UGC چیست؟

UGC چیست؟ محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) یا Generated Content همان گونه که از نامش پیداست، هر گونه محتوایی است که توسط کاربران تولید می شود. اما این محتوا دقیقاً چیست و چه مزیت هایی دارد؟ در ادامه به بررسی موارد مربوط به UGC و مزیت هایی که برای برند شما دارد خواهیم پرداخت.

محتوای تولید شده توسط کاربر ( UGC ) چیست؟

UGC به مجموع محتوایی گفته می شود که توسط کاربران تولید شده است و کاملاً ارگانیک است. این محتوا معمولاً در سطح آماتور است اما همیشه برای سایر مخاطبان، جذاب است. UGC می تواند یک کامنت در زیر یک پست و یا عکسی از یک برند باشد. UGC توسط یک برند هدایت نمی شوند و کاربران به صورت کاملاً خودجوش عمل می کنند.

برای مثال اگر بخواهیم مثالی از یک نوع UGC برای برندها بزنیم، می توانیم به فروشگاه های آنلاینی اشاره کنیم که نظرات را کاملاً برای مشتریان خود باز گذاشته اند. مشتریان می توانند برای هر محصول، عکسی که خریداری کرده اند را بگذارند و آزادانه نظر دهند. این یک نوع UGC بسیار محبوب است که این روزها مورد توجه قرار گرفته است. در حقیقت مردم آنقدر که به این نوع UGC نگاه می کنند، مطالب شما و عکس های شما را مورد بررسی قرار نمی دهند زیرا که این UGC ها را کاملاً صادقانه می دانند.

UGC چه مزیتی برای برندها دارد؟

UGC می تواند برای همه چی تولید شود و مختص به موضوع خاصی نیست. یکی از زمینه هایی که کاربران در آن به تولید UGC می پردازند، تولید محتوا ارگانیک برای برندها است. اما این کار چه مزیت هایی برای برند شما دارد؟ در ادامه به این مزیت ها اشاره می کنیم:

1. UGC تصمیمات خرید را در نگاه اول ساده می کند

آیا تیم بازاریابی را می شناسید که تا به حال به ضعف کوچک محصول خود اعتراف کرده باشد؟ یکی از خاصیت های مهم UGC این است که صادق و کاملاً ارگانیک است. سوالات زیادی وجود دارد که مشتریان را از خرید آنلاین باز می دارد. آن ها هرگز نمی توانند 100٪ از رنگ لباس، اندازه، ابزارهایی که برای یک هدف بسیار خاص کار می کنند و سایر جزئیاتی که برای آنها مهم است مطمئن باشند.

عکاسی استودیویی می تواند رنگ ها را دستکاری کند زیرا تنظیمات با توجه به وضوح لبه ها سفارشی شده اند. همچنین با استفاده از اشیاء دیگر برای مقیاس، اندازه را برجسته نمی کند. UGC می تواند به تمامی این موارد پاسخ دهد. کاربران از الگوها پیروی نمی کنند. آن ها در لحظه عکس های آماتور می گیرند. اکثراً این تصاویر به کاملاً صادقانه هستند. گاهی اوقات، آن ها جزئیاتی را مطرح می کنند که تولیدکنندگان هرگز به آن فکر نکرده اند. 

به این ترتیب، به وسیله ی UGC مفاهیمی مملو از اطلاعات به وجود می آیند. UGC تحت کنترل یک برند نیست برای همین اکثراً صادق است. UGC بدون تغییر، غیر تبلیغاتی، درک آسان، دارای پیامی معنادار است و این گونه است که UGCسبب می شود تا 84 درصد از مصرف کنندگان متقاعد به خرید شوند.

2. UGC اعتبار را بالا می برد

یکی از قدرتمندترین مزیت های UGC، ایجاد اعتماد است. مردم به راحتی با افراد مشابه خود ارتباط برقرار می کنند. به همین ترتیب است که خریداران نه با یک برند، بلکه با یک مشتری های راضی و حتی ناراضی رو به رو می شوند. UGC می تواند حتی شامل تعاریف بد از محصول شما نیز باشد. اگرچه این موارد ممکن است کاربران را به سرعت از خرید محصول شما منصرف کند، اما در برخی موارد و با شدت کم می تواند به شما کمک کند و اعتبار UGC های شما را بالا ببرد.

3. UGC مخاطبان هدف را در بر می گیرد

UGC همچنین به طور موثر با فعال ترین گروه خریداران ارتباط برقرار می کند که همان مخاطبان هدف شما هستند. افراد ترجیح می دهند که وقتی زمان تصمیم گیری برای خرید است، بررسی های واقعی محصول از سوی کاربران واقعی ارائه شود. در واقع، مطالعات نشان داد که 86 درصد از افراد، سطح اعتماد یک برند را بر اساس میزان UGC تعیین می کنند. UGC با کاربرانی ارتباط برقرار می کند که قصد خرید دارند و همان کاربران مورد علاقه ی شما هستند.

4. UGC در تبدیل سرنخ ها بهتر از تصاویر حرفه ای عمل می کند

دلایل مختلفی که باعث می شود کاربران هنگام دیدن یک محصول در رسانه های اجتماعی، ترغیب به خرید آن شوند که یکی از آن دلایل، یک UGC مثبت نسبت به یک محصول است. به طور دقیق تر می توان گفت که UGC در افزایش نرخ تبدیل، 85 درصد بهتر از هر محتوای استودیویی است. به عبارت دیگر، کاربرانی که UGC را در مقطعی دیده‌اند، 85 درصد بیشتر از کسانی که با محتوای برند (تولید شده توسط صاحبان برند) مواجه شده‌اند، محصول را از فروشگاه های آنلاین خریداری می کنند.

چگونه کاربران را ترغیب به ایجاد UGC کنیم؟

یک راه برای دریافت UGC این است که به سادگی آن را از مشتریان خود بخواهید. برای مثال می توانید مسابقه ای اجرا کنید و از کاربران می خواهید که بهترین عکس های خود را از محصولات شما ارسال کنند و برنده، جایزه ی ویژه ای (مثل رایگان یا تخفیف) بدهید. 

از طرف دیگر، می توانید با مشتریانی که قبلاً نکات مثبتی درباره ی کسب و کار شما به اشتراک گذاشته اند ارتباط برقرار کنید و برای به اشتراک گذاشتن محتوای آن ها اجازه بخواهید (یا حتی برای ایجاد مطالب اضافی از طریق مصاحبه با آن ها کار کنید). هنگامی که شروع به اشتراک گذاری UGC کردید، ممکن است متوجه شوید که مشتریان بدون نیاز به درخواست شما شروع به اشتراک گذاری تصاویر و داستان های خود می کنند.

در کانال هایی که مشتریان شما از آن ها استفاده می کنند حضور داشته باشید و روی برچسب ها، هشتگ ها و سایر اشاره هایی که برند شما دریافت می کند نظارت کنید.

نتیجه گیری

UGC به عنوان یک ابزار بازاریابی می تواند کاربران را به مشتریانی وفادار و فعال تبدیل کند که به عنوان حامیان برند نیز شناخته می شوند. این کاربران نه تنها از یک برند دوباره خرید می کنند، بلکه دیگران را نیز تشویق می کنند که از آن برند خرید کنند. 

اما به خاطر داشته باشید که نباید فکرِ تولید UGC های فیک به ذهنتان خطور کند! تمامی این مزیت ها و قدرتی که برای UGC عنوان کردیم، فقط برای UGC های واقعی است نه فیک! همان طور که UGC واقعی می تواند به برند شما قدرتی بسیار دهد، UGC فیک می تواند برند شما را به زمین بزند و بسیاری از کاربران را از خرید محصولات شما منصرف کند.

بسیاری از مدیران وب سایت ها و یا صاحبان برند ها بوده اند که به تولید UGC فیک پرداخته اند. شاید قبلاً مخاطبان به سختی متوجه فیک بودن یک UGC می شدند اما اکنون تقریباً تمامی کاربران به این گونه UGC های فیک واقف هستند و می توانند آن ها را به سرعت شناسایی کنند. بنابراین به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان از UGC فیک استفاده نکنید.

منابع:

7 Benefits of User-Generated Content

How to create user-generated content

آنالیز رقبا در سئو، تجزیه و تحلیل استراتژی های سئوی است که رقبای شما برای رتبه بالاتر در SERP از آن ها استفاده می کنند. این شامل رمزگشایی لینک ها، محتوا، تکنیک های سئوی درون صفحه و تاکتیک های دیگر می شود. این روش به کشف فرصت های منحصر به فرد بهینه سازی سئو کمک می کند که ممکن است قبلاً آن ها را لمس نکرده باشید.

هر چند وقت یکبار باید آنالیز رقبا در سئو را انجام دهید؟

آنالیز رقبا در سئو اغلب می تواند به دلیل تلاش های زیادی که برای آن انجام می شود بسیار زیاد باشد. این یک کار یک روزه نیست و نیاز به زمان برای تجزیه و تحلیل و ارائه یک استراتژی مناسب دارد. به منظور صرفه جویی در زمان و تلاش، انجام تجزیه و تحلیل را به صورت فصلی توصیه می کنیم. شما می توانید یک چارچوب زمانی را رعایت کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد. البته مطالعه ای از Databox بیان می کند که آژانس ها و کارشناسان سئو انجام تجزیه و تحلیل رقبا را به صورت ماهانه یا فصلی ترجیح می دهند.

چرا آنالیز رقبا در سئو مهم است؟

آنالیز رقبا در سئو به شما کمک می کند تا نگاه عمیق تری به صنعت خود داشته باشید و شکاف های موجود در صنعت را که می توانید پر کنید، مشخص کنید. شما می توانید تعیین کنید که رقبای شما کجا ایستاده اند، آن را با جایگاه خود مقایسه کنید و از اطلاعات جمع آوری شده برای هدایت کسب و کار خود استفاده کنید. کسب و کار شما حتی ممکن است در 5 نتیجه برتر در نتایج جستجو برای مرتبط ترین کلمات کلیدی در دامنه شما رتبه بندی شود. با این حال، همیشه وب سایتی وجود خواهد داشت که سعی می کند با استفاده از نقاط ضعف وب سایت شما، رتبه خود را ارتقا دهد و جایگاه شما را تصاحب کند.

هنگامی که به نحوه انجام تجزیه و تحلیل رقبا فکر می کنید، تعیین تکیه گاه دقیقی که به دنبال آن هستید بسیار مهم است. آنالیز رقبا در سئو می تواند برای اهداف بسیاری استفاده شود، مانند تهیه یک نقشه راه برای تعیین اینکه رقبای شما چه کاری را بهتر از شما انجام می دهند. شاید آن ها در قسمت هایی برجسته هستند یا جامعه بهتری دارند. این موارد تنها از طریق تجزیه و تحلیل جامع از رقبای شما قابل تعیین است.

راه هایی برای یافتن رقبای سئوی خود

برای شروع آنالیز رقبا در سئو، ابتدا باید بدانیم رقبای واقعی ما چه کسانی هستند. شما به احتمال زیاد از قبل می دانید که رقبای شما در این صنعت در بازاریابی سنتی چه کسانی هستند. با این حال، وقتی صحبت از سئو به میان می آید، این احتمال وجود دارد که رقبای شما یکسان نباشند. در اینجا نحوه یافتن رقبای سئو واقعی خود را آورده ایم: 

ابزار برای آنالیز رقبا در سئو

Google SERP بهترین گزینه برای یافتن رقبای سئو است. ابتدا کلمات کلیدی را که می خواهید رتبه بندی کنید مشخص کنید. حالا این کلمات کلیدی را در گوگل جستجو کنید. وب سایت هایی که در صفحه اول موتور جستجو رتبه بندی می کنند رقبای شما هستند. ممکن است متوجه شوید که برخی از رقبای تکراری برای اکثر سوالات شما رتبه بندی می کنند. این ها مواردی هستند که باید مراقب آن ها باشید. لیستی از این 5 تا 10 رقیب را با توجه به اولویت خود ایجاد کنید.

در کنار Google SERP که یک فرایند دستی است، می توانید از ابزارهای تخصصی سئو نیز برای یافتن رقبای خود استفاده کنید. Ahrefs و SEMRush، هر دو ابزارهای معروفی هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

رقبای واقعی شما چه کسانی هستند؟

کسب و کار شما باید این احتمال را در نظر بگیرد که کسب و کارهای کوچکتر ممکن است بزرگترین رقبای شما باشند. نکته اصلی در اینجا این است که در حین انجام آنالیز رقبا در سئو، هیچ کسب و کاری را که در صنعت شما تأثیر می گذارد نادیده نگیرید. تحقیق کلمات کلیدی یکی از ابزارهای کلیدی در اینجا است که به شما در شناسایی رقبای واقعی کمک می کند. اغلب، شرکت های بزرگ برای کلمات کلیدی مبالغ بسیاری خرج می کنند و رقبای واقعی محسوب می شوند. با این حال، شرکت های کوچک تر ممکن است با استفاده از کلمات کلیدی دم بلند، هوشمندانه بر بخش ها تسلط داشته باشند.

شما همچنین باید تعیین کنید که با کدام وب سایت ها رقابت نکنید! اگر وب سایت شما در رتبه سوم SERP برای کلیدواژه ی مورد نظر شما قرار دارد و تنها دو صفحه بالای شما، وب سایت هایی مانند پینترست و ویکی‌پدیا هستند، ممکن است سرمایه گذاری منابع و زمان برای بالاتر بردن رتبه آن ایده خوبی نباشد. در عوض، فقط به دنبال کلمات کلیدی باشید که رقبای مصمم شما واقعاً در آن ها از شما برتری دارند، که ممکن است برای شما هزینه ترافیک در وب سایت شما داشته باشد.

نکات مهم در آنالیز رقبا در سئو

ما چند تکنیک مهم تجزیه و تحلیل رقبا را برای کمک به تقویت نتایج بهینه سازی موتور جستجو گردآوری کرده ایم:

تجزیه و تحلیل شکاف کلمات کلیدی

این تکنیکی است که شامل مطالعه کلمات کلیدی است که رقبای شما برای آن ها رتبه بندی می کنند. ایده اصلی در اینجا این است که به دنبال کلمات کلیدی باشید که رقبای شما برای آن ها رتبه بندی می کنند، اما شما برای آن ها رتبه بندی نگرده اید و محتوایی تنظیم نکرده اید. فهرستی از چنین کلمات کلیدی تهیه کنید و استراتژی سئوی خود را با تمرکز بر این کلمات کلیدی هماهنگ کنید. برای انجام این فعالیت می توانید از ابزاری مانند SEMRush استفاده کنید.

تجزیه و تحلیل شکاف محتوا

این تکنیکی است که شامل مطالعه انواع مختلف محتوایی است که رقبای شما تولید می کنند. این به شما بینشی در مورد نحوه تهیه استراتژی محتوای خود می دهد. در اینجا چند چیز وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید:

تعداد کلمه محتوا

می توانید از ابزاری مانند Screaming Frog برای یافتن تعداد کلمات صفحات رقبای خود استفاده کنید. در سئو، محتوا پادشاه است و اغلب محتوای طولانی بهترین عملکرد را دارد. تعداد کلمات محتوایی که رقبای شما آپلود می کنند را به دقت زیر نظر داشته باشید. هدف شما باید نوشتن محتوایی باشد که برابر یا بیشتر از تعداد کلمات رقبای شما باشد.

منحصر به فرد بودن محتوا

برای یافتن موضوعات محتوای خود می توانید از رقبای خود ایده بگیرید، اما باید محتوای با کیفیت اصلی تولید کنید و آن را کپی نکنید! محتوای کپی می تواند به شما و برندتان لطمه وارد کند.

سایر اشکال محتوا

بررسی کنید که آیا رقبای شما از انواع دیگر تولید محتوا مانند اینفوگرافیک، عکس یا ویدیو استفاده می کنند یا خیر. وقتی صاحبان سایت برای ارائه یک تجربه کاربری خوب تلاش می کنند، مورد پسند گوگل واقع می شوند. اگر رقبای شما از این اشکال مختلف محتوا برای دستیابی به رتبه بندی خوب استفاده می کنند، وقت آن است که شما نیز خود را ارتقا دهید.

محتوای مبتنی بر پاسخ

ممکن است برخی از رقیب های شما، در اسنیپت های برجسته ظاهر شوند. محتوای رقبای خود را از نزدیک تجزیه و تحلیل کنید و بررسی کنید که آیا آن ها از پرس و جوهای مبتنی بر سؤال (پاسخ به سؤالات در مورد محتوا) استفاده می کنند یا نه. محتوای مبتنی بر پاسخ به شما کمک می‌کند از رقبای خود برتری داشته باشید تا در قطعه های ویژه ظاهر شوید. همچنین برای سئوی جستجوی صوتی شما نیز خوب است.

تجزیه و تحلیل شکاف بک لینک

این تکنیک شامل مطالعه بک لینک های رقبا برای تعیین میزان قوی بودن پروفایل بک لینک آن ها است. تجزیه و تحلیل بک لینک، همچنین به عنوان تجزیه و تحلیل شکاف لینک شناخته می شود، یک تکنیک تجزیه و تحلیل رقبای اساسی است. اگر رقبای شما پروفایل بک لینکی با کیفیت بالا دارند، کسب رتبه بالاتر از آن ها ممکن است دشوار باشد.