کلمات کلیدی چیست؟

در این مقاله آموزشی سئو می خواهیم تعیین کنیم چه کلمات کلیدی استراتژیکی، محتوای سایت شما هدف قرار می دهد و چگونه محتوایی را آماده کنیم که هم کاربران و هم موتور های جستجو را راضی نگه دارد.

تحقیقات کلمه کلیدی

درک کنید که مخاطبان شما چه چیزی را می‌خواهند پیدا کنند.

قدرتِ تحقیق در مورد کلمات کلیدی در نحوه‌ی فهمیدن هر چه بهتر هدف بازار است و اینکه بفهمید کاربران چگونه برای محصولات، سرویس و محتوای شما جستجو می کنند، نهفته اند.

تحقیقات در مورد کلمات کلیدی اطلاعات جستجوی خاصی را برای شما فراهم می کند که می توانید به سوال هایی مانند سوالات زیر پاسخ بدهید.

 • مردم چه چیزی را جستجو می کنند؟
 • چند نفر آن را جستجو می کند؟
 • در چه قالبی(فرمت) آن را می خواهند؟

در این فصل، شما ابزار ها و استراتژي هایی را خواهید آموخت که این اطلاعات را پوشش دهد و همچنین تاکتیک هایی که به شما یاد می دهند که از کلمات کلیدی ضعیف دوری کنید و محتوای قویی را بتوانید تولید کنید. زمانی که شما فهمیدید که مخاطبان شما چگونه برای محتوای شما جستجو می کنند آن وقت دنیای جدید از استراتژي های سئو را خواهید آموخت.

مردم به دنبال چه اصلاحاتی می گردند؟

شما ممکن است که بدانید چه کاری را انجام می دهید، اما مردم چگونه به دنبال محصولات، خدمات و اطلاعاتی که شما فراهم می کنید می گردند؟ جواب دادن به این سوال اولین مهمترین قدم در فرآیند تحقیق کلمات کلیدی است.

کشف کلمات کلیدی

ممکن است تعدادی کلمات کلیدی در ذهن داشته باشید که می خواهید در سایت خود برای آن ها رنکی دریافت کنید. کلماتی مانند محصولات، خدمات یا موضع هایی که سایت شما به آن مربوط است، خوب برای شروع از همین ها اطلاعات استفاده می کنیم، شما می توانید از ابزار های رایگان برای پیدا کردن کلمات کلیدی نیز استفاده کنید. همچنین بهتر است که حجم کلمات کلیدی مشابه و کاربرانی که به دنبال آن ها می گردند(حجم جستجو برای کلمه کلیدی مشابه) را در نظر داشته باشید، در قسمت های بعد بیشتر به آن می پردازیم اما در مرحله ی کشف، این کار می تواند به شما کمک کند که بفهمید کدام کلمه ی کلیدی مشهور تر و بیشتر توسط کاربران استفاده می شود.

زمانی که کلمه ی کلیدی خود را درون موتور جستجو قرار دادید، شما کلمات کلیدی جدید، سوالات متداول و موضوعات جدیدی را برای محتوای خود پیدا می کنید که ممکن است به آن ها فکر نکرده باشید و به فکری پوشش دادن آن ها نیز بکنید.

برای نمونه بیاید از گل‌ فروش هایی که در مراسم عروسی تخصص دارند استفاده کنیم.

تایپ «عروسی» و «گل فروشی» در یک ابزار تحقیق در مورد کلمات کلیدی ممکن است به کشف عبارت های بسیار مرتبط و جستجو شده ای مانند کلمات زیر بیانجامد:

 • دسته گل عروس
 • گل عروسی
 • فروش گل عروسی

شما در فرآیند کشف کلمات کلیدی مرتبط برای محتوا، ممکن است متوجه شوید که حجم جستجو برای کلمات کلیدی می تواند بسیار متفاوت باشد. شما قطعا می خواهید عنوان هایی را در محتوای خود قرار دهید که مخاطبان و مشتریان آن را جستجو می کنند. در بعضی موارد بهتر است که کلمات کلیدی به جستجوی کم را نیز هدف قرار بدهید چون رقابت در این قسمت راحت تر از رقابت با کلمات کلیدی با جستجوی بالا است.

از آن جایی که کلمات کلیدی با رقابت بالا و پایین مزایای و معایب مخصوص به خود را برای وبسایت شما به همراه دارند، داشتن اطلاعات بیشتر در مورد حجم جستجو می تواند اولیت بندی کلمات کلیدی شما را تغییر دهد و کلمه کلیدی را برای سایت خود انتخاب کنید که به سایت شما مزیت استراتژیک بدهد.

نکته ی مهم: تنوع داشته باشید!

مهم است که به نکته توجه کنید که کل سایت شما رنکی را برای کلمات کلیدی به همراه نمی آورد بلکه این صفحات هستند که رنک شما را افزایش می دهند. اگر توجه کرده باشد صفحه ی اصلی سایت ها و برند های مشهور رنک بسیار خوبی در بیشتر کلمات کلیدی داردند ولی برای بیشتر سایت ها اینگونه نیست. بیشتر ترافیک ارگانیک وارده به سایت از طریق صفحه هایی به جز صفحه اصلی سایت هستند. به همین دلیل غنی کردن سایت و صفحات شما با کلمات کلیدی پر ارزش بسیار مهم است.

این اصطلاحات چقدر جستجو می‌شوند؟

کشف حجم جستجو

هر چه حجم جسنجوی برای کلمه یا کلمات کلیدی دیگر بیشتر باشد، مدت زمان و زحمت بیشتری برای نیاز خواهد بود که به رنک بالا تر دست پیدا کند. این مساله بیشتر به عنوان سختی کلمه کلیدی شناخته می شود و گاها با ویژگی های SERP نیز ترکیب می شود؛ برای مثال، اگر ویژگی های SERP(مانند ویژگی اسنیپتس، نمودار دانش،‌ چرخنده ها و غیره) یک کلمه ی کلیدی را در صفحه ی نتایج، پوشش بدهد سختی کلمه ی کلیدی افزایش پیدا می کند، چون برند های بزرگ اغلب ۱۰ نتیجه ی اول کلمات کلیدی با حجم بالا را می گیرند، پس اگر جدیدا سایت خود را راه اندازی کرده اید و می خواهید با این کلمات کلیدی جایی برای خود باز کنید، تلاش شما برای پیدا کردن جایی در نتایج می تواند سال ها به طول بیانجامد.

به طور معمول، هر چه حجم جستجو بالاتر باشد، تلاش و رقابت بیشتری برای پیدا کردن جایگاه مناسب در میان جستجو ها لازم است. با این حال به سمت کلمات کلیدی با جستجو کننده بسیار پایین نیز نروید چون سایت خود را با این ریسک مواجه می کنید که جستجو کننده ای وارد سایت شما نشود. بهترین کار این است که شما به دنبال کلمات کلیدی بگردید که جستجو کنده زیاد داشته باشد و رقابت برای آن کم باشد. در این صورت به راحتی می توانید جایی را برای خود در نتایج پیدا کنید. به این نوع سئو کلمه کلیدی، long-tail می گویند.

درک long tail

بنظر فوق العاده می رسد که برای کلمه ای مانند «کفش» رنک اول را بدست بیاورید مگه نه؟

کار کردن با کلمه کلیدی که ماهانه ۵۰.۰۰۰ و یا حتی ۵۰۰۰ جستجو دارد فوق العاده است، اما در واقع، این اصطلاحات جستجوی محبوب تنها بخش کوچکی را از تمام جستجوهای انجام شده در وب را تشکیل می دهند. در واقع، کلمات کلیدی با حجم جستجوی بسیار بالا نشان دهنده ی قصد های مبهم برای آن ها است، در صورتی که این اصطلاحات را هدف بگیرید ممکن است سایت شما با بازدید کنندگانی مواجه کند که اهداف آن ها با محتوای صفحه شما مطابقت ندارد.

جستجوی گوگل پیتزا

برای مثال بنظر شما جستجو کنندگان بالا به دنبال ارزش غذایی پیتزا هستند؟ می خواهند بصورت انلاین پیتزا سفارش بدهند؟ بدنبال رستورانی می گردند که با خوانواده به آن جا بروند؟ یا اینکه طرز تهیه پیتزا را می خواهند؟ گوگل جواب این سوالات را نمی داند به همین دلیل گزینه های زیادی را برای شما آورده است که شما هدف خود را بین آن ها پیدا کنید.

کلمات کلیدی کاربران

کلمات کلیدی که کمتر محبوب هستند را دست کم نگیرید.کلمات کلیدی Long tail با جستجوی کمتر را، معمولا راحت‌تر می توانید به کاربر و هدف سایت خود تبدیل کنید، به این دلیل که، این جستجو کنندگان در جستجوهایشان دقیق تر و واضح تر هستند. به عنوان مثال، شخصی که برای “کفش” جستجو می کند، معمولا فقط می خواهد چند نوع کفش را مرور کند، ولی کسی که برای «کفش زنانه مخصوص دویدن سایز 39» می گردد، کیف پول را نیز به همراه خود آورده است!

نکته مهم: سوالات طلای سئو هستند!

سوالاتی را که مردم در فضای مجازی شما می پرسند را جمع کنید و جواب های خود را نیز به آن اضافه کنید سپس یک صفحه ی پرسش و پاسخ(FAQ) درست کنید. این کار می تواند ترافیک ارگانیک باور نکردنی را به سمت سایت شما هدایت کنند.

گرفتن استراتژي به همراه حجم جستجو

اکنون که شما شرایط جستجوی مرتبط برای سایت خود را کشف کرده اید و در حال گرفتن ترافیک متناظر آن را برای سایت خود هستید، می توانید با بررسی رقیب های خود استراتژی های جدیدی را بگیرید و این که بفهمید چگونه جستجو ها بر اساس زمان و مکان تغییر می کنند یا چگالی کلمات کلیدی به چه صورت تنظیم شود؟

کلمات کلیدیِ رقیب

ممکن است شما کلمات کلیدی زیادی را گرد آوری کنید. چگونه می دانید که در ابتدا با کدام یکی کار کنید؟ یک ایده خوب این است که ابتدا کلمات کلیدی مهم با حجم جستجوی بالایی را پیدا کنید که رقیب های شما نتوانسته اند برای آن رنکی پیدا کنند. در طرف دیگر سکه می توانید ببینید رقیب های شما با چه کلمات کلیدی رنک گرفته اند و آن ها را در اولویت خود قرار دهید. اولین ایده زمانی بسیار بدرد می خورد که از رقیب های خود عقب هستید و می خواهید در بعضی قسمت ها فرصت از دست رفته خود را جبران کنید، در این حال استراتژي دوم حالت تهاجمانه دارد که شما را در شرایط رقابت سنگینی قرار می دهد که رقبای شما در حال حاضر به خوبی آن را انجام می دهند.

کلمات کلیدی بر اساس فصل

اطلاع در مورد ترند های هر فصل می تواند یک مزیت فوق العاده برای استراتژی محتوای شما باشد. برای مثال کسی در تابستان در اینترنت به دنبال بالتوی پشمی نمی گردد ولی خیلی ها به دنبال تی‌شرت و لباس های تابستانه هستند و یا در شهریور ماه قبل از شروع مدرسه بسیاری به دنبال لوازم التحریر می گردند. شما می توانید محتوای خود را از قبل آماده کنید و در زمان مناسب آن را انتشار دهید و به این صورت فشاری برای به موقع آماده سازی محتوا به شما نمی آید.

کلمات کلیدی بر اساس منطقه

شما می توانید به طور استراتژیک یک مکان خاص را هدف قرار دهید به این صورت که کلمات کلیدی خود را بر اساس شهر، استان و یا کشور در Google Keyword Planner محدود کنید، یا خود شما در قسمت «interest by subregion» در Google Trends این اطلاعات را ارزیابی کنید. تحقیق در مورد مناطق جغرافیایی می تواند به شما در بهبود محتوا کمک کند و راحت تر بتوانید مشتریان خود را پیدا کنید.

کدام فرمت برای جستجو گران مناسب تر است؟

در قسمت دوم در مورد ویژگی های SERP یاد گرفتیم. حال با این اطلاعات ما می خواهیم بفهمیم که جستجو گران برای کلمه کلیدی خاص خود چه نوع اطلاعاتی را طلب می کنند. فرمتی که گوگل برای نمایش نتایج انتخاب می کند بر اساس سلیقه ی جستجو کنندگان است و هر پرس جو، منحصر به فرد است. در حالی که هزاران نوع جستجو ممکن است وجود داشته باشد، ۵ دسته بندی اصلی برای نمایش دادن آن ها وجود دارد.

 1. جستجوی اطلاعاتی: جستجو کننده به دنبال اطلاعاتی مانند نام یک گروه موسیقی یا ازتفاع برج میلاد می گردد.
 2. جستجوی ناوبری: جستجو کننده به دنبال جای خاصی در اینترنت می گردد، مانند سایت سئو کار یا صفحه ی اصلی ورزش۳.
 3. جستجوی های معاملاتی: جستجو کننده می خواهد کاری انجام دهد، مانند خرید بلیط، لباس و یا گوشی، یا شاید به دنبال گوش دادن به آهنگی باشد.
 4. تحقیقات تجاری: جستجو کننده به دنبال مقایسه دو محصول است که مورد مناسب خود را بر اساس نیازش پیدا کند.
 5. نتایج محلی: جستجو کننده به دنبال چیزی در اطراف خود می گردد. مانند کلینیک، کافی شاپ، رستوران و غیره.

یک گام مهم در فرآیند تحقیق کلمه کلیدی، بررسی چشم انداز SERP برای کلمه کلیدی مورد نظر شما است به این صورت می توانید ارزیابی بهتری از قصد جستجو گر داشته باشید. اگر می خواهید بدانید مخاطبان شما چه نوع محتوایی را می خواهند به SERPها نگاه کنید!

گوگل رفتار تریلیون ها جستجو را ارزیابی کرده است، برای اینکه بتواند مطلوب ترین محتوا را برای هر کلمه کلیدی ارائه کند.

برای مثال نگاهی به کلمه «dresses» بیاندازید.

انواع لباس

می بینید گوگل یک چرخنده برای خرید لباس در نظر گرفته است، چون فهمیده است افرادی که برای dresses جستجو می کنند قصد خرید آنلاین لباس داردند.

نتایج جستجوی لباس

همچنین یک ویژگی Local Pack برای این کلمه کلیدی وجود دارد، این ويژگی نشان می دهد که گوگل تمایل دارد به افرادی که می خواهند بصورت حضوری خرید کنند نیز کمک بکند.

انواع لباس

اگر پرسشی مبهم باشد، گوگل گاهی اوقات ویژگی “refine by” را نیز اضافه خواهد کرد برای اینکه مشخص کند که کاربران بصورت دقیق تر به دنبال چه چیزی هستند. با انجام این کار، موتور جستجو می تواند نتایجی را فراهم کند که جستجو کننده راحت تر به هدفش برسد.

گوگل یک مجموعه گسترده ای از انواع نتایج دارد که می تواند بسته به نوع پرس و جوان را ارایه کند، بنابراین اگر قصد دارید یک کلمه کلیدی را هدف قرار دهید، به SERPها دقت کنید تا که بفهمید چه نوع محتوای نیاز است تا آن را فراهم کنید.

ابزارهای تعیین ارزش کلمات کلیدی

یک کلمه کلیده چه مقدار ارزشی را به سایت شما اضافه می کند؟ این ابزارها می توانند به شما کمک کنند که به این سوال پاسخ بدهید، این ابزارها کمک بسیار بزرگی را به تحقیقات کلمات کلیدی شما می کنند:

 • Google Keyword Planner – قدیمی ترین ابزار جستجوی کلمات کلیدی Google AdWords Keyword Planner است که نقطه شروع تحقیق در مورد SEO کلمات کلیدی می باشد. با این حال، این ابزار فهمیدن حجم داده های جستجو را با ترکیب کردن کلمات کلیدی دیگر، محدود می کند.
 • Google Trends – این ابزار گوگل برای فهمیدن نوسانات جستجو بسیار عالی است. برای مثال برای اینکه بفهمید مردمم از چه زمانی شروع به خریدن لباس های تابستانه می کنند می توانید از این ابزار کمک بگیرید.
 • Moz Keyword Explorer – ابزار Moz Keyword Explorer اطلاعات دقیقی را در مورد حجم جستجو، دشواری کلمات کلیدی و معیارهای سنجش فرصت کلمات کلیدی را با استفاده از اطلاعات جریان کلیکی(clickstream) استخراج می کند.
 • AnswerThePublic – شما می توانید با استفاده از این ابزار رایگان بفهمید چه سوالاتی در مورد یه کلمه کلیدی وجود دارد. به علاوه شما می توانید از این ابزار در کنار یک ابزار رایگان دیگر به نام Keywords Everywhere برای اولویت بندی پیشنهادات بر اساس حجم جستجو استفاده کنید.
 • SpyFu Keyword Research Tool – این ابزار داده های کلید واژه رقابتی بصورت مرتب و تمیز در اختیار شما قرار می دهد.

حالا که می دانید هدف و زمان جستجوی کاربران خود را کشف کنید، زمان آن رسیده است که یک پله بالا تر برویم: ایجاد صفحات به نحوی که هم کاربران از آن لذت ببرند و هم موتور های جستجو بتوانند آن را بفهمند.

سوالات متداول

کلمات کلیدی در سئو چیست؟

کلمات کلیدی سئو (همچنین به عنوان "کلمات کلیدی" یا "عبارات کلیدی" شناخته می‌شوند) عباراتی هستند که به محتوای آنلاین اضافه می‌شوند تا رتبه‌بندی موتورهای جستجو برای آن عبارات را بهبود بخشند. اکثر کلمات کلیدی در طول فرآیند تحقیق کلمات کلیدی کشف می شوند و بر اساس ترکیبی از حجم جستجو، رقابت و هدف تجاری انتخاب می شوند.

انواع کلمات کلیدی در سئو چگونه تعریف می شود؟

9 نوع کلمه کلیدی وجود دارد: دم کوتاه، دم بلند، کوتاه مدت، بلند مدت، تعریف محصول، تعریف مشتری، هدف گذاری جغرافیایی و هدف گذاری هدف. همه این کلمات کلیدی قدرت ویژه خود را دارند که می توانند تلاش های سئوی شما را در شرایط مختلف چندین برابر کنند

سئو کلمه کلیدی چگونه تعریف می شود؟

کلمات کلیدی ایده ها و موضوعاتی هستند که مشخص می کنند محتوای شما در مورد چیست. از نظر سئو، آنها کلمات و عباراتی هستند که جستجوگران در موتورهای جستجو وارد می کنند که به آنها "پرس و جوهای جستجو" نیز می گویند.

یک نمونه از کلمات کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی عباراتی هستند که افراد در موتورهای جستجو تایپ می کنند تا آنچه را که به دنبال آن هستند بیابند. به عنوان مثال، اگر به دنبال خرید یک کت جدید هستید، ممکن است چیزی مانند "کت چرم مردانه" را در گوگل تایپ کنید. اگرچه این عبارت از بیش از یک کلمه تشکیل شده است، اما همچنان یک کلمه کلیدی است

چگونه کلمات کلیدی را تشخیص می دهید؟

برای شناسایی کلمات کلیدی، باید یک سوال تحقیقاتی داشته باشید. داشتن یک سوال تحقیقاتی بسیار ساده تر از یک موضوع است. موضوعات اغلب بیش از حد گسترده هستند که نمی توانند نتایج مرتبط را به شما ارائه دهند. برای ایجاد یک سوال تحقیقی، روی پارامترهای کیفی خود تمرکز داشته باشید. این سوالات عبارتند از: 1- کی؟ 2- کجا 3- چگونه؟ 4- چه کسی؟