 1 دقیقه است، به بررسی و بهبود محتوای سایت خود فکر کنید.

نرخ پرش ( Bounce Rate )

اگرچه در Google Analytics 4 نیست، اما کاربران Google Analytics 3 همچنان می توانند این گزینه را ببینند. این درصد افرادی است که تنها پس از بازدید از یک صفحه سایت شما را ترک کرده اند. شما می خواهید این عدد کوچک باشد پس اگر واقعاً زیاد است، دلیلی برای ماندن بازدیدکنندگان در وب سایتتان ارائه نکرده اید!

علاوه بر تعداد کاربرانی که دارید، تب Audience به شما امکان می دهد چیزهایی در مورد مخاطبان خود بیابید. می توانید گزارش های مربوط به جمعیت شناسی آن ها (زبان، کشور و غیره) را مشاهده کنید. همچنین، می توانید مواردی مانند دستگاه ها و نوع تلفن همراه بازدیدکنندگان وب سایت را نیز مشاهده کنید.