دلایل توجه سئوکار به برند

مطالعات نشان می‌دهد سایت‌هایی که برند ثابت و معتبری دارند، دارای ترافیک ارگانیک بیشتری هستند. این داستان کاملاً واقعی است و به شما نشان می‌دهد که برند و برندسازی اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید مورد توجه سئوکاران قرار گیرد، برند است. در حال حاضر نمی‌توان با استفاده از روش‌های سنتی و قدیمی، رتبه‌بندی سایت را افزایش داد.

زیرا تعداد رقبا برای هر کسب و کار با سرعت زیادی در حال افزایش است. تنها راه حل این است که نام تجاری سایت خود را در ذهن کاربران ثبت کنید. به این ترتیب، می‌توانید تعداد کاربران فعال و مشتریان وفادار را افزایش دهید. با توجه به اینکه برند اهمیت بسیار زیادی برای سئوکاران دارد، در ادامه قصد داریم به طور کامل درباره این مسئله توضیح دهیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چرا برند باید مورد توجه سئوکاران قرار گیرد؟

طی چند سال گذشته، سئوکاران حرفه‌ای تحقیقات گوناگونی روی برندسازی و تاثیر آن بر بهینه‌سازی صفحه انجام داده‌اند. نتایج این تحقیقات در سال 2023، نشان می‌دهد که ارتباط مستقیمی بین دامنه وبسایت، حجم جستجو و نام تجاری وجود دارد. اکثر کاربران ترجیح می‌دهند، به صورت مستقیم نام تجاری سایت را در نوار جستجوی گوگل سرچ کنند. در نتیجه، نام برند یکی از مهم‌ترین کلمات کلیدی است که باید در محتوای متنی سایت شما تکرار شود. اگر کاربران به محصولات یا خدمات یک سایت علاقه‌مند شوند، نام تجاری آن را جستجو خواهند کرد.

برای اینکه بهتر متوجه این مسئله شوید، برای شما یک مثال می‌زنیم، در حال حاضر سایت‌های گوناگونی وجود دارند که به یک برند معتبر تبدیل شده‌اند. کاربران برای رفع نیازهای خود، از نام تجاری این سایت‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، حتماً با سایت‌های معتبر مثل دیجی کالا یا شیپور آشنا هستید. تقریباً همه مردمان ایرانی می‌دانند که دیجی کالا بستری برای خرید انواع محصولات است. شیپور یکی دیگر از سایت‌های معتبر داخلی است که برای ارائه خدمات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین نام تجاری اهمیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند بر افزایش رتبه‌بندی صفحه و ترافیک ارگانیک سایت موثر باشد. جالب است بدانید تا قبل از سال ۲۰۱۷، بسیاری از کسب و کارها و سایت‌ها به این مسئله توجه نداشتند. اما اخیراً برخی سایت‌ها ترجیح دادند، از این روش برای بهبود رتبه‌بندی سایت خود استفاده کنند. البته بهینه‌سازی نام تجاری، به هیچ عنوان یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل نیست. بلکه می‌تواند به صورت غیر مستقیم بر رتبه‌بندی صفحه تاثیر بگذارد.

مزایای توجه به برند توسط سئوکاران

اگر یک سئوکار مبتدی هستید، بهتر است حتماً به مزایای استفاده از نام تجاری برای بهبود رتبه‌بندی صفحه توجه داشته باشید. در ادامه برخی از این مزایا را برای شما بیان می‌کنیم:

بهبود رتبه بندی

بدون شک یکی از مهم‌ترین مزایای توجه به برند توسط سئوکاران، بهبود رتبه‌بندی سایت است. سئوکاران باید مسیرهای مختلفی را برای بهبود رتبه صفحه و انتقال سایت به بالای فهرست نتایج جستجو طی کنند. اما برندسازی، مسیر این دسته از افراد را کوتاه خواهد کرد. انتشار نام تجاری، به شما کمک می‌کند تا بازدید کنندگان بیشتری بدست آورید. هر چقدر تعداد بازدیدکنندگان و کاربران افزایش یابد، ترافیک صفحه و نرخ کلیک نیز افزایش خواهد یافت. در نتیجه، توجه به نام تجاری می‌تواند بر بهبود رتبه‌بندی صفحه تاثیرگذار باشد.

علاوه بر این هر چقدر کاربران رضایت بیشتری از سایت شما داشته باشد، برخی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل مثل تجربه کاربری افزایش خواهد یافت. بنابراین اگر یک سئوکار مبتدی هستید و قصد دارید رتبه سایت را بهبود دهید، پیشنهاد می‌کنیم از این روش استفاده کنید. البته برای اینکه به این هدف برسید، باید اقدامات گوناگونی را انجام دهید. به عنوان مثال، باید نام تجاری سایت خود را به عنوان یک راه حل برای رفع مشکلات و چالش کاربران معرفی کنید. همین مسئله باعث می‌شود، افراد زیادی به سمت صفحه شما سوق پیدا کنند.

به مرور زمان، ‌مهم‌ترین پارامترهای بهینه‌سازی سئو سایت مثل نرخ کلیک افزایش خواهند یافت و برند شما مشهور خواهد شد. زمانی که نام تجاری کسب و کار شما مشهور شود، رتبه سایت به صورت مداوم بهبود خواهد یافت. البته همانطور که گفته شد، بهتر است در کنار انتشار نام تجاری و برندسازی به مسائلی مثل کیفیت سایت و بهینه سازی سئو صفحه توجه داشته باشید.

شناخت برند

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای توجه به برند توسط متخصصین سئو حرفه‌ای، شناخت برند است. زمانی که یک نام تجاری را برای کسب و کار خود انتخاب می‌کنید، در واقع در حال برندسازی هستید. برندسازی یکی از مهم‌ترین چالش‌های کسب و کارهای آنلاین و حضوری است. تجربیات بازاریابان حرفه‌ای نشان می‌دهد، فرایند برندسازی نیاز به زمان و هزینه بالایی دارد. اخیراً برخی استراتژی‌ها برای کاهش هزینه‌های برندسازی طراحی شده‌اند. اما در هر صورت، انتشار نام تجاری طی یک شب انجام نمی‌شود و به صبر و استفاده از تکنیک‌های خاص نیاز دارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که تمامی اسامی تجاری مشهور نمی‌شوند. در حال حاضر، کسب و کارهای مختلفی در حال فعالیت هستند که هر کدام نام تجاری خاص خود را دارند. اما شما حتی یک بار هم نام تجاری آن‌ها را نشنیده‌اید! دلایل مختلفی باعث بروز این مسئله می‌شود. ممکن است نام برند شما به نام تجاری سایر سایت‌های رقیب شباهت داشته باشد. اگر نام تجاری کسب و کار شما به عنوان یک کلمه کلیدی رتبه‌بندی نمی‌شود، به احتمال زیاد رقیبان دیگری وجود دارند که نام برند آن‌ها شبیه به شما است.

بنابراین باید دقت زیادی هنگام انتخاب اسم تجاری کسب و کار خود داشته باشید. در حال حاضر مشهورترین کسب و کارها و سایت‌های آنلاین، دارای یک نام تجاری هستند که با سایر اسامی تجاری کاملاً متفاوت است. هر چقدر اسم کسب و کار شما متفاوت و خاص باشد، فرصت بیشتری برای افزایش رتبه‌بندی سایت خود در فهرست نتایج جستجوی گوگل خواهید داشت.

کنترل بازدیدکنندگان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود سئوکاران حرفه‌ای به برند توجه داشته باشند، تاثیر فرایند برندسازی بر کنترل بازدید کنندگان است. توجه به نام تجاری، باعث بهبود برخی از مهم‌ترین پارامترهای بهینه‌سازی سئو سایت مثل نرخ کلیک می‌شود. اگر استراتژی خاصی برای انتشار نام تجاری نداشته باشید، به احتمال زیاد بسیاری از کلیک‌ها را از دست خواهید داد. اگر به تازگی یک سایت راه اندازی کرده‌اید و به دنبال پیدا کردن مخاطبان فعال هستید، بهترین راه حل این است که به برند و نام تجاری توجه داشته باشید.

مطالعات نشان می‌دهد، برندسازی می‌تواند به صورت مستقیم بر تعداد کاربران سایت تاثیرگذار باشد. اگر فرایند برندسازی به شکل درستی انجام شود، به مرور زمان تعداد کاربران فعال سایت افزایش پیدا خواهند کرد. بسیاری از مردم با نام تجاری سایت شما آشنا خواهند شد. بنابراین ترجیح می‌دهند برای خرید محصولات و خدمات، اسم کسب و کار شما را در نوار جستجوی گوگل وارد کنند. در نتیجه می‌توانید با کمک برندسازی، تعداد بازدیدکنندگان سایت خود را کنترل کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم از طریق پرسش و پاسخ یا نظرسنجی، اطلاعاتی درباره نظر کاربران بدست آورید. به عنوان مثال از کاربران بپرسید که از نام تجاری کسب و کار شما راضی هستند؟ چقدر طول کشید تا اسم برند سایت شما را به ذهن بسپارند؟ انجام دادن این اقدامات اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا در حال حاضر، حجم جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با برند به صورت پیوسته در حال افزایش هستند. بنابراین شما نیز باید در این باره تصمیم بگیرید.

افزایش ترافیک صفحه

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای توجه به برند توسط متخصصین سئو، افزایش ترافیک صفحه است. افزایش ترافیک ارگانیک سایت، تمام آن چیزی است که سئوکاران مبتدی و حرفه‌ای به دنبال آن هستند. ارتباط مستقیمی بین ترافیک صفحه و رتبه‌بندی سایت وجود دارد. یعنی هر چقدر سایت شما رتبه بهتری داشته باشد، ترافیک بیشتری دریافت خواهید کرد. همانطور که در بخش‌های قبلی توضیح داده شد، برندسازی و توجه به نام تجاری یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر بهبود رتبه سایت است. برای اینکه بهتر متوجه این مسئله شوید، می‌توانید به سراغ سایت‌های مشهور و سایت‌های تازه کار بروید.

سپس کسب و کارهای برندسازی شده را با کسب و کارهای معمولی مقایسه کنید. با استفاده از چند ابزار سئو ساده، متوجه خواهید شد که سایت‌های مشهور و پرطرفدار ترافیک بیشتری دارند. زیرا نام تجاری آن‌ها شهرت بالاتری دارد. توجه به نام تجاری، سایت شما را به بالای فهرست نتایج جستجوی گوگل پرتاب می‌کند. در این حالت، نیازی نیست برای کسب رتبه چهارم یا ششم تلاش کنید. نام تجاری می‌تواند شما را به رتبه‌های اول یا دوم برساند.

به شرط اینکه فرایند برندسازی را به روش درستی انجام دهید. البته تفاوت‌های قابل توجهی بین ترافیک صفحه و نرخ کلیک وجود دارد. ممکن است نام تجاری کسب و کار شما، بسیاری از کاربران را برای کلیک روی لینک سایت ترغیب کند. اما محتوای سایت جذابیت چندانی برای کاربران نداشته باشد. در این حالت، بازکنندگان ترجیح می‌دهند از صفحه شما خارج شده و به سراغ سایت دیگری بروند. بنابراین برندسازی تنها عامل موثر بر افزایش ترافیک صفحه نیست. محتوای سایت باید به گونه‌ای باشد که کاربران را برای ماندن در صفحه ترغیب کند.

افزایش بک لینک

از دیگر مزایای توجه به برند توسط متخصصین سئو، افزایش بک لینک است. تقریباً همه سئوکاران می‌دانند که برندهای اعتماد بک لینک‌های بیشتری دریافت می‌کنند. زمانی که نام تجاری کسب و کار شما مشهور باشد، سایت‌های رقیب همکاری بیشتری با شما خواهند داشت. در واقع بسیاری از آن‌ها تلاش می‌کنند تا از نام تجاری شما برای ارتقا رتبه‌بندی سایت خود استفاده کنند. برای انجام این کارژ ممکن است اجازه بگیرند تا به صفحه شما لینک دهند. حتی سئوکاران مبتدی نیز می‌دانند که بک لینک یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل است.

بنابراین توجه به نام تجاری می‌تواند باعث افزایش دریافت بک لینک شود. در این حالت، امتیازات بیشتری از موتور جستجو گوگل دریافت خواهید کرد. خزنده‌ها و ربات‌های موتور جستجوی گوگل، اهمیت بسیار زیادی برای تعداد و کیفیت بک لینک‌ها قائل هستند. به عنوان مثال بک لینک‌ها یا لینک‌های داخلی، باید از سایت‌های معتبر و مناسب باشند. علاوه بر این، ممکن است کسب و کارهای تازه کار به سراغ شما بیایند تا نام تجاری آن‌ها را تبلیغ کنید.

در واقع، این کسب و کارها قصد دارند از اعتبار نام تجاری شما برای بهبود وضعیت سایت خود استفاده کنند. این یک روش کاملاً طبیعی برای افزایش درآمد و تعداد بازدیدکنندگان سایت‌های تازه کار است. بهبود مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل مثل بک لینک و ترافیک صفحه، بر بهبود نرخ تبدیل نیز موثر است. یعنی توجه به نام تجاری، باعث افزایش درآمد و سود کسب و کار شما خواهد شد. این یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های درآمدزایی است که سئوکاران حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند.

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل توضیح داده شد که چرا متخصصین سئو باید به برند اهمیت دهند. توجه به نام تجاری اهمیت بسیار زیادی دارد. برندسازی می‌تواند شما را نسبت به سایر کسب و کارها متمایز سازد. زمانی که اکثر مردم با نام تجاری کسب و کار شما آشنا شوند، تمایل بیشتری برای مراجعه به سایت شما خواهند داشت. همین مسئله باعث افزایش رتبه‌بندی سایت و بهبود پارامترهای بهینه‌سازی صفحه می‌شود.

برخی از این پارامترها شامل ترافیک صفحه یا نرخ کلیک هستند که بعد از فرایند برندسازی، افزایش پیدا می‌کنند. نکته مهم دیگر که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب نام تجاری است. نام تجاری ممکن است در آینده به یک کلمه کلیدی با حجم جستجوی بالا تبدیل شود. بنابراین باید دقت زیادی هنگام انتخاب این کلمه داشته باشید.

عبارت نام تجاری باید نسبت به سایر رقبا متمایز باشد و به راحتی در ذهن کاربران ثبت شود. بسیاری از کسب و کارها با وجود انتشار محتوای مناسب و بهینه‌سازی سئو داخلی یا سئو خارجی، به دلیل انتخاب نام تجاری نامناسب رشد نمی‌کنند. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره بهینه‌سازی سئو سایت بدست آورید، پیشنهاد می‌کنیم سایر مطالب سایت سئوکار را مطالعه کنید.