سندباکس گوگل

سندباکس گوگل چیست؟

سندباکس گوگل، یک فیلترینگ سایت های جدید است که باعث می شود که وب سایت های جدید نتوانند در رتبه بالایی در عبارت یا کلمات کلیدی اصلی خود قرار بگیرند. حتی با محتوای مناسب، لینک های ورودی فراوان و رتبه قوی گوگل، یک سایت ممکن است که تحت تاثیر سندباکس گوگل قرار گرفته باشد. در واقع سندباکس گوگل برای تضعیف و جلوگیری از پیشرفت سایت های اسپم که جدیدا تشکیل شده است و سعی می کنند با عملیات غیرقانونی سایت خود را سریعا بالا بیاروند، استفاده می شود.

اثر سندباکس (sandbox) گوگل چیست؟

الگوریتم جستجوی گوگل خیلی پیچیده است و شامل سیگنال های مختلفی است. در حالی که این الگوریتم ها ماهیتشان خیلی مخفی است، اما یک کامپوننت که در سئو خیلی اهمیت زیادی دارد و آن هم سن دامنه سایت می باشد. یکی از دلایل اصلی را می توان گفت که گوگل قصد دارد سایت هایی را که تجربه کاربری بالاتری دارند نسبت به بقیه در مکان و رتبه بالاتری قرار دهد که مسلما این مورد برای سایت های تازه طراحی شده وجود ندارد( چونکه ممکن است آن ها در حالت بتای خود باشند و همچنین ایراداتی در طراحی داشته باشند که مانع از ایندکس شدن آنها گردد).

در واقع، سندباکس گوگل وبسایت هایی تازه ساخته شده را قبل از ایندکس شدن در پایگاه داده خود قرار می دهد. علت اینکه گوگل چنین کاری انجام می دهد، این است که می خواهد مطمئن شود سایت جدید از راه های اسپم و سئو سیاه برای افزایش رتبه وب سایت خود استفاده نکرده باشد. سندباکس گوگل برای خود، یک دستورالعملی تعریف کرده است و سایت تازه طراحی شده تا زمانی که نتواند از تمامی موارد تعریف شده و دستورالعمل های سندباکس گوگل به قول معروف نمره قبولی بگیرد، در آن پایگاه داده باقی خواهد ماند.

وب سایت ها باید ثابت کنند که از نظر رتبه در جایگاه خوبی قرار دارند وهیچ خطایی در ساختار داخلی آن ها وجود ندارد تا از لیست سندباکس گوگل خارج گردند. عوامل زیادی وجود دارد که یک سایتی ممکن است در لیست سندباکس گوگل قرار گیرد اما اگر مالک سایت تلاش کند که از محتوای با کیفیت استفاده کند تا لینک های طبیعی را دریافت نماید ( لینک هایی از وب سایت های دیگر و شبکه های اجتماعی) علاوه براینکه مورد جریمه گوگل قرار نخواهد گرفت، سریعا مورد ایندکس قرار می گیرد و از ترافیک بالایی برخوردار می گردد و هر چه زمان بیشتری می گذرد، تاثیر مثبت آن بیشتر می شود که باعث می گردد در نتیجه از لیست سندباکس گوگل خارج شود.

البته یک مساله ای که باید در نظر گرفت، به طور طبیعی مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا سایتی در گوگل ایندکس گردد و بتواند حداقل ترافیک مورد نیاز ورودی را دریافت نماید. قبلا وقتی افراد سایتی را تازه طراحی می کردند، سعی می کردند که با تکنیک های سیاهی نیز مدت زمان ایندکس شدن و افزایش ترافیک را کاهش دهند تا سریعا در صفحه اول گوگل قرار بگیرند. اما با وجود سندباکس گوگل این مساله دیگر اتفاق نخواهد افتاد و زمانی یک مالک می تواند امید داشته باشد که لینک سایتش از این لیست خارج می گردد که کاملا به صورت قانونی عمل کند. پس اگر هنوز در این لیست قرار دارید، مشکل از سمت شما می باشد که باید سریعا از ابزارهای گوگل، مشکل را پیدا کرده و آن را رفع نمایید.

چگونه از سندباکس گوگل خارج شویم؟

اگر در سندباکس گوگل قرار بگیرید، هر چه تلاش کنید و اقدام به ایجاد لینک بیلدینگ کنید باز هم نخواهید توانست رتبه خوبی در گوگل بدست بیاورید. برای اینکه از این لیست خارج گردید، بهتر است که عملیات های زیر را انجام دهید:

1. از لینک بیلدینگ های سیاه را بیشتر شما را به دردسر می اندازد، دوری کنید.

2. نام لینک صفحات را تغییر دهید( البته اگر ایندکس نشده باشد، در غیراین صورت باید از ریدایرکت استفاده کنید) و کلمات کلیدی را داخل آن به کار ببرید.

3. از نقشه سایت برای راهنمایی گوگل استفاده کنید.

4. محتوای سایت خود را تغییر دهید و بهینه کنید.( براساس اصول سئو، تولید محتوا کنید.)

5. نقشه سایت و ربات گوگل را به وبمستر تولز معرفی کنید.

این ها نمونه هایی از اقداماتی است که باید انجام دهید تا بلکه از لیست سندباکس گوگل خارج شوید.

sandbox checker
define google sandbox