موتور جستجو

تا چند سال پیش اگر شما به دنبال مطلبی بودید، باید به دنبال افراد و کتاب‌هایی می رفتید که در حوزه اطلاعاتی شما دانشی داشتند و اگر مطلب شما هم خیلی تخصصی بود، پیدا کردن منابع برای دریافت اطلاعات موردنیاز، خیلی سخت بود. بعد از ظهور اینترنت و پیدایش انواع موتور جستجو مختلف، کم‌کم پیدا کردن اطلاعات راحت‌تر شد و هر شرکت و شخصی توانست با ایجاد یک وب‌سایت یا پایگاه داده اطلاعاتی، داده‌های موردنیاز را در این شبکه اینترنتی آپلود نماید تا بقیه افرادی که نیاز به داده‌های آن داشتند، بتوانند استفاده کنند.

برای پیدا کردن مطالب در اینترنت، شما نیازبه سایتی دارید تا بتواند جستجو موضوع شما را بر اساس کلمه پرس و جو مورد نظر، انجام دهد. ازاین‌رو، نیاز به انواع موتور جستجو احساس می‌شود تا بتواند منابع اطلاعاتی را موردنیاز شمارا نمایش دهد. ما در این مقاله قصد داریم تا برای شما انواع موتور جستجو به همراه تکنیک ها، البته خیلی خلاصه، بیان کنیم. مسئله‌ای که در سئو سایت اهمیت زیادی دارد.

موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو ابزاری است که اطلاعات موردنیاز شما را از پایگاه داده‌ها و سایت‌های مختلف بر اساس الگوریتمی که دارد استخراج می‌کند و نمایش می‌دهد.

امروزه با توجه به رشد سرعت انتشار انواع داده و جستجوی کاربران، استفاده از انواع موتور جستجو افزایش‌یافته است. پس خیلی مهم است که این موتورها دارای الگوریتم درستی باشند تا بتوانند اطلاعات موردنیاز کاربران را دقیق و به‌ درستی نمایش دهند.

انواع موتور جستجو چیست؟

وقتی اسم موتور جستجو می‌آید، اولین اسم (سایتی) که در ذهن همه به وجود می‌آید، گوگل است؛ اما امروزه موتورهای جستجو بیشتر از گذشته شده است و هرکدام نیز کارایی مربوطه و خاص خود را دارد.

در حالت کلی انواع موتور جستجو را می‌توان به دو نوع زیر تقسیم‌بندی کرد:

  • موتور جستجو بر اساس خزیدن در سایت‌ها و پایگاه داده‌ها
  • دایرکتوری‌ها

موتور جستجو بر اساس خزیدن

یکی از دسته کلی انواع موتور جستجواست که برای خزیدن در سایت دارای یک ربات عنکبوتی است و در سایت‌ها، مخصوصاً وب‌سایت‌های جدید خزش می‌کند و بر اساس کلمه کلیدی و دیگر معیارها شاخص گذاری می‌کند و اگر مشکلی نداشته باشد، آن را به پایگاه داده خود برای نمایش به کاربران ذخیره می‌کند. گوگل یکی از نمونه این سایت‌ها است.

دایرکتوری‌ها

دایرکتوری‌ها یکی از انواع موتور جستجو است که اطلاعاتی شامل کسب‌وکارها، فعالیت‌ها و غیره را بر اساس دسته‌بندی خاصی که دارند، ذخیره می‌کند. یکی از نمونه این سایت‌ها را می‌توان یاهو نام برد.

  • ابتدا مالک کسب‌وکار و غیره، اطلاعات فعالیت خود را بر اساس نوع کار خود در یکی از فهرست‌های دایرکتوری ثبت می‌نماید. همچنین کلمات کلیدی متناسب نیز تعیین می‌شود.
  • بعدازاینکه لینک سایت و اطلاعات خود را ثبت کرد، اطلاعات او بر اساس فهرستی که قرار داده است، توسط مدیران دایرکتوری بررسی و تائید می‌شود.

دیگر انواع موتور جستجو

به‌غیراز دو نوع بالا، موتورهای جستجو می‌توانند بر اساس کاربرد خود نیز به زیر دسته‌های کوچک‌تری تقسیم شوند:

1. امروزه اکثر موتورهای جستجو، اطلاعات خود را به شکل‌های مختلفی نمایش می‌دهند که هرکدام هم الگوریتم‌های و تکنیک‌های مخصوص به خود را برای نمایش دارند.

برای مثال می‌توان خود گوگل را نام برد. گوگل به‌غیراز نمایش لینک سایت‌ها، دارای یک صفحه‌نمایش عکس (google image)، ویدئو، محصولات و نیوز (google news) است که هرکدام برای اینکه سایتی در صفحه اول آن‌ها نمایش داده شود، تکنیک‌های مخصوص به خود را دارد که باید آن‌ها را رعایت کرد.

2. بعضی از موتورهای جستجو مانند Dogpile تعدادی اطلاعات میانی از صفحات از دیگر موتورهای جستجو و دایرکتوری‌ها جمع‌آوری می‌کنند و نمایش می‌دهند.

3. موتورهای جستجو معنایی مانند Swoogle نتایج را در یک محدوده خاص بر اساس معنا و مفهوم کوئری مورد جستجو نمایش می‌دهند.

معرفی انواع موتور جستجو برتر

1. گوگل

گوگل نیازی به معرفی ندارد. اولین و پراستفاده‌ترین موتور جستجو است.

بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر شده، مقدار جستجو در گوگل بیش از 86 درصد بوده که در رتبه نخست در موتورهای جستجو قرار دارد.

2. بینگ

تلاش شرکت بینگ در اول این بود که بتواند گوی رقابت را در جستجوی محلی به دست بگیرد ولی نتوانست. البته بعد از یاهو، بیشترین میزان استفاده را بین کاربران دارد.

3. یاهو

یاهو هم یک دایرکتوری معروف است امروزه توسط بینگ مدیریت می‌شود. سرویس ایمیل آن هنوز هم یکی از پراستفاده‌ترین سرویس‌های ارسال نامه است. فقط چند سال پیش، سرویس یاهو چت، خدمات‌رسانی خود را متوقف کرد.

4. Ask.com

اسک توانسته است امروزه 3 درصد جستجوی کل را دربگیرد. پایه و اساس سایت اسک بر اساس پرسش و پاسخ است که توسط کاربران سؤالات پرسیده و جواب داده می‌شود.

5. AOL.com

این سایت توانسته است امروزه سهم جستجوی 0.6 درصدی را نیز به دست بیاورد. شبکه AOL چندین وب‌سایت معروف را برای جستجو اطلاعات تحت پوشش قرار می‌دهد مانند engadget.com،techchrunch.com و the huffingtonpost.com.

6. Baidu

این سایت در سال 2000 تأسیس شد و محبوب‌ترین موتور جستجو در چین است. با توجه به جمعیت بالای چین، یکی از انواع موتور جستجو است که میلیاردی در آن کوئری مورد جستجو قرار می‌گیرد و ازاین‌رو رتبه 4 الکسا را دارد.

7. Wolframapha

این موتور جستجو با دیگر نوع‌ها کمی متفاوت است. درواقع یک موتور محاسباتی است و به شما اطلاعات، داده‌ها و فرمول‌ها را برای موضوعات محاسباتی و عددی می‌دهد.

8. DuckDuckGo

همیشه یک شکایت از کاربران موتورهای جستجو وجود دارد و آن هم این است که از اطلاعات آنها سوء استفاده می شود. برای رفع مشکل، DuckDuckGo می تواند بهترین گزینه باشد. زیرا امنیت مربوط به حریم خصوصی کاربران را تضمین می کند. زیرا هیچ اطلاعات شخصی کاربر یا نتایج گذشته را ذخیره نمی کند. این موتور جستجو مزیت‌های بسیاری نسبت به بقیه دارد. داشتن رابط کاربری ساده، اطلاعات و مسیر جستجوی کاربران را ذخیره نمی‌کند و پشتیبانی نکردن از آگهی‌های تبلیغاتی از نمونه مزیت‌های این سایت است. مطمئناً اگر این سایت بین کاربران معروف شود، می‌تواند رقابت تنگاتنگی را نیز با گوگل انجام دهد.

9. Internet Archive

Archive.org آرشیوی از اطلاعات و تاریخچه تمامی سایت‌ها و دامنه‌ها است.

10. Yandex.ru

بر اساس الکسا، این سایت در سی تای اول سایت‌های محبوب و رتبه چهار روسیه است که به نمایش و معرفی محصولات و خدمات می‌پردازد. 65 درصد جستجوی کل کشور روسیه این سایت تشکیل می‌دهد.

11. Seznam

Seznam یک موتور جستجو در جمهوری چک است که در سال 1996 توسطشخصی به اسم Ivo Lukačovičدر جمهوری چک تاسیس شد.

12. Yippy Yippy

یک موتور جستجوی معمولی نیست، بلکه یک موتور جستجوی مبتنی بر داده های داخلی است.

13. CC Search

یک ابزار موتور جستجو است که به افراد امکان جستجو در دامنه های عمومی را می دهد.

14. Gibiru

موتور جستجوی خصوصی Gibiru در سال 2009 تاسیس شد و یک مرورگر وب است که به کاربران اجازه می دهد بدون ردیابی فعالیت های آنلاین خصوصی خود را انجام دهند.

15. آمازون

بین سال‌های 2015 تا 2018، رشد آمازون از 46 درصد به 54 درصد افزایش یافت و گوگل را شکست داد.

16. Search Encrypt

Search Encrypt یک موتور جستجوی مبتنی بر حریم خصوصی است که به کاربران امکان می دهد بدون به خطر انداختن اطلاعات شخصی کاربر، جستجوی خود را انجام دهند.

17.StartPage

StartPage یکی دیگر از موتورهای جستجوی خصوصی است که در سال 2006 تأسیس شد و به کاربران یک تجربه مرور کاملا خصوصی را ارائه می دهد که به شرکت ها اجازه نمی دهد اطلاعات شخصی شما را استخراج کنند یا اجازه نمی دهد کوکی های شما را مختل کنند.

18. Oscobo

یک موتور جستجوی جایگزین برای گوگل است. این موتور جستجو تنها با هدف محافظت از حریم خصوصی کاربر هنگام جستجو در وب ایجاد شده است. این موتور جستجو اطلاعات شخصی شما را ذخیره نمی کند و هرگز از کاربران خود نمی خواهد که اطلاعات شخصی خود را برای دسترسی به خدمات خود ارائه دهند. تمام ترافیکی که از طریق موتور جستجوی Oscobo می‌آید با رمزگذاری SSL است. از هیچ تجزیه و تحلیل شخص ثالثی در موتور جستجوی خود جهت ردیابی فعالیت کاربر استفاده نمی کند.

انواع موتور جستجو داخلی

موتورهای جستجو داخلی زیادی در چند سال گذشته به وجود آمده است که هرکدام در دسته‌هایی که در بالا معرفی شد، قرار می‌گیرند. البته بیشتر این موتور جستجو در حال حاضر، دایرکتوری هستند و به معرفی کسب‌وکارها همراه با اطلاعات آن‌ها می‌پردازند. معروف‌ترین این سایت را می‌توان کتاب اول دانست.

سوالات متداول

موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو ابزاری است که اطلاعات مورد نیاز شما را از پایگاه داده ها و وب سایت های مختلف استخراج نموده و در اختیار شما قرار می دهد

انواع موتورهای جستجو به چند دسته تقسیم بندی می شود؟

موتورهای جستجو بر اساس خزیدن در وب سایت سایت ها و نوع دیگر موتورهای جستجو در دایرکتوری ها

بهترین موتور جستجو کدام است؟

گوگل با بیش از 86 درصد از سهم بازار جستجو، به عنوان بهترین موتور جستجو در حال حاضر در دنیا محسوب می شود. گوگا محبوب ترین موتور جستجو در دنیا محسوب می شود.

چرا به آن موتور جستجو می گویند؟

موتور جستجو یک سیستم نرم افزاری است که برای انجام جستجوهای وب طراحی شده است. نتایج جستجو به طور کلی در یک صفحه نمایش داده می شود که اغلب به عنوان صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) نامیده می شود.

کدام موتور جستجو خصوصی است؟

DuckDuckGo یکی از شناخته شده ترین موتورهای جستجوی امن است. این یک ابزار فراجستجوی مفید است که نتایج را از بیش از 400 منبع از جمله یاهو، بینگ و ویکی پدیا جمع آوری می کند. ویژگی ها: DuckDuckGo تاریخچه جستجوی شما را ذخیره نمی کند