10 نکته اساسی سئو

نکات هوشمندانه سئو می تواند، به شما در تبدیل شدن به یک سئو کار حرفه ای کمک کند. با استفاده از این نکات می توانید سئوی وب سایت خود را بهبود بخشید و به جمع وب سایت های برتر بپیوندید. با ما همراه باشید.

1. تولید محتوای همیشه سبز

محتوای سبز، می توانند همیشه یکی از نکات هوشمندانه سئو برای وب سایت شما باشند. اطلاعات این گونه محتواها، هیچوقت منسوخ و قدیمی نمی شود. البته این که تمام وب سایت خود را با محتواهای همیشه سبز اشباع کنید نیز کار عاقلانه ای به نظر نمی آید. بنابراین توصیه ی ما این است که به مقدار مناسب، از محتواهای همیشه سبز استفاده کنید.

2. کلمات کلیدی سئو

اگر تنها یک جست و جوی ساده در ارتباط با سئو و راهکارهای آن کرده باشید، به احتمال زیاد با عبارت " کلمات کلیدی " و یا "کلید واژه" رو به رو شده اید. ما در مقاله های بسیاری در ارتباط با کلمات کلیدی صحبت کرده ایم و نکات بسیار متعددی در ارتباط با آن ها گفته ایم بنابراین در این مقاله، تنها به برخی از نکات مهم در ارتباط با "کلمات کلیدی" خواهیم پرداخت که کمتر به آن پرداخته شده است و می تواند چند مورد از مهم ترین نکات هوشمندانه سئو باشد.

1. اگرچه باید کلمات کلیدی را در متن مورد نظر خود به مقدار مناسبی تکرار کنید، اما به خاطر داشته باشید که مقدار زیاد آن نیز سبب رنجش مخاطب می گردد. کلمه ی کلیدی شما فقط باید در هر 200 کلمه تکرار گردد.

2. برخی از وب سایت ها، تنها تکرار کلمه ی کلیدی را مدنظر قرار داده اند و به ارتباط آن با جملات، به هیچ عنوان توجهی نکرده اند! آن ها سعی می کنند تا فقط کلمات کلیدی را در متن بگنجانند و انسجام محتوا برایشان اهمیتی ندارد. این کار سبب می شود تا شما مخاطبان خود را به مرور از دست بدهید و جذابیت لازم را نداشته باشید.

3. برخی از افراد به تولیدمحتوای پوچ می پردازند که صرفاً با کلمات کلیدی اشباع شده است اما پاسخی را به مخاطب ارائه نمی دهد! به خاطر داشته باشید که محتوای شما در ابتدا باید پاسخ مناسبی به مخاطب ارائه دهد و سپس کلمات کلیدی را رعایت کند! بنابراین اگر هیچ پاسخ و مطلب جالبی ندارید، به تولید محتوایی پوچ نپردازید.

4. کلمه ی کلیدی باید ارتباط تنگاتنگی با محتوای اصلی و هدف جست و جو داشته باشد.

5. به یاد داشته باشید که همیشه از کلمه کلیدی اصلی خود در پاراگراف اول محتوا، در عنوان سئو و توضیحات متا استفاده کنید.

6. از کلمات کلیدی Long-Tail و Medium-Tail استفاده کنید. کلمات کلیدی طولانی، 70 درصد از ترافیک جستجو را تشکیل می دهند. بنابراین اگر می خواهید ترافیک ارگانیک بیشتری داشته باشید، قطعا باید از کلمات کلیدی طولانی در محتوای خود استفاده کنید.

3. ایجاد محتوایی مناسب

در ادامه، به برخی از موارد مهم در تولید محتوایی مناسب خواهیم پرداخت:

  • محتوای شما باید در عین زیبایی و غنی بودن، ساده باشد. محتوای خود را با جملات سنگین، لغات سخت، تصاویر بسیار و توضیحات اضافه پر نکنید!
  • عناوین را با دقت انتخاب کنید و سعی کنید عناوین شما، بیشترین ارتباط را با متن داشته باشند. اگر عنوان های شما با محتوای شما همخوانی نداشته باشد، مخاطب شما تصور می کند گول خورده است و به احتمال زیاد (حتی اگر محتوای خوبی نوشته باشید نیز) وب سایت شما را ترک می کند! به علاوه، ممکن است مخاطب به دنبال پاسخ عنوان شم باشد اما در محتوای شما چیز دیگری ببیند و در نتیجه صفحه را ترک کند.
  • خوانایی محتوا نیز عامل مهمی برای موتورهای جست و جو است. محتوایی که خواندن آن آسان تر است، اغلب در رتبه بندی بالاتر از محتوایی قرار می گیرد که خواندن آن دشوار است. به همین دلیل است که همیشه باید محتوای خود را با جملات کوتاه تر، عناوین فرعی، تصاویر (در تعداد مناسب)، نقل قول ها و ... تشکیل دهید.

در واقع، AIOSEO به طور خودکار مسائل مربوط به خوانایی را تجزیه و تحلیل می کند و در بخش تجزیه و تحلیل صفحه پیشنهاداتی در مورد اینکه چگونه می توانید محتوای خود را بهبود ببخشید، ارائه می دهد. به سادگی روی برگه Readability کلیک کنید و لیستی از کارهایی که به خوبی انجام داده اید و آنچه باید بهبود یابد را نشان می دهد.

4. به روز رسانی محتوای صفحات قدیمی

به صفحات قدیمی خود باز گردید و محتوای آن ها را به روز رسانی کنید. این روش موثر می تواند به افزایش ترافیک و بهبود CTR کمک کند. ابتدا با قدیمی ترین صفحات شروع کنید (به خصوص صفحاتی که ترافیک بالایی دارند).

5. بهینه سازی عنوان یا برچسب عنوان سئو

عنوان یا تگ عنوان سئو، یکی از مهم ترین عواملی است که گوگل برای تصمیم گیری درباره محتوای شما و نمایش سایت شما در نتایج جستجو استفاده می کند. بهینه سازی عناوین و بچسب ها می تواند یکی از نکات هوشمندانه سئو 2022 در نظر گرفته شود. حتی اگر سایت شما رتبه ی خوبی داشته باشد، یک عنوان خوب می تواند عاملی تعیین کننده برای این باشد که آیا کسی روی لینک وب سایت شما کلیک می کند یا خیر! عنوان سئو به 3 دلیل اصلی مهم است:

  • به گوگل و سایر موتورهای جستجو کمک می کند تا بفهمند محتوای شما در مورد چیست.
  • به شما کمک می کند تا برای کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی خود رتبه بندی کنید.
  • توجه مردم را افزایش می دهد و باعث می شود آن ها به سایت شما مراجعه کنند.

به طور کلی، نوشتن عناوین جذاب و استفاده از عبارت کلیدی اصلی در ابتدای عنوان سئو می تواند به بهبود CTR شما کمک کند.

6. توضیحات متای خوش ساخت بنویسید!

نوشتن یک توضیحات متای خوب می تواند کاربران را وادار کند تا به وب سایت شما مراجعه کنند و همچنین به گوگل اجازه می دهد تا بداند صفحه شما در مورد چیست. یک توضیحات متای خوب باید:

  • محتوای کلیِ صفحه را شرح دهد.
  • به سوالات کاربران پاسخ دهد.
  • منحصر به فرد و جالب باشد.
  • کلمه کلیدی اصلی محتوای شما در آن وجود داشته باشد.

7. بهینه سازی وب سایت برای موبایل

تعداد بسیار زیاد و قابل توجهی از کاربران دنیای وب، با تلفن های همراه خود وارد فضای وب می شوند و اگر وب سایت شما برای موبایل بهینه سازی نشده باشد، کاربران خود را از دست می دهید. بنابراین مطمئن شوید که وب سایت شما برای موبایل مناسب است. اگر سایت شما برای موبایل بهینه سازی نشده باشد، گوگل محتوای شما را در جست و جوی تصویر نشان نمی دهد. در واقع، گوگل اکنون فهرستی برای موبایل دارد و ممکن است فقط محتوای مناسب برای موبایل را رتبه بندی کند!

8. از Schema Markup و Rank برای Featured Snippets استفاده کنید

احتمالاً آن نتایج جستجوی زیبا و غنی را در گوگل با اطلاعات اضافی مانند رتبه بندی ستاره ها، قیمت ها، زمان پخت و پز، پرسش و پاسخ و غیره دیده اید. ریچ اسنیپت های گوگل با افزودن نشانه گذاری طرحواره یا داده های ساختاریافته به صفحات وب شما ایجاد می شوند. ریچ اسنیپت های گوگل می توانند به شما کمک کنند تا بالاترین رتبه و ترافیک را داشته باشید. آن ها به شما اجازه می دهند اطلاعات بیشتری در مورد صفحات خود اضافه کنید و همچنین در نتایج جستجو جذاب تر به نظر برسید. یکی از نکات هوشمندانه سئو 2022 که می تواند بسیار به شما کمک کند تا در رتبه های بالا قرار بگیرید، استفاده از ریچ اسنیپت (Featured Snippet) ها است.

9. یک سایت مپ XML ایجاد کنید

سایت مپ XML، لیستی از هر URL جدید و مهم در وب سایت شما است. به عبارت دیگر، نقشه سایت به گوگل و سایر موتورهای جست و جو کمک می کند تا محتوای جدید شما را پیدا کنند و آن را کراول کنند.

10.محتوای ویدئویی خود را برای جست و جوی ویدیو بهینه سازی کنید

محتوای ویدئویی چیزی است که به عنوان یک ابزار بازاریابی و سئو نمی توانید آن را نادیده بگیرید. امروزه بهینه سازی این نوع از محتوا، یکی از نکات هوشمندانه سئو 2022 است. در واقع، 87٪ از بازاریابان ویدئو می گویند که ویدیو باعث افزایش ترافیک وب سایت آن ها شده است و 80٪ می گویند که مستقیماً به افزایش فروش کمک کرده است. بهترین راه برای بهینه سازی ویدئوها، ایجاد نقشه سایت ویدیویی XML است که یک فایل فرمت شده خاص است که تمام صفحات وب سایت شما را که حاوی ویدئو هستند فهرست می کند.

سوالات متداول

آیا محتوای همیشه سبز برای سئو مناسب است؟

بله. اگر به تعداد درست و اصولی محتوای همیشه سبز تولید کنید، سئو وب سایت نیز ارتقا می یابد.

بهنیه سازی وب سایت برای موبایل به چه اندازه در سئو تاثیرگذار است؟

در حال حاضر بیش از 80 درصد کابران از طریق تلفن همراه وارد سایت می شوند. در نتیجه بسیار مهم است برایشان اقدامات لازم را انجام دهید.

آیا می توان در تمام متن از کلمات کلیدی استفاده کرد؟

خیر. کلمات کلیدی چگالی خاصی دارند و استفاده بیش از حد آنها باعث ضربه به سئو سایت خواهد شد.