امنیت سایت سئو

با گذر زمان و کلاهبرداری هایی که از طریق دنیای اینترنت انجام شده کاربران اهمیت امنیت آنلاین را بهتر درک کرده اند. آن ها حالا می دانند چگونه از اینترنت استفاده کنند. اما این یادگیری کافی نیست. همیشه مشکلات جدید و ترفندهای جدیدتری برای کلاهبرداری از کاربران ایجاد می شوند و باید راه حل های جدیدتری پیاده شوند تا دوباره امنیت اطلاعات کاربران را به آن ها برگردانند.

بسیاری از مردم فکر می کنند با استفاده از یک فایروال اینترنت و یا ویروس کش، اطلاعات آن ها در امنیت می ماند و می توانند از هر سایتی بازدید کنند و اطلاعا ت شان را در این سایت ها وارد کنند. اما هکرها بسیار قوی تر و جان سخت تر از این حرف ها هستند. آن ها همیشه راه هایی پیدا می کنند تا به وبسایت ها و اطلاعات مردم دسترسی داشته باشند.

به عنوان یک دیجیتال مارکتر، شما باید امنیت سایت را در اولویت قرار دهید. چرا که کاربران از سایت هایی خرید می کنند که امنیت داشته باشد. در ضمن امنیت سایت حالا به یکی از فاکتورهای سئو تبدیل شده است و اگر می خواهید رابطه تان را با گوگل بهتر کنید باید امنیت سایت تان را بالاتر ببرید. ما در ادامه به اهمیت امنیت سایت در سئو خواهیم پرداخت.

1. HTTPS یک سیگنال رتبه بندی است.

70 درصد ترافیک سایت ها از گوگل است. آمار بزرگی است. گوگل همیشه دوست دارد سایت های باکیفیت را به کاربران معرفی کند. یکی از المان های کیفیت یک سایت امنیت بالای آن است. نکته ی مهم اینجاست که شما امنیت سایت تان را به خاطر گوگل بالا نمی برید. بلکه به خاطر کاربر بالا می برید. چون اگر کاربران در سایت شما احساس امنیت نداشته باشند گوگل هم سایت شما را دورتر و دورتر می برد تا کاربران کمتری به آن دسترسی داشته باشند.

سئو تنها تولید محتوا ی باکیفیت و مرتبط نیست. یعنی وظیفه گوگل تنها نشان دادن محتوای باکیفیت نیست. اگر سایت شما امن نباشد و احتمال آسیب دیدن کاربر وجود داشته باشد گوگل به محتوای شما چندان اهمیتی نشان نمی دهد. در حال حاضر HTTPS به عنوان یک پروتکل امن در دنیای وب شناخته شده است. یک گواهی امنیتی که باید حتما خریداری شود و روی سایت پیاده شود تا امنیت آن توسط این گواهی حفظ شود.

تقریبا تمام سایت های مطرح دنیا از HTTPS استفاده می کنند. اگر سایت شما این اس اس ال را نداشته باشد در نوار جستجوی کروم یا موزیلا یک بنر قرمز رنگ ظاهر می شود و به کاربر می گوید که این وبسایت امن نیست. در حال حاضر HTTPS یک سیگنال رتبه ّبندی است. هر چقدر محتوای شما باکیفیت و قدرتمند باشد اگر از این گواهی امنیتی استفاده نکنید احتمال رتبه گرفتن شما به مراتب کمتر می شود.

2. سعی کنید در لیست سیاه نباشید.

امنیت مهم است. چون احتمال دارد شما بارها و بارها تحت حملات هکری قرار بگیرید و حتی متوجه نشوید. چون اهداف یک هکر صرفا برداشتن اطلاعات شخصی نیست. برخی مواقع هدف از یک حمله ی هکری آلوده کردن یک سایت است. لینک هایی در قسمت های مختلف صفحات قرار گرفته می شوند و این بک لینک ها به عنوان اسپم شناسایی می شوند.

وقتی وبسایت شما این لینک های اسپم را داشته باشد گوگل آن را در لیست سیاه قرار می دهد. قرار گرفتن در لیست سیاه گوگل یعنی شما 70 درصد از ترافیک تان را از دست می دهید و شاید هیچوقت نتوانید دوباره این 70 درصد را به دست بیاورید.

پس باید همیشه از راه های مختلف برای محافظت از دیتای سایت استفاده کنید. قرار گرفتن در لیست سیاه گوگل به دو طریق امکان پذیر است که یکی از آن ها لینک سازی خارجی و یکی هم هک کردن داده های سایت و آلوده کردن سایت است که باید با استفاده از ابزارهای مختلف جلوی این نوع حملات هکری را بگیرید. اگر در لیست سیاه قرار گرفته اید می توانید از طریق روش های مختلف مانند پاک سازی لینک ها و یا معرفی لینک های خطرناک به گوگل از لیست سیاه خارج شوید. کار سختی است. اما شدنی است.

3. کاربران به سایت های امن و معتبر توجه بیشتری دارند.

حتی اگر گوگل را کنار بگذاریم و تاثیر امنیت را روی گوگل بررسی نکنیم همچنان پای کاربر وسط می آید. یک سایت آلوده یا سایتی که پروتکل امنیتی استفاده نمی کند عملا توسط کاربرانی که امنیت برای آن ها مهم است بایکوت می شود. در ضمن این بایکوت شدن اثرات جانبی دیگری هم دارد.

  • وقتی سایت شما امن نباشد بانس ریت سایت پایین می آید. کاربران از صفحات شما خارج می شوند و این عوامل سیگنالی منفی برای سایت شما حساب می شود.
  • نرخ کاربران بازگشتی سایت کمتر می شود. حتی اگر این مشکلات امنیتی را برطرف کنید همچنان نمی توانید اعتبار از دست رفته را برگردانید.
  • وجود بدافزارها و ویروس ها و لینک های مخرب کاربران را فراری می دهد. این لینک های ویروسی برای گوگل یک زنگ خطر هستند و باید مراقب آن ها باشید.
  • کاربران سایت های امن را بیشتر دوست دارند. از آن ها خرید می کنند. با آن ها تعامل بیشتری دارند و این سایت ها راحت تر می توانند اعتماد کاربران را جلب کنند.

جمع بندی

امنیت سایت یک فرایند بلند مدت و ادامه دار است. شما در هر لحظه و هر موقعیتی باید امنیت سایت را بررسی کنید و ایراداتی که در بستر سایت وجود دارد را برطرف کنید. شاید حتی مجبور شوید برای برطرف کردن برخی از این ایرادات هزینه هایی هم پرداخت کنید. این کار باید حتما انجام شود.

چون هم تجربه ی کاربری در اینجا دخالت دارد و هم تاثیر مستقیم و غیرمستقیم آن روی گوگل و سئو سایت کاملا مشهود است. در ضمن امنیت پایین مستقیما روی نرخ تبدیل سایت هم تاثیر می گذارد. خوب به رقبایتان نگاه کنید. احتمالا اولین چیزی که می بینید استفاده از پروتکل های امنیتی است. در پشت پرده هم حتما نکات امنیتی لازم اجرا شده اند. پس شما هم باید امنیت سایت تان را در اولویت قرار دهید. این امنیت می تواند شروع واقعی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار شما باشد.