الگوریتم گوگل پنگوئن

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟ به دنبال پاندا، پنگوئن اپدیت جدید گوگل می باشد که برای بالا بردن کیفیت صفحه ی نتایج موتور جستجو و پاداش به سایت های با کیفیت عرضه شد. هدف این بروزرسانی این بود که از حضور سایت هایی که با دست کاری کلمات کلیدی و طرح لینک های بالا امده بودند جلو گیری کند.

در ابتدای انتشار الگوریتم پنگوئن گوگل ۳.۱٪ از سایت های انگلیسی زبان تحت تاثیر قرار گرفتند. در بین سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶، این فیلتر شاهد ۱۰ بروزرسانی در مستندات بود در طول زمان جامعه ی سئو در حال تلاش برای فهمیدن نحوه ی کار، تکامل و تاثیر گذاری الگوریتم مشکل ساز پنگوئن گوگل بوده است. در اوایل سال ۲۰۱۷ پنگوئن گوگل جزء ای از هسته ی اصلی الگوریتم گوگل شد.

علت راه اندازی الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن گوگل دو شیوه خاص را هدف قرار داد:

  • طرح لینک ها – توسعه، کسب و یا خرید لینک ها از وب سایت های با کیفیت پایین یا غیر مرتبط، موجب ایجاد یک محبوبیت مصنوعی در گوگل می شد و این کار در رنک دهی گوگل به سایت های محبوب و با کیفیت تر مشکل ایجاد می کرد. برای مثال، برای مثال یک شرکت بیمه در تهران می تواند با ایجاد نظرات و لینک های مصنوعی و تقلبی در فوروم ها خود را به عنوان «بهترین شرکت بیمه در تهران مطرح کند»، به صورت اشتباهی این نوع سایت ها رنک خوبی دریافت می کنند. یا ممکن است بعضی از کمپانی ها به بعضی از سایت های دیگر پول بدهند که در مقالات آن ها ظاهر شوند. مثلا در مقاله ای راجب به حیوانات خانگی لینکی به «بهترین کمپانی بیمه در تهران بدهد»؛ می بینید که محتوا هیچ ربطی به موضوع ندارد.
  • پر کردن کلمات کلیدی – ایجاد یک صفحه با تعداد بسیار زیادی از کلمات کلیدی یا تکرار کلمات کلیدی با این هدف که بتوانند رنک سایت خود را با ظاهر شدن این کلمات کلیدی در نتایج جستجو بالا بیاورند.

ما در تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز، تورنتو، سنگ تراشی، المان، طلا، تولید، دلار، سیمان، فلز، ترکیه، دبی، ویزا، صدمین سالگرد، ادیسون، طلایی، شفق قطبی، درخت، تنها، قلعه، اروپا، مایکروسافت، فرش، زعفران،‌ بلیط هواپیما، بلیط، تور، آسپرین، بیت کوین، دماوند، زاگرس، انیشتین، کالیفرنیا، استخدام، بازی، پارک ملت، پیتزا، زغال سنگ، گوشی، سامسونگ، اپل و هواوی خدمات ارائه می دهیم.

چگونه بفهمیم که سایت ما برای الگوریتم پنگوئن مناسب است؟

در ابتدا بهتر است که تفاوت بین پنگوئن و پنالتی دستی برای لینک های غیر طبیعی را بفهمیم. به طور خلاصه، پنگوئن یک فیلتر ایندکسِ گوگل برای همه وب سایت ها است، در حالی که پنالتی دستی مخصوص یک وب سایت است که گوگل تصمیم می گیرد آن را به عنوان اسپم شناسایی کند. این پنالتی های دست ممکن است نتیجه گزارش سایت به عنوان هرزنامه توسط کاربران باشد، و این امکان نیز وجود دارد که گوگل سایت هایی را بصورت دستی نظارت کنند و حساسیت بیشتری روی آن ها به خرج بدهد. مانند سایت های پرداخت وام نیازمند توجه بیشتری نسبت به سایت های شیرینی پزی هستند.

اگر فکر می کنید سایت شما به خاطر این بروز رسانی ضربه خورده است، ابتدا توجه کنید کنید این نوسانات سایت شما به خاطر نواسانات فصلی نباشد(برای مثال ترافیک سفره هفت سین بعد از اردیبهشت مطمئنا کاهش پیدا می کند). به دقت بررسی کنید که کلمات کلیدی شما و لینک هایتان توسط گوگل به عنوان اسپم شناخته نشوند و هر جایی که امکان داشت در آن بهینه سازی انجام دهید.

چگونه بعد از پنگون سایت خود را بازیابی کنیم؟

برخلاف پنالتی دستی، که باید بعد از باز سازی سایت یک فایل تجدید نظر برای گوگل بفرستید، در صورتی که سایت شما با الگوریتم پنگوئن گوگل پنالتی شد همچین فایلی را لازم ندارید. در عوض باید شروع به انجام تغییراتی در سایت خود کنید که دفعات بعد که ربات گوگل به سایت شما مراجعه می کند بفهمد که شما از کار خود پشیمان هستید. مانند قدم های زیر:

  • حذف هرگونه لینک غیر طبیعی که بر روی آن کنترل دارید، مانند لینک های که خودتان ساخته اید یا در سایت های شخص ثالث قرارد داده اید.
  • رد کردن لینک های اسپم که کنترلی بر روی آن ندارید.
  • بازنگری محتوای وب سایت برای بهبود و بهینه سازی، اطمینان داشته باشید که کلمات کلیدی شما بصورت طبیعی جای گذاری می شوند نه اینکه توسط ربات به صورت بی معنی و بی ربط در صفحات جایگذاری شوند و هیچ ارتباطی بین موضوع و کلمات کلیدی وجود نداشته باشد.

به طور خلاصه، پنگون به این علت ایجاد شد که ضعف بسیار شدید را در سیستم الگوریتم گوگل بر طرف کند جایی که سایت هایی با لینک، کلمات کلیدی و کیفیت پایین می توانستند نسبت به سایت های قوی تر و بهینه تر، رنک بالاتری دریافت کنند. برای جلوگیری از اسپم شناخته شدن سایت توسط گوگل، همه ی محتوا های شما باید با زبان طبیعی نوشته شده باشند و از روش های امن و استاندارد لینک گیری استفاده کنید.(چگونه بدون پنالتی گوگل بک لینک دریافت کنیم)

حقایقی دیگر درباره‌ي به روز رسانی الگوریتم پنگوئن گوگل

  • پنگوئن در ابتدا به صورت جداگانه به عنوان یک فیلتر عرضه شد که نتایج جستجو از آن عبور می کردند، اما در سپتامبر ۲۰۱۶، گوگل اعلام کرد که پنگوئن بخشی از هسته ی الگوریتم رتبه بندی موتور جستجو است.
  • کارمند گوگل، جان مولر، از پنگوئن به عنوان یک الگوریتم گسترده وب را نام برد. به این معنی که حضور تعداد زیادی از لینک های کم کیفیت که به سایت شما اشاره می کنند می تواند باعث کاهش اعتماد گوگل به کل سایت شما شود. هر چند برخی سئو کار ها متوجه شده اند که در نسخه ۴.۰ پنگوئن این پنالتی کاهش یافته است و گوگل کل دامنه ی شما را پنالتی نمی کند.

منابع :
What is Google Penguin?
Google Penguin
Google Penguin Algorithm Update

سوالات متداول

الگوریتم گوگل پنگوئن چگونه کار می کند؟

گوگل پنگوئن چگونه کار می کند؟ اولین چیزی که باید بدانید این است که Google Penguin فقط با لینک های ورودی به یک وب سایت (همچنین به عنوان "بک لینک" شناخته می شود) سر و کار دارد. به عبارت دیگر، به این می‌پردازد که کدام سایت‌ها به شما لینک می‌دهند، نه اینکه به کدام سایت‌ها لینک می‌دهید.

سئو پنگوئن چگونه تعریف می شود؟

به روز رسانی پنگوئن گوگل در سال 2012 راه اندازی شد و "به روز رسانی الگوریتم هرزنامه وب" نامگذاری شد. این توسط گوگل برای کمک به کاهش تعداد سایت‌های ظاهر شده در SERP که از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه برای دستکاری نتایج با طرح‌های پیوند استفاده می‌کنند، ایجاد شده است. همچنین اکنون بخشی از الگوریتم اصلی گوگل است.

آیا پنگوئن یک الگوریتم جستجوی گوگل است؟

به‌روزرسانی پنگوئن، به‌روزرسانی الگوریتم رتبه‌بندی گوگل است که برای اولین بار در سال 2012 انجام شد. در آن زمان، انتشار این به‌روزرسانی تأثیرات گسترده‌ای بر بسیاری از وب‌سایت‌ها داشت. گوگل این به روز رسانی را برای مبارزه با هرزنامه های وب در نظر گرفته است. امروزه به روز رسانی پنگوئن بخشی از الگوریتم اصلی موتور جستجوی گوگل است.