رقص گوگل

رقص گوگل اصطلاح و عبارتی قدیمی است که هنوز خیلی از افراد مخصوصا مالکان سایت ها درباره آن اطلاعاتی ندارند و همیشه سوال آن ها این است که " رقص گوگل " چیست؟ اگر بخواهیم این اصطلاح را در یک جمله تعریف کنیم، می توانیم بگوییم که رقص گوگل یعنی اینکه گوگل برای مدتی خیلی محدود که ممکن است چند ثانیه یا چند روز طول بکشد، معیار را در رتبه بندی خود ایجاد می کند که این باعث تغییرات چشمگیری در رتبه سایت می شود. ممکن است رتبه سایتی افزایش یا کاهش یابد و یا لیست نتایج گوگل حذف شود. همه این موارد یک نوع آزمایش از طرف گوگل است که انجام می شود. در ادامه با سئوکار باشید.

رقص گوگل اغلب هر چند دفعه یک بار اتفاق می افتد؟

از رقص گوگل در گذشته برای یک دوره بروزرسانی شاخص گذاری اصلی موتور جستجو گوگل که در حال اجرا بود، استفاده می شد. این بروزرسانی شاخص گذاری به طور میانگین هر 36 روز یا ده دفعه در سال اتفاق می افتاد. این مساله را خیلی راحت می توانستید از تغییرات اصلی که در نتایج موتورهای جستجو می افتاد، متوجه شد. اما نکته ای که وجود دارد، تغییرات کامل الگوریتم های برای شاخص گذاری و رتبه بندی سایت، چند روز به طول می انجامید ( البته الان هم همین حالت است.)

گوگل این را می داند که کاربران از موتور جستجو او به صورت 24 ساعته و هفت روز هفته برای پیدا کردن اطلاعات استفاده می کنند و توقع نمایش نتایج قابل اعتماد از طرف گوگل را دارند و در واقع هیچ زمانی حتی برای یک دقیقه وجود ندارد که هیچ کاربری از گوگل استفاده نکند. از این رو رقص گوگل معرفی شد. گوگل با این کار قصد آزمایش و بررسی وب سایت ها را دارد و تغییراتی را در رتبه بندی خود ایجاد می کند که باعث جابجایی چشمگیر رتبه وب سایت ها می شود. البته مدت زمان آن محدود است. این مساله در تمامی موتورهای جستجو اتفاق می افتد و فقط مختص گوگل نیست ولی خب گوگل بیشتر از بقیه استفاده می شود.

از آگوست 2003، تغییرات الگوریتم هر هفته یک بار و روزهای دوشنبه انجام می شد. کم کم این تغییرات به صورت ماهیانه توسط گوگل انجام می شد و به این خاطر است که خزنده های گوگل هردفعه یک مساله و موضوع جدیدی را کشف می کردند. در واقع با رقص گوگل، وب سایت هایی که حذف شده اند و دیگر وجود ندارند، از لیست سایت های ایندکس شده حذف می شوند. هر دفعه با اجرای رقص گوگل، سایت های حذف شده و لینک های ورودی و خروجی از آن مورد بررسی قرار می گیرند.

از آنجا که گوگل به طور مداوم، صفحات انتخابی را مورد بررسی قرار می دهد، هرماه شاهد رتبه بندی جدیدی در هر کلمه کلیدی یا خود سایت ها خواهیم بود. اما در طول اجرای رقص گوگل ، این تغییرات رتبه بندی خیلی چشمگیری خواهد بود ولی خب این تغییرات همانطور که بیان شد، برای چند ثانیه یا نهایتا چند روز خواهد بود. این را در نظر بگیرید که گوگل دارای مراکز داده متعددی با بیش از ده هزار سرور است. هر تغییری در الگوریتم گوگل باید سریعا در تمامی این مراکز داده اعمال شود که این رویه ثابتی در گوگل است.

اهمیت رقص گوگل چیست؟

برای بیشتر افراد، این مساله خیلی مهم نبود. اما برای هرکسی که در بهینه سازی سایت فعالیت می کند، این یک دوره قابل تامل و بررسی و البته نگران کننده به حساب می آمد. صفحات به طور موقت به دور از دسترس قرار می گرفتند یا رتبه آن ها تغییر چشمگیری پیدا می کرد. متخصصان سئو وقتی با این مساله روبرو می شدند، سریعا بازدوباره به بررسی ساختار داخلی سایت یا سئو آن می پرداختند و تغییراتی را در آن اعمال می کردند، بدون اینکه لازم باشد.

رقص گوگل از جهت مهم بود که یک آزمایش برای گوگل از سایت ها می باشد. به غیر از حذف سایت های از دسترس خارج شده، دلیل واضح و روشنی تا به حال از طرف خود شرکت گوگل برای این مساله بیان نشده است ولی می تواند یک آزمایش برای مدیران باشد. پس باید خیلی دقت کنید، چون ممکن است که تغییراتی که در سایت خود ایجاد می کنید، بعدا به ضرر شما تمام شود.

چرا رتبه بندی وب سایت شما در هنگام رقص گوگل تغییر می کند؟

به منظور رتبه بندی کلمات کلیدی، گوگل امروزه معیارهای زیادی دارد. در هر کلمه کلیدی، هزاران وب سایت با یکدیگر برای بدست آوردن صفحه اول گوگل رقابت می کنند. برای معیار، گوگل وب سایتی را مورد بررسی قرار می دهد. اگر یک وب سایت، معیار A را داشته باشد، گوگل به آن یک امتیاز مثبت می دهد و از این رو باعث افزایش رتبه آن سایت می شود و این باعث کاهش دیگر رتبه سایت ها می شود. این فرمول و مساله برای 300 معیار و میلیون ها وب سایت اعمال می شود. از این رقص گوگل، می توان گفت که امروزه هدفی جز بررسی مجدد وب سایت ها ندارد. در رقص گوگل، معیارها با هر سایت آزمایش می شود اگر تطابقی دیگر وجود نداشته باشد، سریعا رتبه آن تغییر می کند. برای همین در هنگام اجرای رقص گوگل، شاهد تغییر ناگهانی رتبه بندی هستیم اما بعد ازاجرا، اکثر سایت ها به رتبه قبلی خود برمی گردند.

به چه دلیل سایت شما با رقص گوگل مواجه می شود؟

در اجرای رقص گوگل، اینکه سایت شما در چه محدوده ای است، هیچ اهمیتی ندارد. اما وب سایت هایی با شرایط زیر تحت تاثیر رقص گوگل قرار می گیرند:

  • وب سایت هایی که سئو را بدون شیوه و فرآیند صحیح آن مانند انجام لینک بیلدینگ سریع، استفاده از محتوای تکرای
  • وب سایت هایی که تازه ایجاد شده اند.
  • وب سایت هایی که کلمات کلیدی جدیدی در سئو دارند و موقعیت آن ها هنوز در گوگل ثابت نیست.
  • به روزرسانی میلیون ها وب سایت کار دشواری است از این رو رقص گوگل یک رخداد عادی دراین مساله تلقی می شود.

کدام وب سایت ها از رقص گوگل در امان هستند؟

  • وب سایت هایی که سئو داخلی آن ها کاملا بهینه و براساس اصول انجام شده است.
  • وب سایت هایی که تولید محتوای آن ها براساس نیاز کاربر انجام شده است و سعی نشده است که با تکنیک های سیاه مانند استفاده از بیش از حد کلمات کلیدی، رتبه خود را افزایش دهند.
  • لینک داخلی و خارجی آن به صورت سیستماتیکی کاملا بهینه هستند.

google dance
What Is The Google Dance
Google Dance 2016: The recap post