وب سایت نیچ یا چند موضوعی

وب سایت نیچ (تأکید بر موضوعاتی خاص) و چند موضوعی دو نوع دسته مختلف برای ساختاربندی محتوای سایت‌ها هستند که در حال حاضر بیشتر از بقیه مورد توجه قرار گرفته‌اند. حالا سؤال این است که کدام یک باید اولویت مدیر سایت باشد؟ به عبارتی دیگر، مزایا و معایب هر کدام چیست؟

ساسانک، متخصص سئو از هند، به یکی از سؤالات رایج تولیدکنندگان محتوا و مدیران وبسایت در این خصوص پاسخ کامل داده است. در قدم اول، او بیان کرده است که انتخاب بین وب سایت با ساختار موضوعی نیچ و چند موضوعی به ساختار محتوایی سایت و هدف کسب‌وکارتان بستگی دارد. در واقع نمی‌توان نسخه واحدی برای همه تنظیم کرد. ممکن است که برای وب سایتی تأکید بر موضوعات خاص یا همان نیچ تأکید مناسب باشد و برای وب سایتی دیگر، ممکن است که تمرکز بر چند موضوعی بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد.

حالا در ادامه نتیجه بررسی این دو حالت را برای شما نوشته‌ایم. اینکه تفاوتشان در چیست و کدام یک را بهتر است که استفاده کنید؟ با سئوکار همراه باشید.

قدم اول؛ ایجاد وب سایت ساختار قوی

وقتی صحبت از ساختاربندی بخش وبلاگ سایت می‌شود، ممکن است که با چندین نظریه روبرو شوید. هر کدام هم درست هستند؛ اما شاید هیچکدام همانند ساختار و فهرست بندی کتاب مناسب نباشد. یک کتاب چندین فصل اصلی دارد که هر فصل هم برای خود می‌تواند به چندین موضوع تقسیم شود. تناسب آن با بلاگ سایت به این صورت است که هر فصل را می‌توان موضوع اصلی و هر زیرعنوان فصل را به عنوان موضوعات فرعی در نظر گرفت.

از طرفی باید بین فصل‌ها و زیرعنوان ها ارتباط وجود داشته باشد. البته ارتباط در کتاب و سایت متفاوت است. در کتاب، خواننده وقتی از ابتدا تا انتهای آن را می‌خواند، باید بتواند ارتباط منطقی بین فصل‌ها باشد تا به خط اصلی را گم نکند. وبلاگ‌های مختلف ارتباط از طریق لینک داخلی است و همیشه هم لازم نیست که خواننده بلاگ های قبلی یا جدید را برای درک مطلب متوجه مطالعه کند؛ اما باید بین زیرعنوان های بلاگ (همان زیرعنوان های هر فصل) ارتباطی برای دنبال کردن خطوط وجود داشته باشد.

این نوع ساختاربندی یعنی تقلید از کتاب بهترین و منطقی‌ترین ساختاری است که الآن می‌توانید استفاده کنید. این ساختار را می‌توان برای هر نوع وب سایتی استفاده کرد. خیلی خلاصه بگوییم که باید سلسله مراتبی را رعایت کنید. هرچه سلسله مراتب دقیق‌تر و تعریف شده تر باشد، ساختار محتوایی قوی‌تری خواهید داشت.

تعیین نیچ یا چند موضوعی؟

اگر بین انتخاب نیچ یا چند موضوعی تردید دارید، بهتر است که از ساختار هرمی برای تعیین دسته و زیردسته‌ها استفاده کنید.

بالای هرم موضوع اصلی سایت شما باید قرار بگیرد؛ برای مثال، اگر سایتتان در خصوص دیجیتال مارکتینگ است، پس تمامی موضوع اصلی همان بازاریابی دیجیتال خواهد بود.

هرچه هرم پایین‌تر می‌آید، دسته‌ها و زیر دسته‌های مختلف تشکیل می‌شوند.

در سطح دوم، دسته‌های اصلی باید قرار بگیرند. البته خود این دسته‌ها، زیردسته موضوع اصلی هستند؛ برای مثال، دسته‌های اصلی دیجیتال مارکتینگ می‌تواند شامل سئو، بازاریابی ایمیل، تولید محتوا و تبلیغات اینترنتی باشد.

بعد باز هر کدام از این دسته‌ها دارای زیردسته‌های کوچک‌تر هستند؛ برای مثال، سئو خود به دو زیر دسته سئو داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند. بعد خود سئو داخلی به چند زیر دسته دیگر مانند بهینه سازی کدهای فنی، ساختار فنی و غیره تقسیم می‌شود. این تقسیم‌بندی تا آخر به همین شکل پیش می‌رود.

چرا شما باید اول از دسته‌های اصلی را مشخص کنید؟

بعد از اینکه ساختار اولیه و کلی را مشخص کردید، حالا نوبت تعیین امتیاز برای هر کدام است. اول از همه باید مشخص کنید که کدام دسته برای شما اهمیت دارد. این بر اساس میزان خدمات شرکت متفاوت خواهد بود. برای شرکتی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کند، مسلماً پس باید به همه ساختارها توجه ویژه‌ای داشته باشد. به عبارتی باید گفت که هرچه خدمات گسترده‌تر باشد، سایت شما باید به سمت چند موضوعی برود.

حالا اگر امتیاز دسته‌ای بیشتر از بقیه بود، مسلماً در اینجا باید حالت نیچ را انتخاب کنید. برای مثال، سایتی که در حوزه سئو به صورت تخصصی فعالیت می‌کند، تأکید روی دسته‌های دیگر مانند ایمیل مارکتینگ یا تبلیغات اینترنتی خیلی بازخورد آنچنانی نخواهد داشت. پس بهتر است که تمرکز خود را بیشتر روی مطالب سئو بگذارد.

البته می‌توان از یک زاویه دیگری هم به این مسئله نگاه کرد. در کدام دسته و زیردسته‌ها شما می‌توانید موضوعات جامع‌تر، بیشتر و بهتری بنویسید؟ اگر تعداد در همه بخش‌ها یکسان بود، ساختار بلاگتان باید چند موضوعی باشد؛ اما اگر یک زیردسته وزن بیشتری از نظر امتیاز داشت، نیچ را باید انتخاب کنید. به عبارتی یک دسته را پیش گرفته و تا آخر و تکمیل آن، ساختار مطالب را تنظیم کنید.

پس برای نیچ یا چند موضوعی بودن ساختار محتوای بلاگ باید چند مورد زیر را در نظر بگیرید:

  • آیا شما در تمامی دسته‌های ایجاد شده می‌توانید محتوا تولید کنید؟
  • آیا محتوای تولید شده در هر دسته ارتباطی با خدمات شما دارند؟
  • آیا وزن و امتیاز هر دسته با هم برابر است؟
  • در کدام دسته و زیر دسته‌ها می‌توانید محتوای بیشتری تولید کنید؟
  • کدام زیر دسته‌ها بیشترین CTA را به بخش خدمات سایتتان دارند؟
  • بعد بر اساس آن باید تصمیم بگیرید که کدام یک ساختار محتوایی را دنبال کنید.

سوالات متداول

وب سایت نیچ (Niche) چیست؟

در وب سایت نیچ موضوع اصلی تمام مطالب، دسته بندی ها، زیر دسته ها و غیره موضوع خاص و اصلی وبسایت شما خواهد بود.

به کدام وب سایت ها چند موضوعی گفته می شود؟

در وب سایت چند موضوعی، دسته ها، زیر دسته ها، مطالب وبلاگ موضوعاتی مرتبط با موضوع اصلی وبسایت خواهد داشت.

وب سایت نیچ بهتر است یا وب سایت چند موضوعی؟

انتخاب هرکدام از وبسایت نیچ یا چند موضوعی به شما بستگی دارد. شما باید ساختار اصلی را تعیین و براساس آن یک استراتژی مناسب سئو انتخاب کنید.