رنگ سئو

از سؤالات اصلی طراحان و مالکان سایت‌های تجاری این است که از چه متد و تکنیکی برای انتخاب رنگ صفحات و محصولات باید استفاده کرد؟ آیا هر محصول باید آدرس صفحه جداگانه‌ای داشته باشد و بر چه اساسی URL ها باید تعیین شود؟ آیا رنگ‌ها در سئو سایت تأثیر دارند؟ آیا اگر رنگ دو محصول را متفاوت قرار دهیم، می‌توانیم از یک URL برای آن‌ها استفاده کنیم؟ تأثیر محتوا بر رنگ‌ها چیست؟

همه این‌ها سؤالاتی است که اکثر کاربران و مشتریان از متخصصان سئو می‌پرسند. اینکه چقدر این سؤالات پایه و اساس علمی دارند، ما در ادامه این مقاله نیز در مورد آن‌ها بحث خواهیم کرد. در واقع نمی‌توان خیلی جواب قاطعی برای پاسخ این سؤالات داد. گوگل همیشه در حال به‌روزرسانی الگوریتم خود است و معلوم نیست که تا چند سال دیگر تکنیک‌های استفاده از رنگ چه تغییری خواهد کرد.

البته در حال حاضر رنگ‌ها به صورت مستقیم بر سئو تأثیر ندارند و اثر آن‌ها بیشتر بر روی خود کاربران سایت است. در ادامه قصد داریم تا چند تکنیک ساده استفاده از رنگ‌ها مؤثر بر سئو به صورت غیر مستقیم را بیان کنیم.

تکنیک‌های رنگ تأثیرگذار بر سئو

1. تک رنگ نبودن صفحه

رنگارنگ بودن یک صفحه و یک انتخاب یک ترکیب رنگی مناسب اولین چیزی است که توجه هر کاربری را به خود جلب می‌کند. در واقع کاربر اول از همه به ظاهر سایت توجه می‌کند و هر چه ظاهر زیباتر و از رنگ‌های مناسب‌تر و بهتری استفاده کرده باشد، او بیشتر تشویق به ماندن درسایت شده و سعی در بررسی رنگ‌های سایت شما می‌کند.

متأسفانه در بعضی از سایت‌ها فقط از یک رنگ تک یا ترکیب رنگی اشتباه استفاده می‌کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر سایت ما مطالب و محصولات خوبی داشته باشد؛ ولی نتواند کاربر را در نگاه اول جذب کند و حتی در تشخیص المان‌ها از یکدیگر به خاطر نبود قالب رنگی متضاد مناسب آن‌ها را به اشتباه بیندازد، سریعاً سایت شما ترک کرده و این برای سئو خیلی بد است.

پس علاوه بر اینکه بهتر است از چند رنگ مناسب استفاده کنید، آن‌ها باید هوشمندانه در کنار هم به کار گرفته شوند تا کاربران بتوانند المان‌ها را از یکدیگر به خوبی تشخیص دهند.

2.تنوع رنگ برای محصولات

کاربران برای انتخاب و خرید یک خرید، اول از همه به دنبال رنگ‌های متنوع آن هستند و از این رو به دنبال سایت‌هایی می‌گردند که انواع رنگ و مدل‌های مختلف محصولات آن‌ها را داشته باشد؛ البته این نوع خرید بیشتر برای پوشاک که لباس‌ها رنگ‌های متنوعی دارند. این نوع روش یعنی داشتن رنگ‌های متنوع از یک محصول در برندینگ شما کمک کرده و باعث ورود کاربران زیادی به سایتتان می‌گردد که در نتیجه به طور غیر مستقیم سئو سایت شما نیز افزایش پیدا می‌کند.

حال اگر محصول ما تک رنگ بود چه کنیم؟ بهترین حالت استفاده از همان تکنیک شماره است. باید سعی کنید تا در معرفی محصول و مشخصات آن، ترکیب رنگی مناسبی را به کار ببرید تا کاربران به راحتی بتوانند با این صفحه شما ارتباط برقرار کنند.

3.استفاده از پالت رنگی مناسب

در شماره یک بیان کردیم که پالت رنگی شما باید مناسب باشد و به هیچ وجه از یک رنگ برای طراحی صفحه استفاده نکنید؛ اما منظور از پالت رنگی مناسب چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

شما در طراحی یک صفحه سایت خود باید از رنگ‌هایی استفاده کنید که متناسب با هم باشند؛ برای مثال به کارگیری رنگ بنفش و زرد نه تنها جالب نیست، بلکه باعث اذیت کاربر در همان می‌شود. سایت‌های زیادی هستند که پالت‌های رنگ مناسب را معرفی می‌کنند و شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ البته یک نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید، این است که رنگ صفحات باید متناسب با رنگ لوگوی سازمان یا شرکت شما باشد.

آیا دو صفحه با رنگ متفاوت اما با آدرس URL یکسان می‌توان داشت؟

باید گفت که خیر. بعضی از افراد فکر می‌کنند که اگر رنگ‌های دو صفحه را تغییر دهند، می‌توانند URL یکسان داشت. این اشتباه بیشتر برای صفحه محصولات اتفاق می‌افتد. مدیران سایت‌ها که برای هر رنگ یک صفحه جداگانه‌ای ایجاد می‌کنند، تغییری در آدرس صفحه ایجاد نکرده و حتی دست به محتوای سایت هم نمی‌زنند. دو آدرس صفحه یکسان با یک محتوا از نظر گوگل جریمه دارد. گوگل یکی صفحه را کپی خوانده و آن را جریمه می‌کند.

برای همین اگر برای هر رنگ محصول یک صفحه ایجاد کرده‌اید، در URL نام رنگ بیاورید تا با بقیه متفاوت باشد. همچنین در مشخصات هم تأکید کنید که رنگ محصول تغییر کرده است تا محتوای دو صفحه یکسان نباشد. در حال حاضر، رنگ از نظر گوگل نمی‌تواند باعث تمایز دو صفحه شود و آنچه در تفاوت گوگل اهمیت می‌دهد، آدرس صفحه، محتویات و غیره است.

آیا رنگ در سئو سایت مؤثر است؟

اگر به صورت غیر مستقیم در نظر بگیریم، بله تأثیرگذار است. همان‌طور که در بالا گفتیم، استفاده از پالت رنگ مناسب برای بخش‌های سایت باعث جذب بیشتر کاربران می‌شود. این نکته به خصوص برای سایت‌هایی که آموزش فتوشاپ می‌دهند یا فروشگاه اینترنتی هستند و تنوع رنگی در محصولات دارند، بیشتر از همه مورد توجه قرار بگیرد. هر چه کیفیت رنگی شما بهتر و از تناسب رنگی مناسبی برخوردار باشد، بیشتر می‌تواند کاربران را جذب و از این رو باعث افزایش اشتراک گذاری لینک سایت شما در شبکه‌های اجتماعی خواهد شد.