مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه

به تازگی سؤالی مطرح شده با این مضمون که آیا دامنه بخش بلاگ سایت بهتر است که در ادامه دامنه اصلی باشد یا یک نام دامنه اختصاصی (زیردامنه) تهیه کرده و به صفحه اصلی لینک دهیم؟

جواب مسئله مخالفان و موافقان زیادی دارند. متخصصین سئو می‌گویند که داشتن بخش بلاگ در سایت خیلی بهتر از این است که دامنه مجزا خریداری کرده و آن را به صفحه اصلی لینک دهیم. به این صورت، اگر هر بلاگی امتیازی در گوگل دریافت کند، لینک اصلی هم بی نصیب نخواهد ماند. از آن طرف عده‌ای معتقد هستند که داشتن بخش بلاگ با دامنه مجزا باعث می‌شود تا دست مدیر در قرار دادن موضوعات مختلف بازتر باشد. بعد در آخر هر بلاگ هم به صفحات مختلف سایت اصلی لینک داده می‌شود.

اگر بخواهیم که خیلی منطقی به این قضیه نگاه کنیم، نظر ما این است که بخش بلاگ حتماً در داخل سایت باشد. همان نظری که در سایت searchenginjournal نوشته است؛ اما چرا؟ در ادامه دلایل یکسان بودن دامنه اصلی سایت و بلاگ را برای شما نوشته‌ایم.

دلایل یکسان بودن دامنه سایت و بلاگ

امکان ایجاد لینک به دامنه اصلی سایت

دریافت بک لینک هنوز اهمیت زیادی برای گوگل دارد و یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در سئو سایت است. البته باید گفت که دریافت بک لینک خیلی کار ساده‌ای نیست و به قول یکی از دوستان سئوکار، 24 ساعته باید روی سئو کار کرد تا بتوان بک لینک مفید و قدرتمند گرفت. مسئله اینجاست که بهترین راه برای دریافت بک لینک و آن هم ارگانیک، داشتن بلاگ در سایت است. وقتی شما بلاگ های خوبی در سایتتان داشته باشید، به راحتی کاربران لینک آن را در شبکه‌های اجتماعی خودشان قرار می‌دهند. به این صورت، دیگر کاربران وارد سایت اصلی می‌شوند که این امتیاز دامنه را افزایش می‌دهد. حالا اگر بخش بلاگ مجزا باشد، امتیاز بک لینک به دامنه بلاگ خواهد رفت؛ نه خود سایت.

پشتیبانی بهتر از لینک‌های داخلی

وقتی کاربر از هر طریقی وارد یکی از صفحات بلاگ می‌شود، به دیگر صفحات هم از طریق کلیک روی لینک‌های داخلی خواهد رفت. البته این به شرطی است که شما ساختار لینک سازی داخلی‌تان به صورت حرفه‌ای تنظیم شده است. این نکته مهم را در نظر داشته باشید که چرخش کاربر در سایت از طریق کلیک روی لینک‌های داخلی به مراتب ارزشش خیلی بیشتر از ورودی از طریق لینک مجزای بلاگ به داخل سایت است.

امکان خرید مستقیم

با توجه به اینکه تعداد سایت‌های فروشگاهی در حال افزایش است، دیگر نمی‌توان به راحتی صفحه محصولات را در صفحه اول گوگل قرار داد. اینکار بسیار سخت است؛ به ویژه برای آن‌هایی که تازه سایت خود را راه‌اندازی کرده‌اند. پس چه بهتر با استفاده از بلاگ کاربران را جذب کرده و در آخر به صفحه محصول مورد نظر برای خرید لینک داد. وقتی کاربر وارد صفحه بلاگ با دامنه اصلی شود، اعتمادش به سایت بیشتر خواهد شد. اینکه چنین وبسایتی مقاله عالی نوشته است و حالا در آخر لینک صفحه محصول یا خدمات را قرار داده است؛ اما اگر لینک بلاگ و سایت اصلی متفاوت باشد، احتمال خرید خیلی کم خواهد شد. اول از همه اینکه کاربر به دامنه جدید به چشم یک صفحه بلاگ مجزا نگاه خواهد کرد؛ نه یک سایت فروشگاهی. دوم اینکه حتی با لینک به صفحه محصول، این گمان در ذهن او تداعی می‌شود که این بلاگ جنبه رپرتاژی دارد. در حقیقت اعتمادش نسبت به حالت اول کمتر خواهد شد. نتیجه آن چه خواهد شد؟ کاهش فروش.

گرفتن رتبه در کلمات کلیدی بیشتر

در بالا هم نوشتیم که در صورت رتبه گرفتن صفحه بلاگ، امتیاز برای دامنه اصلی حساب خواهد شد. حالا اگر نام دامنه بلاگ با سایت متفاوت باشد، بیشتر امتیاز را بلاگ خواهد برد. حالا شما هرچقدر که از بلاگ به صفحات محصولات یا خدمات لینک دهید، باز به صفحه بلاگ نخواهید رسید. باید گفت که برای یک سئوکار هیچ چیزی بیشتر از رتبه گرفتن صفحه محصولات یا خدمات ارزشمند نیست. هدف اصلی بلاگ هم همین است؛ اما نه وقتی که تمامی بار و امتیاز به لینک دیگر رفته و در بین آن‌ها، به صفحات خدمات هم لینک داد. این یکسان بودن باعث می‌شود تا بتوان بهتر روی کلمات کلیدی بیشتری رتبه به دست آورد.

نتیجه‌گیری

طراحی دو سایت، یکی اصلی و دیگری بلاگ، نیاز به زحمت دو برابری دارد. همچنین اینکه  سئو چنین کاری هم توصیه نمی‌شود. هدف بهبود رتبه اصلی است؛ نه زیردامنه ها.