استارتاپ ویکند

استارتاپ ویکند چیست؟ همه ما عاشق شنیدن سرگذشت موفق استارتاپ ها هستیم، اما همیشه این داستان ها با چیزی که ما در ذهن خود داریم یکسان نیستند و همه ما فکر می کنیم که رشد و موفقیت استارتاپ ها به راحتی و با داشتن یک ایده ساده بدست آمده است. متاسفانه بعضی از داستان هایی هم که در مورد استارتاپ های موفق بیان میشود، با واقعیت زندگی امرزوه مطابقت ندارند.

اولین قدم در استارتاپ ها داشتن ایده است. یکی از رویدادهایی که برای شروع استارتاپ ها مناسب است، استارتات ویکند است. در استارتاپ ویکند مدیران و افراد دارای ایده در آن شرکت می کنند، و پس از مطرح کردن ایده خود و قبول آن، با یک تیم، شروع به اجرایی کردن آن ایده می کنند.

در استارتاپ ویکند، شما به می توانید بفهمید که ایجاد یک استارتاپ موفق چه سختی هایی دارد و آن را از نزدیک با تمام حواس خود لمس خواهید کرد.

استارتاپ ویکند ، رویدادی است که در سه روز برگزار می شود و هر شخصی با هر نوع سطح دانش و مهارتی می تواند برای ایجاد یک استارتاپ در آن شرکت کند. شرکت کنندگان در روز اول ایده ها را مطرح کرده و یک تیم تشکیل می دهند و سپس زیر نظر مربی، یک دموی اولیه از ایده خود ایجاد کرده و در روز آخر آن را به دیگران نمایش می دهند. ایده های برتر انتخاب شده و به سرمایه گذاران معرفی می گردند.

برای اینکه بتوانید در استارتاپ ویکند، موفق باشید باید نکاتی را قبل و در طول مسابقه بدانید و آن را رعایت کنید. در این مقاله آموزشی سئو ما قصد داریم که به طور خلاصه این نکات را بیان نماییم.

نکات موفقیت در استارتاپ ویکند چیست؟

آمادگی ذهنی داشته باشید

تمرکز اصلی در استارتاپ ویکند، ایجاد یک ایده جدید است. بیشتر شرکت کنندگانی که وجود دارند، دارای ایده هستند و می خواهند آن را با کمک بقیه و سرمایه گذاران به مرحله اجرا بگذارند. ایده را در 60 ثانیه بیان کنید، پس حتما از قبل روی ایده خود و نحوه بیان آن تمرکز و تمرین کنید تا بتوانید نظر داوران برای قبول شده ایده به مرحله بعد، بدست بیاورید.

این نکته را در نظر داشته باشید که تیم شما متشکل از افراد با استعداد و توانایی های مختلف است. خیلی مهم است که بتوانید که با اعضای تیم یک ارتباط موثر و صمیمانه ای داشته باشید تا بتوانید ایده خود را به بهترین شکل اجرا کنید. سعی کنید چند روز قبل از مسابقه، خود را درگیر مشکلات و مسائل نکنید تا تاثیری منفی بر ذهن شما نداشته باشد.

استارتاپ ویکند ، یک شانس برای شماست که حداقل بتوانید مهارت خود را گسترش دهید، پس حتما از قبل برنامه ریزی های لازمه برای شرکت در این رویداد انجام دهید. اگر قصد ارائه یک ایده را دارید، باید بدانید که این ایده چه نوع مهارت هایی را برای اجرای آن نیاز دارد. اگر هم قصد شرکت به عنوان متخصص را دارید، تخصص خود را حتما از قبل به صورت دقیق بیان نمایید. هیچگاه خود را در آن جا دست کم نگیرید، این یک فرصت برای شماست که بتوانید مهارت های خود را به نمایش بگذارید. تمام تلاش خود را بکنید که بهترین باشید.

وسائل مورد نیاز در استارتاپ ویکند

شما چه چیزی نیاز دارید که به استارتاپ ویکند بیاورید؟ این سوالی است که افرادی که بار اول قصد شرکت در آن را دارند، می پرسند. کامپیوتر، شارژر کامپیوتر، موبایل و شارژر آن و هر وسیله الکترونیکی که برای کسب وکار خود نیاز دارید، حتما باید همراه خود داشته باشید.

سعی کنید خوشتیپ باشید، چون در آنجا شرکت های بزرگ شما را مشاهده خواهند کرد و توانایی و مهارت های شما را خواهند دید. پس خیلی مهم است که حداقل با ظاهری مناسب در استارتاپ ویکند ظاهر شوید. فقط در حد یک عدد لباس همراه خود داشته باشید که اگر لباستان کثیف یا پاره شد، بتوانید سریعا آن را عوض کنید.

خوارکی و غذا به شما داده می شود اما اگر از غذای مخصوصی استفاده می کنید، حتما همراه خود بیاورید.

زمانبندی را در نظر داشته باشید

شما فقط 54 ساعت فرصت دارید تا ایده خود را در استارتاپ ویکند به مرحله اجرا برسانید. پس باید زمان را تا می توانید مدیریت کنید و تمرکز خود را فقط به انجام کار به نحو احسن معطوف کنید. استراحت کافی داشته باشید و تمام انرژی خود را در روز اول هدر ندهید. البته باید قوی شروع کنید تا بتوانید انگیزه لازم را به دست بیاورید ولی ثابت نگه داشتن انرژی و پرهیز از کارهایی که باعث اتلاف زمان می شوند، خیلی مهم می باشد.

افق دید خود را وسیع کنید

هدف استارتاپ ویکند، ایده دادن و پیدا کردن دوست یا کار نیست. هدف اصلی آن یادگیری از عملیاتی و فعالیت هایی است که برای رسیدن به یک ایده و اجرایی کردن آن انجام می شود.

تمامی افرادی که در استارتاپ ویکند شرکت می کنند، در یک زمینه تخصص دارند و آن ها بهترین منبع یادگیری برای شما هستند تا علاوه بر اضافه شدن به خود، از کمک آن ها برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید. توصیه می کنیم که حتما با بقیه افراد تیم، یک ملاقات کوتاه داشته باشید.

همانطور که بیان کنید، استارتاپ ویکند یک شانس عالی برای شما است که بتوانید علاوه برآشنایی با روند اجرایی کردن یک پروژه، با افراد و دانش های جدید آشنا گردید و آن در کسب وکار خود به کارببرید. امیدواریم به سوال استارتاپ ویکند چیست؟ پاسخ مناسبی داده باشیم.

منابع:
startup weekend
what is startup weekend
startup weekend Google for Entrepreneurs