رنک برین

رنک برین چیست؟ شاید نام رنک برین را در این چند روز اخیر زیاد شنیده باشید و از خودتان در خصوص این الگوریتم یا برنامه سوال پرسیده باشید که دقیقا چه چیزی است؟ اینکه آیا رنک برین الگوریتم است یا برنامه و جزئی از آن ؟ سئو هر روز پیچیده تر می شود و دیگر نمی توان با تکنیک هایی که در گذشته از آن برای افزایش رتبه سایت استفاده می کردیم، در سئو سایت به کار برد. گوگل در چند سال اخیر چنان الگوریتم های خود را پیچیده تر و سخت تر کرده است که هر سایتی نتواند خود را به راحتی در صفحه اول گوگل قرار دهد.

گوگل تا به اینجای کار تمام تلاش خود را کرده است تا سایت هایی را که با دور زدن قوانین آن سعی در افزایش رتبه سایت خود داشتند، جریمه کرده و به اصطلاح از گردونه خود خارج کند؛ اما بعضی اوقات نتایجی را که گوگل نشان می داد با آن چیزی که کاربر در باکس وارد می کرد، تفاوت داشت. گوگل بر رفع حل این مشکل از برنامه هوش مصنوعی به نام رنک برین استفاده کرد.

رنک برین چیست؟

رنک برین جزئی از الگوریتم هسته ای گوگل است که از سیستم یادگیری ماشین تا نتایج مرتبط بهتری را نسبت به کوئری کاربران نمایش دهد. رنک برین را به نوعی هوش مصنوعی می دانند که برای تحلیل دقیق تر کوئری کاربران می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

رنک بین نمی توان یک الگوریتم جداگانه گوگل به حساب آورد، بلکه همانطور که گفتیم جزئی از الگوریتم است تا نتایج بهتری را برای کاربران نمایش دهد. فاکتورهایی که رنک برین برای نمایش بهتر نتایج مورد توجه قرار می دهد که شامل موقعیت جستجو کننده، سوابق و اطلاعات شخصی کاربر براساس جستجوهای قبلی و دستگاه مورد استفاده نیز است؛ با استفاده از فاکتورها گوگل می تواند نتایج بهتری را به کاربر نشان دهد.

هدف رنک برین چیست؟

همانطور که گفتیم گوگل همیشه در تلاش است تا بتواند بهترین نتایج را براساس کوئری که کاربر در صفحه نتایج نشان دهد. ازاین رو گوگل از یک برنامه هوش مصنوعی به نام رنک برین استفاده کرده است تا براساس فاکتورهای بالا، نتایج مرتبط با کوئری جستجو را نمایش دهد.

چگونگی فعالیت رنک برین

رنک برین همیشه مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه مواقعی که کاربر کلمه یا عبارتی را در باکس جستجو وارد می کند و این عبارت از نظر گوگل ناآشنا یا نامفهوم است، این برنامه را به کار میگیرد. رنک برین سعی می کند با هوش مصنوعی که دارد، هدف و معنای کوئری را درک کرده تا بهترین و مرتبط ترین نتیجه را نشان دهد.

با این مثال شاید چگونه کلی فعالیت برای شما بیشتر روشن شود، فرض کنید که عبارت " آداب نشستن پشت میز غذاخوری" را جستجو می کنید. این یک عبارت کلی است که ممکن است در کشورهای مختلف، آداب های متفاوتی وجود داشته باشد. در اینجا گوگل با کمک رنک برین سعی می کند تا براساس نوع جستجوی قبلی و موقعیت شما، هدفتان را از این جستجو درک کند و بهترین مورد را نمایش دهد.

اهمیت رنک برین تا چه اندازه است؟

رنک برین یکی از صدتا سیگنال و معیارهای الگوریتم جستجو است که در نمایش نتایج به کاربران نقش دارد. براساس گوگل، این سومین عامل در رتبه بندی سایت و نمایش جستجوی کوئری است. این نکته را جالب است بدانید که رنک برین گوگل 15 درصد جستجوی آنلاین را تشکیل می دهد و بازاریابان اینترنتی باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

چگونه رنک برین را در سئو بهبود ببخشیم؟

تمامی فعالیت هایی که در حوزه سئو سایت انجام می شود برای افزایش رتبه سایت در گوگل براساس کلمات کلیدی است. رنک برین به این صورت است که عبارت کوئری شما دریافت می کند و بعد از تحلیل آن و مطابقت با دیگر سایت ها، مرتبط ترین نتیجه را به شما نشان می دهد. برای اینکه بتوانید سایت شما بتواند با توجه به این برنامه بهترین نتیجه را نشان دهد، نکات زیر را باید رعایت کنید:

1. استفاده از کلمات کلیدی بلند

کلمات کلیدی تک کلمه رقابت شدیدتر است و هرکسی که قصد پیروزی در این رقابت را دارد، باید زمان و انرژی زیادی را صرف کند. برای اینکه بتوانید کاربران بیشتری به عبارتی دیگر بازار هدف بیشتری را بدست بیا ورید، استفاده از کلمات کلیدی عبارتی و بلند توصیه می شود؛ زیرا کمتر مورد جستجو واقع می شوند و ازاین رو شما با رعایت اصول سئو سریع تر می توانید نتیجه بگیرید.

2. تولید محتوا ارگانیک

تولید محتوای ارگانیک و براساس اصول سئو یکی از مهم ترین معیارهایی که گوگل اهمیت زیادی به آن می دهد. محتوای ارگانیک علاوه بر دریافت تاثیر مثبت گوگل، کاربران زیادی را می تواند به سمت سایت شما جذب کند. امروزه بیشتر کاربران به سایت هایی که محتوای ارگانیک و جدید تولید کرده اهمیت زیادی می دهند.

3. به کار گرفتن جستجوی معنایی و صوتی

جستجوی معنایی به عبارتی همان فعالیتی است که در رنک برین انجام می شود. در جستجوی معنایی گوگل تلاش می کند تا براساس مفهوم کوئری نوشته شده به شما بهترین نتیجه را نشان دهد.

همچنین جستجوی صوتی قابلیتی است که مخصوصا کاربران موبایل می توانند با آن عبارت خود را بیان کرده و گوگل براساس مفهوم عبارت شما، سایت های مشابه را نمایش دهد.

برای اینکه بتوانید جستجوی معنایی و صوتی را بهبود ببخشید، بهترین راه استفاده از کلمات هم معنی و مترادف در سایت است تا بتواند تمامی لغات های مرتبط را شامل شود.