صفحه اسپم

در دنیای سئو ، اصطلاحی به نام Spamdexing وجود دارد که به صفحاتی که با استفاده از سئوی کلاه سیاه یا ترفند های غیر استاندارد جهت بهبود رتبه و جایگاه خود فعالیت می کنند خطاب میشود.

در اسپم شناخته شدن یا همان spamdexing شدن سایت تعداد زیادی متد وجود دارد، از روش ها و متد های بک لینک و سئوی خارجی سایت گرفته تا مشکلات سئوی داخلی سایت همانند وجود لینک های مخفی یا غیر عادی و... که میتواند موجب اسپم شدن آن صفحه در گوگل شود.

ممکن است توسط سئوکار یا شرکتی که کار سئو سایت شما را انجام میدهد این کار ها انجام شود و یا توسط رقبا و خود مدیریت سایت بخاطر همین در حین رفع مشکل حتما پیگیری و بررسی های لازم را انجام دهید تا در آینده دوباره دچار این مشکل نشوید.

گوگل هر روزه در حال تلاش جهت بهبود نتایج  جستجو ها می باشد و در نتیجه آن بهترین سایت ها به بازدیدکنندگان نمایش داده خواهد شد بخاطر همین سایت هایی که روش مناسبی برای لینک سازی نداشته باشند، یا تعداد زیادی مقالات غیرمرتبط با حوزه فعالیت سایت خود داشته باشند، شانس زیادی برای گرفتن رتبه و جایگاه نخواهند داشت و گوگل آن سایت ها را اسپم شناسایی می کند.

موتور های جستجوگر همانند گوگل از تعداد زیادی متد جهت آنالیز کامل سایت و نمایش آن در صفحه نتایج موتور های جستجوگر SERP دارد و از متن داخل محتوا گرفته تا آدرس URL آن مقاله جهت رتبه دهی  استفاده می کنند.

گزارش گوگل

چه چیز هایی سایت را اسپم میکند؟ و چرا دچار  مشکل صفحه اسپم در سئو میشویم؟

·  متن و لینک های مخفی  -  متن و محتوایی که فقط از طریق سورس صفحه قابل مشاهده هستند و بازدیدکنندگان سایت قادر به مشاهده این لینک ها نیستند (معمولا توسط کدهای CSS/Javascript مورد استفاده قرار میگیرد) و خود مدیران سایت ها کمتر از این روش استفاده می کنند اما در ایران متاسفانه بدلیل فروش قالب های غیر اورجینال و نال شده در سیستم های مدیریت محتوای مختلف همانند وردپرس، شخص یا شرکت ارائه کننده قالب نال شده اقدام به قرار دادن لینک های مخفی در قالب سایت مشتری می کند و مدیران سایت ها نیز متوجه این مشکل نخواهند شد.

·  Sneaky redirects به ریدایرکت های غیر مرتبط و مخفیانه در سایت ها گفته می شود که کاربر به محتوایی غیرمرتبط از کلمه ای که در گوگل سرچ کرده است هدایت میشود و ریدایرکت کردن کاربران از طریق چندین url و رفتن به چندین آدرس مختلف که معمولا هم توسط کدهای جاوا اسکریپت انجام میشود و 100 درصد از فریم ها در آن استفاده شده و گوگل نیز قادر به شناسایی محتوای فریم ها نیست اما هر سایتی که از این متد استفاده کرده باشد، را اسپم شناخته و جریمه می کند (این روش یکی از متد های سئوی کلاه سیاه می باشد)

·  Keyword stuffing یا تکرار کلمه کلیدی – به تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی گفته میشود، شما برای گرفتن رتبه و جایگاه باید برای کلمات کلیدی خود چگالی مناسبی در نظر داشته باشید اما اگر در متن و محتوای خود بیش از حد از کلمه کلیدی خود استفاده کنید محتوای شما به عنوان اسپم شناخته میشود و بدلیل نرخ بالای Keyword stuffing نمیتوانید رتبه و جایگاهی را در نتایج به دست آورید.

·  تبلیغات کلیکی یا همان PPC که فقط جهت تبلیغات و کسب درآمد می باشد و به هیچ عنوان برای کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما مفید و کاربردی نمی باشند.

·  محتوای کپی شده از سایت های دیگر و گرفتن تبلیغات کلیکی PPC برای آن و هدایت کاربران

·  فید feed هایی با تبلیغات PPC

·  استفاده از صفحات دروازه یا Doorway Page  ( همچنین Jump Page، Gateway Page،Mirror Page) به صفحاتی خطاب می شود که بعد از کلیک کردن کاربر بر روی لینک های آن تعداد بسیار زیادی از صفحات دیگر که بیشتر جهت افزایش بازدید میباشد خطاب می شود بصورت خلاصه به چندین لندینگ پیج که همه آن ها کاربر را فقط به یک مسیر هدایت می کند. این متد یکی از کار هایی میباشد که در سئوی کلاه سیاه مورد استفاده قرار می گیرد و گوگل نیز به شدت با آن مخالف می باشد و همه سایت هایی که از همین روش استفاده کرده باشند + سایت مقصد و هدفی که دارند اسپم شناخته میشوند و از نتایج حذف می شوند.

·  تمپلیت و صفحات انبوه دیگری که توسط کامپیوتر ساخته میشوند و در آنها تنوع کلمات کلیدی کم میباشد

·  صفحه جستجوی تقلبی با تبلیغات PPC که به هیچ درد بازدیدکنندگان شما نمی خورد

·  وبلاگ تقلبی با تبلیغات کلیکی  PPCکه محتوای آن نیز کپی شده می باشند.

·  سایت های کوچک بازاریابی که صرفا جهت کسب درآمد طراحی شده اند و هیچ کاربرد دیگری ندارند و همه محتوای آن ها متعلق به سایت های دیگر می باشد، مثلا عکس های خود را از دامین دیگری می خوانند یا لینک خرید به سایت دیگری داده شده است

·  صفحات ضعیف که برای آنها تبلیغات کلیکی گرفته میشود و هیچ محتوای ندارند

·  پارک کردن چندین دامین بر روی 1 سایت

بیش از 50 دلیل برای جریمه گوگل وجود دارد بخاطر همین حتما سایر مقالات سایت سئوکار را هم مطالعه بکنید اما مهم ترین آن ها را در بالا قرار داده ایم

پنالتی گوکل

مشکل Spamdexing یا صفحه اسپم در سئو چرا به وجود می آید؟

همانطور که در بالا چند بار هم اشاره شد، معمولا افرادی که بخواهند رتبه و جایگاه سایت خود را با روش های سئوی کلاه سیاه یا همان روش هایی که مخالف با قوانین و شرایط گوگل میباشد در نتایج جستجو ها بهبود بخشند به این مشکل برخورد میکنند.

ممکن است که در لحظه و سریعا گوگل با سایت شما برخورد نکند(یک بازه زمانی به شما فرصتی جهت رفع مشکلات سایت را میدهده زیرا خیلی اوقات خود مدیر سایت هم ممکن است که از مشکل صفحه اسپم در سئو در جریان نباشد بخاطر همین در یک بازه زمانی فرصت و زمان دارد تا مشکل را رفع کند)

ایندکس اسپم

چرا گوگل با صفحات اسپم در سئو یا همان Spamdexing مخالف است؟

این صفحات کاملا در حال نقض قوانین و حقوق کاربران می باشند از طرفی، موتور های جستجوگر همانند گوگل نیزاین صفحات کاملا در حال نقض قوانین و حقوق کاربران می باشند از طرفی، موتور های جستجوگر همانند گوگل نیز بیشتر از محتوای سایت ها به فکر رضایت کاربران از نتایج جستجو هستند به همین خاطر گوگل با سایت هایی که به هر دلیلی بخواهند اختلالی ایجاد کنند برخورد خواهد کرد.

برخورد گوگل با صفحات اسپم در سئو یا همان Spamdexing چگونه است؟

·  ممکن است برای همیشه سایت شما از نتایج جستجو ها حذف شود

·  ممکن است که بصورت موقتی و در یک بازه زمانی سایت شما افت کند و بعد از مدتی برگردد

·  بعد از مدتی شما با بخشی از کلمات کلیدی مهم سایت خود، افت رتبه و جایگاه خواهید داشت

مشکل صفحات اسپم در سئو یا همان Spamdexing چگونه رفع میشود؟

شیوه رفع مشکل، ارتباط مستقیم با خود مشکل در سایت دارد، همچنین هیچ تضمینی هم در بازگشت سایت وجود ندارد. اما هر شخص سئوکار با بررسی دقیق مشکل ، تصمیم به یافتن راه حل میکند و با توجه به مشکلی که وجود دارد باید راه حل نیز ارائه شود.

قبلا در سایت سئوکار مقالات بسیار خوبی درباره افت سئو سایت  و انواع پنالتی گوگل منتشر شده است

با تشکر از همراهی شما در این مقاله، اگر دچار مشکل اسپم شده اید و نیاز به راهنمایی دارید حتما در قسمت نظرات مطرح کنید تا راهنمایی شوید.