تکنیک های مهم سئو

سئو کلمه‌ای که امروزه بارها تکرار می‌شود و افرادی که دارای کسب وکار اینترنتی هستند، با این کلمه و تکنیک‌های آن سروکار دارند. مقالات متعددی در خصوص سئو و اهمیت آن در افزایش فروش سایت نوشته شده است؛ حتی خود ما نیز در سایت سئوکار، تکنیک‌های مختلف آن را در مقالات متفاوت نوشته ایم.

در این مقاله آموزشی سئو قصد داریم تا در یک دید خیلی سریع و کوتاه، تکنیک‌هایی که بسیاری هنوز آن را به خوبی نمی‌دانند یا اینکه به خوبی اجرا نمی‌کنند را بیان کنیم. سایت شما زمانی می‌تواند رتبه خوبی در گوگل به دست بیاورد که همه این تکنیک‌ها در کنار هم اجرا شود؛ در غیراینصورت، آن نتیجه‌ای که مد نظرتان است را به دست نخواهید آورد.

تکنیک‌های مهم و اصلی سئو

محتوا را جدی بگیرید

محتوا پادشاه است. با اینکه این جمله به یک شعار تبدیل شده است؛ اما یک واقعیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ است. متأسفانه محتوا را خیلی از افراد به اشتباه تعریف می‌کنند. هر متنی را که دیدند و مورد پسند آن‌ها قرار گرفت، سریع در سایت خود و بدون هیچ اصولی قرار می‌دهند.

محتوا ارگانیک و با کیفیت، با اینکه بهترین راه برای جذب مخاطب از طریق گوگل است؛ اما تا زمانی که ساختار سایت شما از نظر سئو بهینه نشده باشد و همچنین محتوا هم سئو شده نوشته نشود، نمی‌تواند درافزایش بازدید اثرگذار باشد.

نکته بعدی اینکه محتوا نباید فقط محدود به مقالات آموزشی باشد. تمام بخش‌های سایت شما باید مطالب مناسب داشته باشد. معرفی محصولات، صفحه‌های درباره ما، تماس با ما و غیره هم باید متن‌های خلاصه و مفید داشته باشد تا کاربر بتواند اطلاعات مفیدی را به دست بیاورد.

درک کلمات کلیدی

با اینکه کلمات کلیدی دیگر مانند گذشته در گوگل اهمیت ندارد؛ اما کاربران با کلمات و عبارت در گوگل به جستجو می‌پردازند. پس در ساختار سئو و نوشتن محتوا به کلمات کلیدی و جایگاه آن‌ها دقت کنید. برای هر سایت کلمات کلیدی زیادی وجود دارد؛ اما بر روی آن‌هایی تمرکز کنید که بیشترین جستجو را در گوگل را دارند.

مانند کاربر سایت فکر کنید

شما برای کاربران سایت طراحی می‌کنید و مطلب می‌نویسید، نه خودتان؛ پس باید اول از همه خود را در جای آن‌ها قرار دهید و سپس فعالیت‌های خود را شروع کنید. اول از همه، کاربران خود را بشناسید. ویژگی‌هایی مانند جنس، سن، نوع خرید آن‌ها و غیره را مورد بررسی قرار داده و تا به اطلاعات آماری درستی دست پیدا نکردید، دست به کار نشوید. خود را جای آن‌ها بگذارید و براساس نیاز آن‌ها سایت خود را طراحی کرده و محتوا تولید کنید.

عنوان را دریابید

امروزه به حدی مطلب در یک حوزه زیاد شده است که کاربران اگر عنوانی را تکراری مشاهده کنند، بر روی آن کلیک نخواهند کرد؛ حتی اگر نکات جدیدی در متن نوشته شده باشد. عنوان کلیشه ای ننویسید. دروغ نگویید. کاربر با عنوان وارد سایت شما می‌شود و اگر هیچ تناسبی با متن مشاهده نکند، سریع سایت را ترک می‌کند و این می‌تواند آسیب جدی به سایت شما بزند.

ایجاد لینک‌های داخلی و خارجی

برقراری لینک‌های داخلی و خارجی، از بهترین راه‌های افزایش سئو سایت در کمترین زمان است. کاربر وقتی وارد سایت شما می‌شود، باید او را با ایجاد لینک‌های داخلی به دیگر صفحات مرتبط هدایت کنید، به این صورت هم او تشویق می‌شود که بیشتر در سایت شما بماند و دیگر مطالب و محصولات را مشاهده کند و هم اینکه سئو سایت شما را بهبود خواهد بخشید.

لینک‌های خارجی یعنی همان لینک‌هایی که کاربر از دیگر صفحات به سایت شما هدایت می‌کند. شبکه‌های اجتماعی بهترین راه برای ایجاد لینک خارجی به سایت است. این نکته را در نظر داشته باشید که کاربر را به صفحه اصلی سایت هدایت نکنید، بلکه به صفحه‌های پربازدید و اصلی که مرتبط با مطلب نوشته شده در شبکه‌های اجتماعی است، هدایت نمایید.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی امروزه جزئی از زندگی افراد شده است، به طوری که از بچه کوچک 7 ساله گرفته تا پیرمرد و پیرزن 80 ساله از شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط و دریافت آخرین اخبار استفاده می‌کنند. هر شبکه‌های اجتماعی استراتژی مخصوص به خود را دارد و هر کسب وکاری باید در یک شبکه اجتماعی فعالیت کند.

البته توصیه می‌شود که تمامی کسب وکارها در چهار شبکه فیس بوک، اینستاگرام، گوگل پلاس، توییتر و لینکدین فعالیت کنند؛ زیرا دریافت هر بک لینک از این شبکه‌ها ارزش بسیاری در سئو سایت دارد. ولی فقط یک شبکه است که برای هر کسب وکاری مناسب است و بهتر است که بیشترین تمرکز خود را بر روی آن قرار دهد.

متا تگ را جدی بگیرید

متا تگ‌ها را ابزار معرفی صفحه شما به گوگل در جستجو هستند، به عبارتی دیگر متا تگ‌ها شناسنامه هر صفحه هستند که در آن عنوان، کلمات کلیدی و توضیحات نوشته می‌شود. امروزه مهم‌ترین متاتگ، متاتگ توضیحات است. شما دراین متاتگ، خلاصه‌ای از مطلب نوشته در حداکثر 500 کلمه بیان خواهید کرد و از مهم‌ترین ابزارهای گوگل برای رتبه دهی و نمایش سایت در صفحه نمایش جستجو است؛ حتی خود کاربران هم با خواندن این قسمت و مرتبط دانستن آن با موضوع جستجو وارد سایت می‌شوند.

بهینه سازی عکس‌ها

سرعت سایت از مهم‌ترین عامل‌های رتبه دهی در گوگل است. عوامل زیادی بر افزایش و کاهش سرعت سایت اثرگذار است؛ اما مهم‌ترین آن بهینه سازی عکس است. هرچه حجم عکس‌ها بیشتر باشد، سرعت بارگذاری و بالا آمدن صفحه بیشتر خواهد شد.

تا جایی که می‌توانید که حجم عکس‌ها را کاهش دهید. همچنین از نوع jpeg استفاده کنید و کمتر از فلش و عکس‌های متحرک استفاده کنید؛ درواقع استفاده نکنید، برای اینکه توسط مرورگرها هم دیگر پشتیبانی نمی‌شود.