نرم افزار باجگیر

چگونه پایگاه داده خود را از باجگیر (Ransomware) محافظت کنیم؟

در هفته گذشته، خبری پخش شد مبنی اینکه نرم افزار باجگیری تحت نام Ransomware به وجود آمده است که تمامی فایل های کامپیوتر شما قفل کرده و در ازای بازکردن و پس دادن آن ها از شما مبلغ کلانی را درخواست می کند و در صورت گرفتن این مبلغ، تمامی فایل های شما را بر می گرداند. در خصوص اینکه ریشه این نرم افزار کجاست، بحث های مختلفی انجام شده است که بیشتر جنبه سیاسی دارد اما مهمتر از همه این است که چگونه کامپیوتر و فایل های آن را در برابر نرم افزار باجگیر محافظت کنیم. البته این نوع نرم افزارها پدیده جدیدی نمی باشند و بارها افراد مختلفی قربانی آن ها نیز شده است. در این مقاله قصد داریم که در خصوص نرم افزار باجگیر نیز که می توان گفت که هیچ ارتباطی با سئو ندارد و بیشتر بحث پیشگیری است.

نرم افزار باجگیر چیست؟

نرم افزار باجگیر، برنامه ای است که به داخل کامپیوتر کاربران نفوذ پیدا می کند. راه نفوذ این نرم افزار باجگیر، کلیک برروی لینک های نامعینی است که شما در وبسایت ها یا ایمیل خود می بینید یا فایل های نامشخصی است که تحت نام های به ظاهر استاندارد، دانلود می کنید. در واقع این لینک ها و فایل ها به هیچ وجه مطمئن نیستند و ویرویس می باشند و پس از نفوذ به کامپیوتر، تمامی فایل ها را دزدیده و سیستم را قفل کرده و در برابر آزاد کردن آن ها، مبلغ هنگفتی را طلب می کند. همانطور که بیان شد، افراد زیادی در جهان قربانی این نرم افزار باجگیر شده اند.

چگونه کامپیوتر خود را در برابر نرم افزار باجگیر محافظت کنیم؟

مسلما اولین راه این است که به هیچ وجه برروی لینک های نامشخص و مشکوک را کلیک نکنید و همچنین فایل هایی را که هیچ شناختی از آن ها ندارید را دانلود ننمایید.

1. گرفتن فایل پشتیبان از پایگاه داده

بهترین راه برای مقابله با نرم افزار باجگیر، گرفتن بک آپ از تمامی فایل های کامپیوتر برروی یک سیستمی که به هیچ وجه اتصالی با اینترنت ندارد مثلا هارد دیسک اکسترنال. فقط باز تاکید می کنیم که سیستم ثانویه هیچ گونه ارتباطی نباید با اینترنت یا شبکه های محلی دیگر داشته باشد.

2. هشیار باشید

به هیچ وجه ایمیل های مشکوک را باز نکنید و از آن ها هیچ فایلی دانلود نکنید یا برروی لینک های آن کلیک نکنید. مطمئن باید که فایروال سیستم شما تمامی ترافیک غیرمجاز را می بندد. متاسفانه بسیاری از کاربران اجازه دسترسی مرورگرها و نرم افزار باجگیر را به پایگاه داده سیستم خود می دهند. باید دسترسی به پایگاه داده را با استفاده از تکنیک های امنیتی محدود کنید و همانطور که در بالا گفته شد، به صورت روزانه تمامی فایل ها را در یک سرور مجزا که دسترسی به اینترنت ندارد، ذخیره نمایید تا اگر کامپیوتر شما مورد حمله نرم افزار باجگیر قرار گرفت، از این بابت خیالتان راحت باشد که فایل های را در مکانی دیگر دارید. با این روش او بازنده است نه شما. البته هرچند که ممکن است اطلاعات دستگاه شما به قدری با ارزش باشد که آن ها بتوانند سواستفاده کنند. این حمله ممکن است حتی از طرف رقبای شما صورت گیرد.

3. از آنتی ویروس استفاده کنید

استفاده کردن از آنتی ویروس، ممکن است که باعث کند شدن سرعت انجام عملیات های پایگاه داده شما شود اما با توجه به رشد قارچ گونه نرم افزار باجگیردر دنیا، ارزش این را دارد که حتما یک آنتی ویروس معتبر را برروی پایگاه داده و سیستم نصب کنید. مهمترین نکته این است که حتما از آخرین ورژن آنتی ویروس استفاده کنید و هر لحظه آن را به روز نمایید.

4. به روزرسانی ویندوز را فراموش نکنید

این اواخر بیشتر متخصصان توصیه کرده بودند که اگر می خواهید کامپیوتر شما مورد حمله نرم افزار باجگیر قرار نگیرد، حتما ویندوز خود را به روزرسانی کنید مخصوصا آن هایی که از نسخه 7 به بالا استفاده می کنند. اکثر کاربران بنابرحسب عادت و اینکه به روزرسانی تاثیر منفی برروی سرعت اینترنت و دستگاه آن ها خواهد داشت، به روز رسانی ویندوز را می بستند اما بعد از هشدارهایی که توسط پلیس و متخصصان در این زمینه داده شد، شاهد افزایش آپدیت ویندوز در این چند هفته اخیر بوده ایم. البته باز هم فرقی نمی کند زیرا اگر شما هوشیار نباشید و نکات امنیتی دیگری را رعایت نکنید، ممکن است که این نرم افزار باجگیر باز هم به داخل کامپیوتر شما نفوذ پیدا کند.

به روزرسانی باعث می شود که آخرین تغییرات ویندوز که توان مقابله با این نوع مخرب ها را دارد، دانلود شود و خیال شما تا حد بسیار زیادی در خصوص حملات انواع و جلوگیری از نفوذشان را راحت نماید.

باز هم تاکید می کنیم، بهترین راه برای مقابله در برابر حملات این گونه مخرب ها، پیشگیری است و روش پیشگیری آن باز نکردن ایمیل ها، کلیک نکردن برروی لینک های مخرب و غیره است. مواقعی که با سیستم فعالیت می کنید اگر به هیچ وجه به اینترنت نیاز ندارید، آن را خاموش کنید.